Obywatele UE mają prawo do dostępu do opieki zdrowotnej w dowolnym innym kraju UE i do zwrotu kosztów opieki zdrowotnej za granicą przez ich kraj pochodzenia.
Dyrektywa 2011/24/UE w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej ustanawia warunki, na jakich pacjent może udać się do innego kraju UE, aby uzyskać tam opiekę zdrowotną i aby móc następnie ubiegać się o zwrot kosztów. Koszty te obejmują koszty opieki zdrowotnej, a także przepisywania i wydawania leków i wyrobów medycznych.
Główne elementy
Ponieważ polityki w dziedzinie zdrowia i systemy opieki zdrowotnej są w coraz większym stopniu wzajemnie ze sobą powiązane, dyrektywa ułatwia dostęp do:
- informacji na temat opieki zdrowotnej dostępnej w innych krajach europejskich
- innych możliwych metod leczenia za granicą bądź też leczenia specjalistycznego za granicą.
Przepisy zawarte w dyrektywie pozwalają zapewnić równowagę między utrzymaniem stabilności systemów opieki zdrowotnej a ochroną praw pacjentów korzystających z usług służby zdrowia za granicą.
Dyrektywa ta:
- ustanawia sieć krajowych punktów kontaktowych udzielających jasnych i dokładnych informacji na temat transgranicznej opieki zdrowotnej
- wprowadza przepisy UE dotyczące minimalnej listy elementów, które musi zawierać recepta lekarska wydana w jednym kraju UE i realizowana w innym (tzw. recepta transgraniczna)
- przewiduje dalszy rozwój europejskich sieci referencyjnych jako źródeł medycznej wiedzy specjalistycznej poprzez poszerzenie współpracy między krajami UE, co przyniesie dodatkowe korzyści w dziedzinie oceny technologii medycznych i e-zdrowia.
Monitorowanie dyrektywy
-
Sprawozdanie Komisji Europejskiej (dostępne we wszystkich językach UE) przedstawia aktualną sytuację, jak również omawia najważniejsze przepisy.
-
Sprawozdanie z roku 2022 wraz z załącznikiem (działania następcze w zakresie oceny) oraz dokument roboczy służb Komisji (ocena dyrektywy)
-
-
Sprawozdanie na temat tendencji i dotychczasowych postępów w ostatnim okresie sprawozdawczym (2018–2020)
- Sprawozdanie na temat danych dotyczących stosowania dyrektywy w krajach UE (lata 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020)
Grupa ekspertów ds. transgranicznej opieki zdrowotnej
W skład grupy ekspertów ds. transgranicznej opieki zdrowotnej wchodzą przedstawiciele służby zdrowia z wszystkich krajów UE. Grupa pomaga Komisji Europejskiej we wdrażaniu dyrektywy, służąc jej doradztwem i wiedzą fachową. Zapewnia też organom krajowym forum, na którym mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami związanymi z wdrażaniem dyrektywy.
Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem
- Jakie są zasady i warunki dotyczące zarówno opieki lekarskiej w danym przypadku, jak i zwrotu kosztów
- Jakie są prawa pacjenta do dostępu do opieki zdrowotnej w innym kraju UE
- Jak pacjent może skontaktować się z krajowym punktem kontaktowym w swoim kraju
- Jak wygląda jakość i bezpieczeństwo danego rodzaju leczenia
- Jakie są procedury składania skarg w przypadku problemów
Więcej informacji
- „Co musisz wiedzieć przed wyjazdem”
- Pytania pacjentów dotyczące transgranicznej opieki zdrowotnej
- Praktyczne informacje na temat opieki zdrowotnej w innym kraju UE (Twoja Europa)
- Krajowe punkty kontaktowe
- Nagranie wideo: