Направо към основното съдържание
Public Health

Най-добри практики

Европейската комисия създаде успешен подход за предаване и възпроизвеждане на най-добри практики в областта на общественото здраве с цел подкрепа на държавите от ЕС и заинтересованите страни. Този подход се основава на механизъм, съсредоточен върху Ръководната група по въпросите на промоцията на здравето, профилактиката на заболяванията и контрола на незаразните заболявания. Това е официална експертна група към Комисията, която се състои от експерти от държавите от ЕС. В рамките на ръководната група държавите и Комисията определят приоритетите в областта на общественото здраве и идентифицират най-добрите практики. След това тези практики се прилагат в отделните държави, за да доведат до реални ползи за гражданите.

Под най-добра практика се разбира прилагана в реална среда политика или интервенция, която е оценена положително по отношение на адекватност (етика и данни) и равнопоставеност, както и по отношение на ефективността и ефикасността, свързани с процесите и резултатите.

Порталът за най-добри практики улеснява събирането и обмена на най-добри практики и тяхното прилагане в ЕС. Всички правителствени и неправителствени организации (национални, регионални или местни) в държавите от ЕС, които имат право да участват в програма „ЕС в подкрепа на здравето“, могат да представят предложения за най-добри практики. По програма „ЕС в подкрепа на здравето“ се финансира прилагането и предаването на избрани най-добри практики в цяла Европа.

Прилагане на най-добри практики

Хранене и физическа активност:

Редки болести:

  • Orphacodes — кодификация на редките заболявания

Психично здраве:

Рак:

  • Скрининг за рак на дебелото черво в ЕС — прилагане на насоките в рамките на програмите за скрининг в Италия, Словакия и Румъния (инструмент за техническа подкрепа)
    Информация по темата: Здравеопазване и дългосрочни грижи (europa.eu)

Интегрирани грижи:

  • Съвместно действие JADECARE

В процес на подготовка:

  • Съвместно действие за профилактика на незаразни заболявания и рискови фактори — диабет: най-добра практика „Reverse diabetes 2 now“
  • Съвместно действие за профилактика на незаразни заболявания и рискови фактори — здравословен начин на живот: най-добри практики „Smart family“ и „Grunau moves“
  • Предложения за насърчаване на психичното здраве: най-добри практики „Icehearts“ и „Let’s talk about children“

Публикации на ОИСР за най-добрите практики в областта на общественото здраве