Przejdź do treści głównej
Public Health

Najlepsze praktyki

Komisja Europejska stworzyła skuteczne podejście do przekazywania i powielania najlepszych praktyk w dziedzinie zdrowia publicznego, które ma wspierać państwa UE i zainteresowane podmioty. Podejście to opiera się na mechanizmie, którego punktem centralnym jest Grupa Sterująca ds. Promocji Zdrowia, Profilaktyki Chorób i Zarządzania Chorobami Niezakaźnymi będąca formalną grupą ekspertów Komisji z państw członkowskich UE. W ramach grupy sterującej państwa i Komisja ustalają priorytety dotyczące wyzwań związanych ze zdrowiem publicznym, a następnie określają najlepsze praktyki. Poszczególne kraje wdrażają najlepsze praktyki na swoim terytorium z korzyścią dla obywateli.

Najlepszą praktykę definiuje się jako „odpowiednią politykę lub interwencję wdrażaną w warunkach rzeczywistych, która została pozytywnie oceniona pod względem adekwatności (etycznie i na podstawie dowodów) oraz sprawiedliwości, a także skuteczności i wydajności w odniesieniu do procesów i wyników”.

Portal najlepszych praktyk to repozytorium ułatwiające gromadzenie i wymianę najlepszych praktyk oraz ich wdrażanie w UE. Każda organizacja rządowa i pozarządowa (krajowa, regionalna lub lokalna) z kraju UE, która kwalifikuje się do udziału w „Programie UE dla zdrowia”, może przedstawiać propozycje najlepszych praktyk. Program UE dla zdrowia jako narzędzie finansowe wspiera wdrażanie i transfer wybranych najlepszych praktyk w całej Europie.

Wdrażanie najlepszych praktyk

Odżywianie i aktywność fizyczna:

Choroby rzadkie:

Zdrowie psychiczne:

Walka z rakiem:

Opieka zintegrowana:

W przygotowaniu:

  • Wspólne działanie na rzecz zapobiegania chorobom niezakaźnym i czynnikom ryzyka – cukrzyca: najlepsza praktyka „Reverse diabetes 2 now” (zatrzymaj cukrzycę typu 2)
  • Wspólne działanie na rzecz zapobiegania chorobom niezakaźnym i czynnikom ryzyka – zdrowy styl życia: najlepsze praktyki „Smart family” i „Grunau moves”
  • Promowanie zdrowia psychicznego: najlepsze praktyki „Icehearts” i „Let’s talk about children” (porozmawiajmy o dzieciach)

Materiały OECD na temat najlepszych praktyk w dziedzinie zdrowia publicznego