Направо към основното съдържание
Public Health

Психично здраве

Всеобхватен подход към психичното здраве

Психичното здраве е неразделна част от здравето. То е приоритет за Комисията, която през последните 25 години подкрепя действия и проекти за подобряване на психичното здраве на хората в ЕС и извън него.

В речта си за състоянието на Съюза от 2022 г. председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен обяви намерението на Комисията да представи нова инициатива за психичното здраве през 2023 г.

На 7 юни 2023 г. Комисията прие съобщението относно всеобхватен подход към психичното здраве, което ще помогне на държавите членки и заинтересованите страни да предприемат бързи действия за справяне с предизвикателствата, свързани с психичното здраве.

Съобщението е отправна точка за нов подход. След обширни консултации с държавите членки, заинтересованите страни и гражданите беше разработен всеобхватен, ориентиран към профилактиката подход към психичното здраве с участието на множество заинтересовани страни.

В новия подход се признава, че при психичното здраве става въпрос за нещо повече от здраве и следователно трябва да се имат предвид области като образованието, цифровизацията, заетостта, научните изследвания, градското развитие, околната среда и климатът.

Инициативата се основава на съществуващите политики, подходи и действия. 20-те водещи инициативи в съобщението — определящи възможности за финансиране на стойност 1,23 милиарда евро — ще подпомогнат пряко и непряко държавите членки в постигането на всеобхватен подход към психичното здраве.

Положението с психичното здраве в Европа

Безпокойството, тревожността и депресията, причинени от опустошителните последици от пандемията, агресивната война на Русия срещу Украйна, кризата в областта на климата, безработицата и нарастващите разходи за живот, натиска от страна на цифровата сфера и социалните медии, доведоха до допълнително влошаване на вече недоброто състояние на психичното здраве, особено при децата и младите хора.

В доклада „Здравето накратко: Европа“ за 2018 г. се посочва, че около 84 милиона души в целия ЕС са засегнати от проблеми с психичното здраве. Освен личното страдание, което причиняват, проблемите с психичното здраве имат финансови последици за нашето общество. Общите разходи, свързани с проблемите с психичното здраве, се оценяват на над 4 % от БВП (над 600 милиарда евро) за 27-те държави от ЕС и Обединеното кралство.

Докладът „Здравето накратко“ от 2022 г. показа, че почти половината от младите европейци съобщават за неудовлетворени потребности от грижи за психичното здраве, а в няколко държави от ЕС делът на младите хора със симптоми на депресия се е увеличил повече от два пъти по време на пандемията. 

Въпреки че много държави приложиха мерки за опазване и грижи за психичното здраве на младите хора, мащабът на настоящите предизвикателства налага по-нататъшни действия, за да се предотврати оставянето на трайни белези върху психиката на това поколение. За целта е необходимо профилактиката да стане приоритет — справяне с поведенческите рискови фактори и социалните, екологичните и търговските фактори и предприемане на по-амбициозни действия за промоция на психичното здраве и профилактика на психичните заболявания.

Преглед на действията в областта на психичното здраве

Европейската комисия отдавна работи за подобряване на психичното здраве на населението, както показва прегледът на нейните действия в миналото.

Преглед на текущите проекти:

1. Най-добри практики

Комисията подкрепя държавите членки в трансфера на най-добри практики. За тази цел беше създаден портал за най-добри практики, който играе ролята на хранилище с цел улесняване на събирането и обмена на най-добри практики и тяхното прилагане в ЕС.

През 2018 г. на психичното здраве бе даден приоритет от държавите — членки на ЕС като област за прилагане на най-добрите практики. През май 2019 г. на държавите от ЕС бе представен предварителен подбор на най-добрите практики. След това държавите класираха практиките в зависимост от своите национални приоритети. Трите практики, получили най-висока оценка, се прилагат с финансова подкрепа по годишния работен план за 2020 г. на третата здравна програма. Това са:

  • реформа на системата за психично здраве, насочена към укрепване на ориентираните към клиента услуги в общността (разработена в Белгия)
  • многостепенна национална програма за превенция на самоубийствата (разработена в Австрия)
  • програма за борба с депресията чрез поетапна интервенция (разработена чрез европейско сътрудничество).

Работата в това отношение започна през 2021 г. със съвместното действие ImpleMENTAL за прилагане на (елементи на) реформата на белгийската система за психично здраве, както и на австрийската програма за превенция на самоубийствата. В действието участват 21 държави от ЕС, подкрепени с финансиране в размер на 5,4 милиона евро. Интервенцията във връзка с депресията се осъществява чрез проекта European Alliance Against Depression-Best, в който участват 10 държави от ЕС. Европейската комисия подпомага проекта с финансиране в размер на 1,6 милиона евро.

Регионалният офис на СЗО за Европа подкрепя усилията в рамките на съвместното действие ImpleMENTAL по отношение на обучението и изграждането на капацитет чрез споразумение за финансов принос на стойност 1 милион евро в рамките на работната програма за 2022 г. по програма „ЕС в подкрепа на здравето“.

През юни 2023 г. ще бъде отправена покана за представяне на най-добри и обещаващи практики в областта на психичното здраве. Това ще подпомогне и изпълнението на действията, посочени в съобщението относно психичното здраве. Поканата ще бъде достъпна тук.

2. Инициатива „По-здрави заедно“

Всеобхватен подход към психичното здраве се подкрепя и чрез инициативата „По-здрави заедно“ — инициатива на Комисията за незаразните болести, представена през юни 2022 г. Чрез тази инициатива се подпомагат държавите от ЕС при определянето и прилагането на ефективни политики и действия за намаляване на бремето на основните незаразни заболявания и за подобряване на здравето и благополучието на гражданите и намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването.

Едно от петте основни направления по инициативата е посветено на психичното здраве и неврологичните заболявания. Инициативата е създадена съвместно с държавите от ЕС и заинтересованите страни и подкрепя изпълнението на действия с голямо въздействие в целия спектър — от насърчаване на благополучието и проактивна профилактика до социално приобщаване на хората с дълготрайни състояния. Работата в сферата на психичното здраве по линия на инициативата ще е съсредоточена върху четири приоритетни области:

  • подкрепа за благоприятни условия за психично здраве и повишаване на устойчивостта, интегриране на психичното здраве във всички области на политиката
  • насърчаване на психичното благополучие и предотвратяване на появата на психични разстройства
  • подобряване на навременния и справедлив достъп до висококачествени услуги в областта на психичното здраве
  • защита на правата, засилване на социалното приобщаване и справяне със стигматизацията, свързана с проблемите с психичното здраве

Работата по тези области вече започна и ще продължи до 2027 г.

3. Изграждане на капацитет

Успоредно със съобщението относно психичното здраве Комисията създаде проекти със Световната здравна организация и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, за да предоставя съобразена с нуждите подкрепа за всяка държава — членка на ЕС, чрез техническа помощ и изграждане на капацитет за трансфер и прилагане на най-добри практики в областта на психичното здраве.

Финансиране на проекти в областта на психичното здраве

Комисията предоставя финансова подкрепа в рамките на годишните работни програми на „ЕС в подкрепа на здравето“ на държавите членки и заинтересованите страни за изпълнение на дейности за профилактика и управление на психичното здраве. През последните три години вече са отпуснати над 30 милиона евро за проекти, насочени към аспектите на психичното здраве, свързани с общественото здраве, включително реформа на системата на психичното здраве.

На 22 ноември 2022 г. беше приета работната програма за 2023 г. на програма „ЕС в подкрепа на здравето“, която ще продължи да предоставя подкрепа за промоция на психичното здраве и предотвратяване на проблеми, свързани с психичното здраве. В рамките на тази работна програма ще бъдат предоставени над 18 милиона евро:  

  • 6 млн. евро за сътрудничество между органите на държавите членки в рамките на съвместно действие за справяне с предизвикателствата, свързани с психичното здраве,
  • 2,36 млн. евро за заинтересовани страни в подкрепа на проекти, свързани с промоцията на психичното здраве, профилактиката и управлението на проблеми, свързани с психичното здраве.
  • И двете действия ще бъдат насочени към особено уязвими групи като мигранти, бежанци, роми и разселени лица от Украйна.
  • 10 милиона евро са отпуснати за:
    • проекти в отговор на предизвикателствата, свързани с психичното здраве, при раково болни пациенти и преживели рак лица, както и при техните семейства и лицата, полагащи грижи за пациентите, както и за
    • изготвянето на Европейски кодекс за психично здраве, който ще даде повече права на гражданите и ще спомогне за повишаване на осведомеността относно психичното здраве и за подобряване на здравната грамотност.

Управление

Комисията работи в тясно сътрудничество с държавите членки и заинтересованите страни за промоция на доброто психично здраве и профилактика на психичните заболявания.

Сътрудничеството и обменът с държавите членки се осъществяват в рамките на подгрупата за психичното здраве към Експертната група по обществено здраве. Нейните членове решително подкрепиха действията в областта на психичното здраве с добавена стойност от ЕС.

Подкрепата и координацията от страна на Комисията ще им помогнат да намалят човешкото страдание, да подобрят издръжливостта и устойчивостта на своите системи за здравеопазване и социално подпомагане, да намалят разходите за икономиките и обществата и да създадат и осигурят здрава работна сила. Това ще ни помогне да постигнем целите на ООН за устойчиво развитие и целите на СЗО по отношение на незаразните болести.

Редовното взаимодействие и сътрудничество с всички ключови заинтересовани страни ще се осъществява чрез специална мрежа по въпросите на психичното здраве на платформата на ЕС за здравна политика.

Подкрепа за Украйна — психично здраве на разселените лица и бежанците

Бежанците и разселените лица, особено бягащите от война — като разселените лица от Украйна — се нуждаят от подкрепа за психичното здраве и своевременни мерки за намаляване на стреса.

Комисията осигури над 30 млн. евро от програмата „ЕС в подкрепа на здравето“, за да помогне на хората, бягащи от Украйна, които спешно се нуждаят от психологическа помощ и подкрепа за справяне с травмите.

По-конкретно, с Международната федерация на Червения кръст беше подписано споразумение за финансов принос в размер на 28,4 милиона евро, за да се помогне на хората, избягали от Украйна, да се справят с претърпяната от тях травма и да им се предложи психологическа помощ. Държавите от ЕС, в които работи Червеният кръст, са Полша, Унгария, Румъния, Чехия и Словакия.

Разселените лица от Украйна са поставени в центъра на покана с бюджет от 3 милиона евро за представяне на 4 предложения от страна на неправителствени организации за най-добри практики с цел подобряване на психичното здраве и благополучие на мигрантите и бежанците. И на четирите проекта бе дадено начало през 2023 г.

Освен това Комисията предлага редица онлайн курсове и други учебни материали относно здравето на мигрантите чрез уебсайтовете на виртуалната академия на ECDC и мрежата Миграция и здраве: обучение за специалисти на платформата за здравна политика.

Тези курсове бяха разработени с подкрепа по линия на третата здравна програма.

На платформата за здравна политика беше създадена мрежа за подкрепа на Украйна, съседните държави от ЕС и Молдова, за да се обединят усилията на гражданското общество, групите на пациенти и медицинските специалисти в отговор на медицинските нужди на украинското общество и на разселените хора.

Психично здраве и COVID-19

Пандемията и последиците от нея увеличиха тежестта върху услугите, свързани с психичното здраве.

В доклада „Здравето накратко: Европа“ за 2020 г. се отбелязва, че пандемията от COVID-19 и последвалата икономическа криза представляват нарастващо бреме за психичното благополучие на гражданите — данните показват по-високи равнища на стрес, тревожност и депресия. Смята се, че младите хора и групите с по-ниски доходи са изложени на повишен риск. Смущенията в здравните грижи за лицата, които вече страдат от психични заболявания, са значителна част от отрицателните последици за психичното здраве, предизвикани от пандемията.

Няколко месеца след началото на пандемията ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ създаде специално пространство в своята платформа за здравна политика, където заинтересовани организации от здравната и социалната сфера да обменят знания и опит относно въздействието на COVID-19 върху психичното здраве. Тази виртуална мрежа се координира от Mental Health Europe (Психично здраве Европа) и акцентира върху нуждите на различни уязвими групи, като бездомните хора, хората, които вече страдат от различни заболявания, и възрастните хора. В това специално уеб пространство също така има виртуална библиотека.

Два проекта (Mentality и Step in) са финансирани, за да подкрепят прилагането на място на най-добри практики за справяне с предизвикателствата, свързани с психичното здраве, по време на пандемията от COVID-19.

В рамките на годишната работна програма за 2021 г. по програма „ЕС в подкрепа на здравето“ е отпуснато финансиране на обща стойност 750 000 евро за подпомагане на прилагането на място на най-добри практики, които имат пряко въздействие върху борбата с предизвикателствата, свързани с психичното здраве, по време на пандемията от COVID-19. Очаква се работата по одобрените проекти да започне през есента на 2022 г.

Чрез конкурса за здравната награда на ЕС за 2021 г. Комисията отличи инициативи в рамките на местни общности за облекчаване на въздействието на пандемията от COVID-19 върху психичното здраве. Церемонията по награждаването се състоя на 4 май 2022 г.: наградените инициативи и инициативите финалисти са представени в брошура за последиците от пандемията от COVID-19 върху психичното здраве.