Glavni sadržaj
Public Health

Bilten Zdravlje-EU, br. 227 – U prvom planu

Neki dokazi upućuju na to da istraživanje i crpljenje nafte i plina na kopnu podrazumijeva rizike za zdravlje, no nema dovoljno podataka

Autor: prof. Peter Hoet, član Znanstvenog odbora za rizike za okoliš i nove rizike (SCHEER) i predsjednik radne skupine SCHEER-a za naftu i plin, Medicinski fakultet, Katholieke Universiteit Leuven, Belgija.

Europska komisija nedavno je od Znanstvenog odbora za rizike za okoliš i nove rizike zatražila da procijeni rizike za javno zdravlje koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i crpljenja nafte i plina na kopnu u EU-u te da utvrdi područja u kojima je prisutan manjak informacija. Znanstveni odbor svoje je odgovore dostavio u konačnom Mišljenju o učincima na javno zdravlje i rizicima koji proizlaze iz istraživanja i crpljenja nafte i plina na kopnu u EU-u.

Kao posljedica aktivnosti povezanih s naftom i plinom u okoliš se može otpustiti više od 1 300 različitih kemikalija, no postoji znatan manjak informacija kada je riječ o mogućim učincima na zdravlje obližnjeg stanovništva.

Kada je započeo s radom na tom pitanju, Znanstveni odbor bio je iznenađen ograničenošću znanstvenih procjena i praćenja stanja okoliša i zdravlja ljudi u blizini lokacija u EU-u na kojima se nafta i plin istražuju i crpe na kopnu već dugi niz godina. To je posebno izraženo u usporedbi s brojnim studijama o sličnim američkim aktivnostima istraživanja i crpljenja nafte i plina te s obzirom na količinu znanstvenih dokaza koji ukazuju na moguće negativne učinke tih djelatnosti.

U svojem mišljenju Znanstveni odbor zaključuje da postojeće epidemiološke studije pružaju slabe do srednje dokaze da istraživanje i crpljenje nafte i plina na kopnu predstavljaju rizik za zdravlje stanovništva. Također upućuju na to da rizik od nekih vrsta raka i negativnih posljedica za nerođenu djecu može biti povećan kod stanovništva koje živi u blizini lokacija za istraživanje i crpljenje nafte i plina na kopnu.

Znanstveni odbor utvrdio je osim toga manjak informacija te preporučuje sljedeće mjere kako bi se on uklonio:

  • centraliziran i usklađen popis svih nalazišta i crpilišta nafte i plina u EU-u
  • analitičke i modelske studije u kojima se identificiraju, kvantificiraju i opisuju smjese kojima je stanovništvo izloženo i njihove razine u blizini tih područja
  • ciljani biomonitoring i studije procjene izloženosti stanovništva koje je potencijalno izloženo riziku
  • opsežne epidemiološke studije s preciznom procjenom izloženosti i
  • kvantitativne studije za procjenu rizika.

Javno savjetovanje o preliminarnoj verziji mišljenja provedeno je na internetskim stranicama znanstvenih odbora od 22. ožujka do 6. svibnja 2018. Informacije o javnom savjetovanju uvelike su priopćene nacionalnim tijelima, međunarodnim organizacijama i drugim dionicima.

Znanstveni odbor pažljivo je razmotrio svaku primjedbu i referentni podatak koji su dostavljeni tijekom tog razdoblja i, prema potrebi, na temelju njih izmijenio ili dodatno pojasnio relevantne odjeljke svojeg mišljenja.

Više informacija

Objavljena 10. revizija Smjernica za ispitivanje kozmetičkih sastojaka i procjenu njihove sigurnosti

U Smjernicama se navode općenite upute za procjenu sigurnosti gotovog kozmetičkog proizvoda. Dokument se uglavnom bavi ispitivanjem i procjenom sigurnosti kozmetičkih tvari koje su navedene u zakonodavstvu EU-a o kozmetičkim proizvodima i onih koje su izazvale zabrinutost u pogledu sigurnosti, no može se primijeniti i na sve tvari koje su namijenjene upotrebi u kozmetičkom proizvodu. Smjernice se mogu upotrijebiti za izradu dokumentacije s podacima o proizvodu za gotovi kozmetički proizvod, što se zahtijeva propisima o kozmetičkim proizvodima.

Smjernice je izradio Znanstveni odbor za sigurnost potrošača, skupina neovisnih znanstvenika koja savjetuje Europsku komisiju o potrošačkim proizvodima, i redovito se ažuriraju kako bi se u obzir uzeli promjene u industriji, razvoj kozmetičkih sastojaka te napredak i promjene u znanstvenoj metodologiji.

Smjernice su ažurirane od zadnje revizije u travnju 2016. kako bi odražavale najnoviji znanstveni i tehnološki napredak. Najnovija verzija, tj. 10. revizija Smjernica, odražava potpunu provedbu zabrane ispitivanja na životinjama i stavljanja na tržište kozmetičkih proizvoda ispitanih na životinjama. Stoga je prioritet dan tehnikama koje ne uključuju životinje, poznate i kao metode novog pristupa, iako su obuhvaćene i starije tehnike ispitivanja in vivo.

Uključeni su i odjeljak o težini dokaza za koji je izrađen novi informativni grafikon i upotreba strategije skupa alata za ispitivanje genotoksičnosti, a znatno je proširen i odjeljak o izloženosti kozmetičkim sastojcima.

Više informacija