Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn „Zdrowie-UE” 227 – W centrum uwagi

Niektóre dane wskazują, że poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu na lądzie wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia, ale ilość danych jest niewystarczająca

Prof. Peter Hoet, członek Komitetu Naukowego ds. Zagrożeń dla Środowiska i Pojawiających się Zagrożeń (SCHEER), przewodniczący grupy roboczej SCHEER ds. ropy i gazu, Wydział Medyczny, Katholieke Universiteit Leuven, Belgia

Komisja Europejska zwróciła się niedawno do Komitetu Naukowego ds. Zagrożeń dla Środowiska i Pojawiających się Zagrożeń o ocenę zagrożeń dla zdrowia publicznego wynikających z działalności związanej z poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu w skali komercyjnej w UE, a także o zidentyfikowanie luk w wiedzy na ten temat. Komitet naukowy udzielił odpowiedzi w swojej ostatecznej opinii na temat wpływu poszukiwania i eksploatacji ropy naftowej i gazu na lądzie w UE na zdrowie publiczne oraz wynikających z nich zagrożeń.

W wyniku działalności związanej z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego do środowiska może uwolnić się ponad 1300 różnych substancji chemicznych. Brakuje jednak dokładnych danych na temat potencjalnego wpływu tej działalności na zdrowie członków lokalnych społeczności.

Kiedy komitet naukowy przystępował do pracy nad tym tematem, ze zdziwieniem stwierdził, że ocena naukowa i monitorowanie stanu środowiska oraz zdrowia ludzi w pobliżu miejsc, w których poszukuje się ropy i gazu lub je wydobywa, są realizowane tylko w niewielkim zakresie. Zupełnie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzone są liczne badania związane z działalnością poszukiwawczą i wydobywczą ropy i gazu, w wyniku których pozyskano dane wskazujące na możliwe negatywne skutki tej działalności.

W swojej opinii komitet naukowy stwierdza, że w wyniku dotychczasowych badań epidemiologicznych uzyskano dane w małym lub umiarkowanym stopniu wskazujące na to, że poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu na lądzie wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia ogółu społeczeństwa. Dane te wskazują również na to, że w społecznościach zamieszkujących okolice sąsiadujące z terenami eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu może występować większe ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka oraz przyjścia na świat wcześniaków i noworodków z niską wagą urodzeniową.

Komitet naukowy stwierdził również, że istnieją określone luki w wiedzy i, aby je uzupełnić, zaleca ustanowienie narzędzi lub przeprowadzenie działań takich jak:

  • scentralizowana i zharmonizowana inwentaryzacja wszystkich miejsc poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu w UE
  • badania analityczne i z zakresu modelowania pozwalające zidentyfikować, określić ilościowo i scharakteryzować narażenie łączne oraz jego poziomy w pobliżu tych terenów
  • ukierunkowane biomonitorowanie i badania narażenia dotyczące populacji potencjalnie narażonych na zagrożenia
  • szeroko zakrojone badania epidemiologiczne mające na celu dokładną ocenę narażenia
  • ilościowe badania oceny ryzyka.

Opinia wstępna została poddana ocenie w ramach publicznych konsultacji internetowych. Na stronie internetowej komitetów naukowych opublikowano ankietę, którą zainteresowane strony mogły wypełnić od 22 marca do 6 maja 2018 r. Informacje na temat konsultacji publicznych zostały przekazane władzom krajowym, organizacjom międzynarodowym i innym zainteresowanym stronom.

Wszystkie uwagi i informacje przedłożone w ramach konsultacji zostały dokładnie przeanalizowane przez komitet naukowy. W stosownych przypadkach zmodyfikowano treść odpowiednich sekcji opinii lub w odpowiedzi na komentarze dodano stosowne wyjaśnienia.

Dodatkowe informacje

Opublikowano 10. przegląd wytycznych dotyczących badania składników kosmetycznych i oceny ich bezpieczeństwa

Wytyczne zawierają ogólne wskazówki dotyczące oceny bezpieczeństwa gotowych produktów kosmetycznych. Dokument dotyczy przede wszystkim badań i oceny bezpieczeństwa substancji kosmetycznych, które są wymienione w unijnych przepisach dotyczących kosmetyków i tych, w odniesieniu do których zostały podniesione kwestie bezpieczeństwa. Wytyczne mogą być jednak stosowane również w odniesieniu do wszystkich substancji przeznaczonych do stosowania w produktach kosmetycznych. Wytyczne można również stosować w celu opracowania dokumentacji produktu dla gotowego produktu kosmetycznego, czego wymaga rozporządzenie dotyczące kosmetyków.

Wytyczne zostały opracowane przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, grupę niezależnych naukowców doradzającą Komisji Europejskiej w zakresie produktów konsumenckich. Są one regularnie aktualizowane z uwzględnieniem rozwoju sektora, składników produktów kosmetycznych oraz postępów i zmian w metodologii naukowej.

Od czasu ostatniego przeglądu, który miał miejsce w kwietniu 2016 r., wytyczne zostały zaktualizowane w celu uwzględnienia najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych. Najnowsza wersja – 10. przegląd wytycznych – uwzględnia pełne wdrożenie zakazu testowania na zwierzętach i zakazu wprowadzania do obrotu produktów kosmetycznych testowanych na zwierzętach. W związku z tym priorytetem jest zastosowanie metod niewymagających wykorzystania zwierząt, znanych również jako metody „nowego podejścia”, chociaż w dokumencie opisano również starsze techniki in vivo.

Dodano również sekcję dotyczącą wagi dowodów, w odniesieniu do której opracowano również nową infografikę, oraz sekcję dotyczącą zastosowania strategii „zestawu narzędzi” w odniesieniu do badań na genotoksyczność. Sekcja dotycząca narażenia na składniki kosmetyczne została znacznie rozszerzona.

Dodatkowe informacje