Prejsť na hlavný obsah
Public Health

Spravodajca Zdravie-EÚ č. 227 – Téma

Niektoré dôkazy poukazujú na to, že prieskum a ťažba ropy a zemného plynu na pevnine so sebou prinášajú zdravotné riziká, údaje však nie sú dostatočné

Profesor Peter Hoet, člen Vedeckého výboru pre zdravotné, environmentálne a vznikajúce riziká (SCHEER) a predseda pracovnej skupiny pre ropu a zemný plyn, Lekárska fakulta, Katolícka univerzita v Leuvene, Belgicko.

Európska Komisia nedávno požiadala Vedecký výbor pre zdravotné, environmentálne a vznikajúce riziká, aby posúdil riziká pre verejné zdravie vyplývajúce z prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu na pevnine v komerčnom rozsahu v rámci EÚ, a aby zistil medzery v poznatkoch. Vedecký výbor poskytol odpoveď vo svojom konečnom stanovisku o vplyve na verejné zdravie a rizikách vyplývajúcich z prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu na pevnine v rámci EÚ.

Viac ako 1 300 rôznych druhov chemikálií môže byť vypustených do prostredia ako dôsledok operácií súvisiacich s prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu. Medzery v poznatkoch o možných účinkoch na zdravie obyvateľstva žijúceho v ich blízkosti sú však výrazné.

Keď vedecký výbor začal na tomto mandáte pracovať, bol prekvapený obmedzeným vedeckým posúdením a monitorovaním tak prostredia, ako aj zdravia ľudí v blízkosti dlhodobého prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu na pevnine v rámci EÚ. A to najmä vzhľadom na početné štúdie zamerané na podobné americké aktivity súvisiace s prieskumom a ťažbou ropy a zemného plynu a na vedecké dôkazy, ktoré poukazujú na možné nepriaznivé účinky takýchto aktivít.

Vo svojom stanovisku dospel vedecký výbor k záveru, že existujúce epidemiologické štúdie poskytujú slabé až mierne závažné dôkazy o tom, že prieskum a ťažba ropy a zemného plynu so sebou prinášajú zdravotné riziká pre širokú verejnosť. Tieto dôkazy poukazujú aj na to, že riziko vzniku niektorých druhov rakoviny a problémov pri narodení dieťaťa môže byť väčšie u obyvateľstva žijúceho v okolí oblastí prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu na pevnine.

Vedecký výbor takisto vymedzil medzery v poznatkoch a na ich odstránenie odporučil prijať tieto opatrenia:

  • vypracovať centralizovaný a harmonizovaný aktuálny zoznam všetkých miest prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu v rámci EÚ,
  • vykonať analytické a modelovacie štúdie, v ktorých sa určia, kvantifikujú a charakterizujú expozičné zmesi a ich úroveň v blízkosti týchto miest,
  • uskutočniť cielené biomonitorovanie a štúdie o posúdení expozície na obyvateľstvo, ktoré je vystavené potenciálnemu riziku,
  • rozsiahle epidemiologické štúdie s presným posúdením expozície a
  • štúdie o kvantitatívnom hodnotení rizík.

V období od 22. marca do 6. mája 2018 prebiehala na webovom sídle vedeckých výborov online verejná konzultácia o predbežnej verzii stanoviska. Informácie týkajúce sa verejnej konzultácie boli vo všeobecnosti oznámené vnútroštátnym orgánom, medzinárodným organizáciám a iným zainteresovaným stranám.

Každú pripomienku a návrh, ktoré boli predložené v tomto období, vedecký výbor dôkladne zvážil, a tam, kde to bolo vhodné, upravil znenie dotknutých oddielov a pridal vysvetlenia vyplývajúce z dôležitých pripomienok.

Ďalšie informácie

Desiata revízia uverejnená v usmerňujúcich pokynoch pre testovanie kozmetických zložiek a hodnotenie ich bezpečnosti

V uvedených pokynoch sú poskytnuté všeobecné usmernenia na posúdenie bezpečnosti konečných kozmetických výrobkov. Dokument sa týka najmä testovania a posúdenia bezpečnosti kozmetických látok, ktoré sú uvedené v predpisoch EÚ týkajúcich sa kozmetiky, a látok, ktoré vzbudili obavy o bezpečnosť. Môže sa však taktiež týkať všetkých látok, ktoré sa majú použiť v kozmetických výrobkoch. Usmerňujúce pokyny možno využiť aj pri zostavovaní informačnej zložky o výrobku pre konečný kozmetický výrobok, ktorú vyžaduje nariadenie o kozmetických výrobkoch.

Pripravil Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov, skupina nezávislých vedcov, ktorá Európskej Komisii poskytuje poradenstvo v oblasti spotrebných výrobkov. Poznámky o pokynoch sú pravidelne aktualizované, aby odrážali zmeny v danom priemysle, vývoj kozmetických zložiek a pokrok, či zmeny vo vedeckej metodike.

Od poslednej revízie v apríli 2016 boli usmerňujúce pokyny aktualizované, aby odrážali najnovšie vedecké a technologické pokroky. Najnovšia – desiata revízia usmerňujúcich pokynov – odráža úplné uplatnenie zákazu testovania na zvieratách a uvádzania kozmetických výrobkov testovaných na zvieratách na trh. Prioritou sa tak stali techniky bez použitia zvierat, ktoré sú známe aj ako metódy nového prístupu, hoci sa tiež používajú aj staršie techniky in vivo.

Zahrnutý bol oddiel o závažnosti dôkazov, pre ktorý bola vytvorená aj nová infografika, ako aj použitie stratégie nástrojov pre testovanie genotoxicity. Oddiel o vystavení účinkom kozmetických zložiek bol tiež významne rozšírený.

Ďalšie informácie