Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Egészség-EU Hírlevél, 227. szám – Fókuszban

Vannak arra utaló bizonyítékok, hogy a szárazföldi olaj- és gázfeltárás, illetve -kitermelés kockázatot jelent az emberi egészség számára, de a rendelkezésre álló adatok nem elegendőek

szerző: Peter Hoet professzor, az Egészségügyi, Környezeti és Újonnan Felmerülő Kockázatok Tudományos Bizottságának (SCHEER) tagja, valamint a SCHEER olajjal és gázzal foglalkozó munkacsoportjának elnöke, Leuveni Katolikus Egyetem, Belgium

Az Európai Bizottság a közelmúltban felkérte az Egészségügyi, Környezeti és Újonnan Felmerülő Kockázatok Tudományos Bizottságát (Scientific Committee on Health, Environmental and Emerging Risks, SCHEER), hogy értékelje az EU-beli ipari mértékű szárazföldi olaj- és gázfeltárási, illetve -kitermelési tevékenységek közegészségügyi kockázatait, és tárja fel a témával kapcsolatos ismeretek terén fennálló hiányosságokat. A tudományos bizottság az EU-n belüli szárazföldi olaj- és gázfeltárás, illetve -kitermelés közegészségügyi hatásairól és kockázatairól szóló végleges véleményében ismertette megállapításait.

Az olaj- és gázipari tevékenységek eredményeképpen több mint 1300 különböző vegyi anyag szabadulhat ki a légkörbe, de messze nincsenek elegendő ismereteink arról, hogy ezek a tevékenységek milyen hatással vannak a kibocsátó létesítmények környékén élő emberekre.

Amikor megkezdte az ezzel kapcsolatos munkáját, a tudományos bizottság meglepve szembesült azzal, hogy mennyire korlátozott mértékben vizsgálják és kísérik figyelemmel az EU-ban azt, hogy a szárazföldi olaj- és gázfeltárási, illetve -kitermelési helyszínek közelében a szóban forgó tevékenységek milyen hatást gyakorolnak a lakosságra és a környezetre. Az európai uniós erőfeszítések különösen gyérnek tűnnek annak fényében, hogy az Amerikai Egyesült Államokban számos tanulmány készült az olaj- és gázfeltárás, illetve -kitermelés lehetséges káros hatásairól, és sok tudományos eredmény támasztja alá azokat.

Véleményében a tudományos bizottság megállapítja, hogy az eddig végzett epidemiológiai tanulmányok szolgálnak némi bizonyítékkal arra, hogy a szárazföldi olaj- és gázfeltárás, illetve -kitermelés veszélyezteti a lakosság egészségét. A tanulmányok továbbá arra engednek következtetni, hogy egyes rákmegbetegedések és születési rendellenességek száma magasabb lehet a szárazföldi olaj- és gázfeltárási, illetve -kitermelési helyszínek közelében élő lakosság körében.

A tudományos bizottság ismeretbeli hiányosságokat is feltárt, melyek megszüntetésére a következőket javasolta:

  • az összes uniós olaj- és gázfeltárási és -kitermelési helyszín központosított és harmonizált jegyzékének felállítása;
  • analitikai és modellezési tanulmányok, amelyek e helyszínek közelében azonosítják, számszerűsítik és leírják az expozíciós keverékeket és azok szintjét;
  • potenciálisan veszélyeztetett populációkra vonatkozó célzott biomonitoring és expozíciós vizsgálatok;
  • pontos expozíciós értékelést magukban foglaló nagyszabású epidemiológiai vizsgálatok, és
  • mennyiségi kockázatértékelési tanulmányok.

2018. március 22. és május 6. között a tudományos bizottságok weboldalán nyilvános konzultációt tartottunk a vélemény előzetes változatáról. A nyilvános konzultáció célcsoportját a tagállami hatóságok, nemzetközi szervezetek és egyéb érdekeltek alkották.

A konzultáció során beérkezett hozzászólásokat és háttérdokumentumokat a tudományos bizottság gondosan tanulmányozta, és indokolt esetben a vélemény vonatkozó részeit átdolgozta, vagy magyarázatot fűzött hozzájuk.

További információk

A kozmetikai összetevők vizsgálatához és biztonsági értékeléséhez készített útmutató jegyzetek 10. felülvizsgált változata

Az útmutató jegyzetek általános iránymutatással szolgálnak a kozmetikai késztermékek biztonságosságának értékeléséhez. A dokumentum elsősorban az uniós kozmetikai jogszabályokban felsorolt, illetve a biztonsági szempontból aggályos kozmetikai anyagok vizsgálatára és biztonsági értékelésére vonatkozik, de minden más, kozmetikai termékben használatos vegyi anyag esetében is jól használható. Az útmutató jegyzetek fontos segédeszközként szolgálhatnak kozmetikai késztermékek terméktájékoztatóinak elkészítéséhez is, mely a kozmetikai termékekről szóló rendelet alapján kötelező.

Az útmutató jegyzeteket a fogyasztók biztonságával foglalkozó, az Európai Bizottságot e területen szakmai tanácsokkal ellátó tudományos bizottság készítette és frissíti rendszeresen, hogy az tükrözze az iparban bekövetkezett változásokat, a kozmetikai összetevőkkel kapcsolatos fejleményeket, valamint a tudományos módszerek területén elért legújabb eredményeket.

A legutóbbi, 2016. áprilisi átdolgozás óta az útmutató jegyzeteket a legújabb tudományos és technológiai eredményekhez igazodva újból aktualizáltuk. Ez a legutóbbi változat – az útmutató jegyzetek 10. felülvizsgált változata – az állatkísérletekre és az állatokon tesztelt kozmetikai termékek forgalomba hozatalára vonatkozó tilalom teljes körű végrehajtását tükrözi. Ezért elsősorban az állatkísérletek nélküli, új közelítésmódokon alapuló technikákra helyeződik a hangsúly, bár az útmutató a régebbi, in vivo módszereket is lefedi.

Az útmutató jegyzetek kibővültek egy, a bizonyítékok felhasználására vonatkozó résszel, melyhez készült egy új infografika is, valamint egy, a genotoxicitás-vizsgálat céljait szolgáló „eszköztár” stratégia alkalmazásáról szóló résszel, a kozmetikai összetevőknek való expozícióval foglalkozó rész pedig jelentősen bővült.

További információk