Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

Portalo „Sveikata ES“ informacinis biuletenis Nr. 227. Dėmesio centre

Iš kai kurių duomenų matyti, kad dėl sausumoje vykdomos naftos ir dujų žvalgybos ir eksploatavimo kyla pavojų sveikatai, bet tų duomenų nepakanka

Esamų ir naujų pavojų sveikatai ir aplinkai mokslinio komiteto (SCHEER) narys ir SCHEER Naftos ir dujų darbo grupės pirmininkas, Leveno katalikiškojo universiteto Medicinos fakulteto (Belgija) profesorius Peteris Hoetas

Europos Komisija neseniai paprašė Esamų ir naujų pavojų sveikatai ir aplinkai mokslinio komiteto įvertinti pavojus visuomenės sveikatai, kurių gali kilti dėl sausumoje komerciniais tikslais vykdomos naftos ir dujų žvalgybos ir gavybos veiklos ES, ir nustatyti žinių spragas. Mokslinis komitetas pateikė atsakymą savo galutinėje nuomonėje dėl sausumoje vykdomo naftos ir dujų žvalgybos ir eksploatavimo Europos Sąjungoje poveikio visuomenės sveikatai ir kylančios rizikos.

Vykdant naftos ir dujų operacijas į aplinką gali būti išleidžiama daugiau kaip 1 300 skirtingų cheminių medžiagų, tačiau yra didelių žinių apie galimą poveikį netoliese gyvenančių žmonių sveikatai spragų.

Pagal įgaliojimą pradėjusį dirbti mokslinį komitetą nustebino jau seniai veikiančių ES naftos ir dujų žvalgybos ir eksploatavimo objektų aplinkos ir šalia gyvenančių žmonių sveikatos mokslinio vertinimo ir stebėsenos ribotumas. Tai ypač stebėtina atsižvelgiant į daugybę panašios naftos ir dujų žvalgybos ir eksploatavimo veiklos Amerikoje tyrimų ir mokslinių įrodymų, rodančių galimą tokios veiklos neigiamą poveikį, kiekį.

Savo nuomonėje mokslinis komitetas daro išvadą, kad esamuose epidemiologiniuose tyrimuose pateikiama mažai arba vidutiniškai įrodymų, kad dėl sausumoje vykdomos naftos ir dujų žvalgybos ir eksploatavimo kyla pavojų visuomenės sveikatai. Jie taip pat rodo, kad šalia sausumoje vykdomos naftos ir dujų žvalgybos ir eksploatavimo objektų gyvenantiems žmonėms gali kilti didesnė kai kurių rūšių vėžio ir apsigimimų rizika.

Mokslinis komitetas nustatė žinių spragas ir, kad jos būtų užpildytos, rekomenduoja nustatyti arba įgyvendinti toliau nurodytas priemones:

  • centralizuotas ir suderintas, tinkamai pagrįstas visų naftos ir dujų žvalgybos ir eksploatavimo objektų ES sąrašas;
  • analitiniai ir modeliavimo tyrimai, kuriais nustatomi, kiekybiškai įvertinami ir apibūdinami poveikį darantys mišiniai ir jų lygiai netoli tų objektų;
  • tiksliniai gyventojų, kuriems gali kilti pavojus, biologinės stebėsenos ir poveikio vertinimo tyrimai;
  • didelės apimties epidemiologiniai tyrimai su tiksliu poveikio vertinimu;
  • kiekybiniai rizikos vertinimo tyrimai.

2018 m. kovo 22 d. – gegužės 6 d. mokslinių komitetų interneto svetainėje vyko viešos konsultacijos dėl pirminės nuomonės redakcijos. Apie šias viešas konsultacijas informuotos nacionalinės valdžios institucijos, tarptautinės organizacijos ir kiti suinteresuotieji subjektai.

Mokslinis komitetas atidžiai apsvarstė visas tuo metu pateiktas pastabas ir nuorodinę informaciją ir, kai tinkama, atitinkamų nuomonės dalių tekstas buvo pataisytas arba gavus svarbių pastabų buvo pateikti paaiškinimai.

Daugiau informacijos

Paskelbta rekomendacinių pastabų dėl kosmetikos gaminių sudedamųjų dalių bandymo ir jų saugos vertinimo 10-oji redakcija

Rekomendacinėse pastabose pateikiamos bendrosios gatavo kosmetikos gaminio saugos vertinimo gairės. Dokumente daugiausia aptariamas kosmetinių medžiagų, kurios išvardytos kosmetikos gaminius reglamentuojančiuose ES teisės aktuose, ir kosmetinių medžiagų, dėl kurių saugos kilo klausimų, bandymas ir saugos vertinimas, tačiau jis taip pat gali būti naudojamas visoms medžiagoms, kurias ketinama naudoti kosmetikos gaminyje. Rekomendacinės pastabos taip pat gali būti naudojamos siekiant padėti parengti gatavo kosmetikos gaminio informacijos bylą, kurios reikalaujama pagal Kosmetikos gaminių reglamentą.

Rekomendacines pastabas parengė Vartotojų saugos mokslinis komitetas – nepriklausomų mokslininkų grupė, patarianti Europos Komisijai vartotojų produktų klausimais. Jos reguliariai atnaujinamos, kad būtų atsižvelgta į pokyčius pramonėje, kosmetikos gaminių sudedamųjų dalių raidą ir mokslinės metodikos pažangą bei pokyčius.

Paskutinė rekomendacinių pastabų peržiūra buvo atlikta 2016 m. balandį. Po to jos buvo atnaujintos siekiant atsižvelgti į naujausią mokslo ir technologijų pažangą. Šioje naujausioje – 10-ojoje – rekomendacinių pastabų redakcijoje atsižvelgiama į visapusišką bandymų su gyvūnais ir prekybos kosmetikos gaminiais, kurie buvo bandomi su gyvūnais, draudimo įgyvendinimą. Todėl pirmenybė teikiama metodams, kuriuos taikant gyvūnai nenaudojami, dar vadinamais naujo požiūrio metodais, nors rekomendacinės pastabos apima ir senesnius, in vivo, būdus.

Įtraukta ir įrodomosios duomenų galios dalis, kuriai parengtas ir naujas infografikas, bei priemonių rinkinio strategijos genotoksiškumo bandymams naudojimas. Taip pat buvo gerokai išplėsta kosmetikos gaminių sudedamųjų dalių poveikiui skirta dalis.

Daugiau informacijos