Přejít na hlavní obsah
Public Health

Zpravodaj Zdraví v EU č. 237 – Téma

Tartuská výzva pro zdravý životní styl – dva roky poté

Tato iniciativa, kterou zahájili komisaři Tibor Navracsics, Vytenis Andriukaitis a Phil Hogan, dosáhla během dvou let významného pokroku v propagaci zdravého životního stylu.

Eurokomisaři Navracsics, Andriukaitis a Hogan ocenili spolupráci během tohoto období a uvítali dosažené výsledky:

— Na podporu zdravého životního stylu na úrovni EU bylo vyčleněno více rozpočtových prostředků.

— Organizují se cílené osvětové kampaně a aktivity na podporu zdravé stravy a tělesné aktivity.

— Evropská komise podpořila členské státy EU a občanskou společnost EU shromažďováním a sdílením užitečných podkladů a realizací příslušných osvědčených postupů.

— Na podpoře zdravého životního stylu spolupracují s Evropskou komisí aktivně také Evropský parlament a Rada.

— Mezi útvary Evropské komise byla posílena vnitřní spolupráce.

Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o první krok a že k řešení této důležité společenské výzvy je třeba vyvinout další úsilí, vyzývají komisaři Navracsics, Andriukaitis a Hogan občanskou společnost a členské státy EU, aby:

  1. co nejlépe využívaly dostupné finanční prostředky EU k provádění příslušných iniciativ, zejména co se týče odstraňování nerovností
  2. propagovaly a využívaly sport jako účinný nástroj na podporu zdravého životního stylu, a to využitím potenciálu sportovních klubů, neorganizovaných sportů a také stávajících klíčových nástrojů, jako je Evropský týden sportu
  3. přijímaly ambiciózní opatření na podporu zdravých stravovacích návyků občanů EU s cílem omezit výskyt obezity a nepřenosných nemocí zvyšovaly informovanost, zejména mezi mladými lidmi, o významu zdravé stravy a co nejlépe využívaly programu EU na dodávky ovoce, zeleniny a mléka do škol
  4. posilovaly spolupráci napříč příslušnými odvětvími, včetně zdravotnictví, sportu, vzdělávání a zemědělsko-potravinářského odvětví, ale také výzkumu, dopravy, marketingu a městského plánování
  5. podporovaly fyzickou aktivitu a zdravé stravování na pracovišti, což má pozitivní dopad na celkové chování zaměstnanců.

Činnosti na úrovni EU

Výživa a fyzická aktivita

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Portál osvědčených postupů

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Vědomostní portál EU v oblasti podpory zdraví a prevence onemocnění

Evropská komise – Evropské centrum pro vědu

Sport

Evropská komise – sportovní aktivity

Projekt dodávek ovoce, zeleniny a mléka do škol

Evropská komise – Zemědělství a rozvoj venkova

Aktuality

Dne 19. června 2019 představili v Bruselu tři eurokomisaři dosavadní výsledky tzv. Tartuské výzvy pro zdravý životní styl

Komisaři Vytenis Andriukaitis (zdraví a bezpečnost potravin), Tibor Navracsics (vzdělávání, kultura, mládež a sport) a Phil Hogan (zemědělství a rozvoj venkova) rovněž ocenili 16 organizací za nejlepší osvědčené postupy v oblasti zdraví, jež byly posuzovány na příslušném portálu Komise (Best Practice Portal).

Ve dnech 19. a 20. června 2019 se v Bruselu konalo setkání věnované sdílení osvědčených postupů v oblasti výživy a fyzické aktivity

Zástupci členských států EU se mohli setkávat s vedoucími projektů a diskutovat o tom, jak tyto projekty realizovat v jejich zemích. Podrobnosti o jednotlivých projektech jsou k dispozici na portálu osvědčených postupů.

Jasné cíle a praktické kroky k jejich dosažení – Tartuská výzva pro zdravý životní styl

Všechny informace o Tartuské výzvě najdete v této brožuře zveřejněné v září 2017, kdy byla výzva k podpoře zdravějšího životního stylu vyhlášena.

Formální zasedání řídící skupiny pro podporu zdraví, prevenci chorob a zvládání nepřenosných nemocí

Třetí formální zasedání řídící skupiny se konalo 7. června 2019 na GŘ pro zdraví a bezpečnost potravin a zúčastnili se jej zástupci 25 členských států EU a Norska.

Jak EU pomáhá lidem zdravěji se stravovat a více se pohybovat?

Evropské komise se snaží o to, aby Evropané nacházeli v obchodech zdravější potraviny, usiluje o kvalitnější stravování dětí ve školách a vytváří více příležitostí pro fyzickou aktivitu v celé Evropě.

Podpora zdravého životního stylu – která opatření jsou nejúčinnější?

V této zprávě zveřejněné v polovině probíhající Tartuské výzvy pro zdravý životní styl představuje společnost EURACTIV analýzu stávajících problémů, kterým musí tvůrci politiky čelit, a také několik iniciativ týkajících se např. změny složení potravin nebo opatření na úrovni škol.

Základní fakta o prospěšnosti fyzické aktivity a nebezpečí sedavého způsobu života

Tyto internetové stránky Evropského centra pro vědu nabízejí informace o přínosech fyzické aktivity a také doporučení ohledně typu, doby trvání a intenzity různých pohybových aktivit.

Pokyny pro zdravé stravování

Jedná se o vědecky podložená doporučení pro zdravé stravování. Těmito pokyny se řídí všechny země EU a také Švýcarsko, Island a Norsko.

Jíte dostatek ovoce a zeleniny?

Podle průzkumu Eurostatu z roku 2017 jí ovoce alespoň dvakrát denně pouze každý čtvrtý člověk v EU. Dalších 37 % obyvatel Unie jí ovoce jednou denně a zbývajících 36 % ho v běžném týdnu konzumuje méně často nebo vůbec ne.

Více než čtvrtina Evropanů vůbec necvičí

Podle nejnovějších údajů Eurostatu více než čtvrtina Evropanů neprovádí mimo pracovní dobu žádnou fyzickou aktivitu.

Projekty v rámci programu EU pro oblast zdraví

EUPAP – evropský model fyzické aktivity na lékařský předpis

Na tomto tříletém projektu se podílejí organizace z deseti členských států EU. Jeho účelem je usnadnit přenos švédského osvědčeného postupu týkajícího se fyzické aktivity na lékařský předpis.

EHN – boj proti srdečním chorobám a cévní mozkové příhodě

Jedním z hlavních cílů tohoto projektu je zabránit vzniku kardiovaskulárních onemocnění, kterým lze předcházet. Zaměřuje se také na podporu nákladově efektivních opatření na propagaci a prevenci, a to zejména v souladu se strategií EU pro výživu.

STOP – věda a technika pomáhá v boji proti dětské obezitě

Tento projekt financovaný z programu Horizont 2020 se zaměřuje na boj proti obezitě dětí. Snaží se rozšířit a upevnit víceoborový souboru vědeckých důkazů, na jehož základě mohou být připravována účinná a udržitelná opatření pro prevenci a zvládání dětské obezity.

SPOTLIGHT – evropské sdružení pro studium obezity

Tento celoevropský výzkumný projekt se zaměřuje na udržitelnou prevenci obezity prostřednictvím integrovaných strategií. Je financován Evropskou komisí ze sedmého rámcového programu.

YOUNG50 #Stay Healthy – prevence kardiovaskulárních chorob

Díky tomuto projektu budou moci 50letí občané Litvy, Rumunska a Lucemburska využívat osvědčených postupů z italského projektu CARDIO 50.

Další zajímavé odkazy