Pāriet uz galveno saturu
Public Health

Portāla “Veselība ES” e-jaunumi Nr. 237 – Priekšplānā

Tartu aicinājums uz veselīgu dzīvesveidu: kas panākts divu gadu laikā?

Divus gadus pēc Tartu aicinājuma uz veselīgu dzīvesveidu, kas bija Eiropas Komisijas locekļu Tibora Navračiča, Vīteņa Andrjukaiša un Fila Hogana iniciatīva, ir vērojami labi rezultāti veselīga dzīvesveida veicināšanā.

Komisijas locekļi Navračičs, Andrjukaitis un Hogans ir gandarīti par šajā laikā ieguldīto kopdarbu un sasniegtajiem rezultātiem, piemēram:

- veselīga dzīvesveida veicināšanai ES līmenī ir piešķirts lielāks budžets;

- ir rīkotas mērķtiecīgas informatīvās kampaņas un pasākumi veselīgu ēšanas paradumu un fizisko aktivitāšu veicināšanai;

- Eiropas Komisija ir atbalstījusi ES dalībvalstis un pilsonisko sabiedrību, vākdama, apkopodama un izplatīdama noderīgus pierādījumus un ieviezdama attiecīgo paraugpraksi;

- veselīga dzīvesveida veicināšanā ar Eiropas Komisiju ir aktīvi sadarbojies Eiropas Parlaments un Padome;

- vēl vairāk ir pastiprināta iekšējā sadarbība Eiropas Komisijā.

Ņemot vērā, ka šis ir tikai pirmais solis un ka šīs nopietnās sabiedrības problēmas risināšanai jādara vēl vairāk, Komisijas locekļi Navračičs, Andrjukaitis un Hogans aicina pilsonisko sabiedrību un ES dalībvalstis:

  1. vislabākā veidā izmantot pieejamo ES finansējumu attiecīgo iniciatīvu realizēšanai, it īpaši nevienlīdzības mazināšanai;
  2. veselīgu dzīvesveidu veicināt ar sportu kā iedarbīgu līdzekli, izmantojot iespējas, ko piedāvā sporta klubi, neformāla sportošana un tādi svarīgi instrumenti kā Eiropas Sporta nedēļa;
  3. veikt vērienīgus pasākumus, lai raudzītos, ka ES iedzīvotāji ēd veselīgāk un samazinās aptaukošanās un nelipīgo slimību izplatība. Palielināt it īpaši jauniešu informētību par veselīga uztura nozīmi un vislabākā veidā izmantot ES programmu skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu;
  4. pastiprināt sadarbību starp attiecīgajām nozarēm, piemēram, starp veselības, sporta, izglītības un lauksaimniecības pārtikas nozari, neaizmirstot arī par pētniecību, transportu, mārketingu un pilsētplānošanu;
  5. popularizēt fiziskās aktivitātes un veselīgu uzturu darba vietā, lai labvēlīgi ietekmētu darba ņēmēju dzīvesveidu.

Darbības ES līmenī

Uzturs un fiziskās aktivitātes

Eiropas Komisija – Veselība un pārtikas nekaitīgums

Paraugprakses portāls

Eiropas Komisija – Veselība un pārtikas nekaitīgums

Sports

Eiropas Komisija – Sports

Programma skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu

Eiropas Komisija – Lauksaimniecība un lauku attīstība

Jaunumi

Trīs Komisijas locekļi iepazīstina ar rezultātiem, ko devis Tartu aicinājums uz veselīgu dzīvesveidu (Brisele, 19. jūnijs)

Komisijas locekļi Vītenis Andrjukaitis (veselība un pārtikas nekaitīgums), Tibors Navračičs (izglītība, kultūra, jaunatne un sports) un Fils Hogans (lauksaimniecība un lauku attīstība) arī pasniedza sertifikātus 16 organizācijām, kuru darbs tika augsti novērtēts Komisijas paraugprakses portālā.

Uztura un fiziskās aktivitātes forums Briselē 2019. gada 19.–20. jūnijā

Dalībvalstu pārstāvji tika iepazīstināti ar paraugpraksi un varēja tikties ar projektu vadītājiem un pārspriest, kā projektus varētu īstenot pašmājās. Prakses apraksti ir atrodami paraugprakses portālā.

Skaidri mērķi un praktiski pasākumi to sasniegšanai: Tartu aicinājums uz veselīgu dzīvesveidu

Šajā brošūrā, kas tika publicēta līdz ar Tartu aicinājumu 2017. gada septembrī, var uzzināt, kādi bija šī uzsaukuma mērķi un kādi pasākumi bija veicami to sasniegšanai.

Veselības veicināšanas, slimību profilakses un nepārnēsājamu slimību pārvaldības koordinācijas grupas oficiālā sanāksme

7. jūnijā Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāts rīkoja koordinācijas grupas trešo oficiālo sanāksmi, uz kuru bija ieradušies 25 dalībvalstu un Norvēģijas pārstāvji.

Ko ES ir darījusi, lai cilvēki ēstu veselīgāk un vairāk nodarbotos ar sportu?

Komisija strādā, lai Eiropas iedzīvotājiem palīdzētu lielveikalu plauktos atrast veselīgākas pārtikas alternatīvas, uzlabotu bērnu ēdināšanu skolās un Eiropā radītu vairāk iespēju fiziskajām aktivitātēm.

Kuri pasākumi ir visefektīvākie veselīga dzīvesveida veicināšanai?

Šajā īpašajā ziņojumā, kas publicēts saistībā ar Tartu aicinājumu uz veselīgāku dzīvesveidu, EURACTIV analizē politikas veidotāju problēmjautājumus, ko viņiem nākas risināt saistībā ar veselīgu dzīvesveidu ES, un vairākas iniciatīvas, kuru vidū ir pārtikas produktu sastāva mainīšana un pasākumi skolās.

Uzziniet faktus par fiziskajām aktivitātēm un mazkustīgu dzīvesveidu!

Šajā ES Zinātnes centra tīmekļvietnē atradīsiet fizisko aktivitāšu definīciju, uzzināsiet, kādu labumu tās dod un arī ieteikumus par dažādu fizisko aktivitāšu veidu, ilgumu un intensitāti.

Uztura vadlīnijas labai veselībai

Uztura vadlīnijas ir zinātniski pamatoti veselīga uztura ieteikumi. Tādas vadlīnijas ir visās ES valstīs, kā arī Šveicē, Islandē un Norvēģijā. Tās atrodamas šeit.

Vai ikdienā apēdat pietiekami daudz augļu un dārzeņu?

Eurostat rīkotā 2017. gada aptauja rāda, ka tikai katrs ceturtais ES iedzīvotājs apēd pa auglim vismaz divreiz dienā. Tikai nedaudz vairāk par trešdaļu ES iedzīvotāju (37 %) augļus ēd vienreiz dienā, bet pārējie 36 % parasti nedēļā augļus ēd retāk vai neēd nemaz.

Vairāk nekā ceturtā daļa eiropiešu it nemaz nav fiziski aktīvi

Pēc jaunākajās Eurostat statistikas, vairāk nekā ceturtdaļa eiropiešu pēc darba laika nesporto nemaz.

Veselības programmas projekti

“EUPAP” – Eiropas modelis, kur ārsts nozīmē fiziskās aktivitātes

Šajā 3 gadu projektā apvienojušās organizācijas no desmit ES dalībvalstīm, lai veicinātu to, ka tiek pārņemta Zviedrijas paraugprakse, kur ārsts pacientam nozīmē fiziskās aktivitātes.

Eiropas Sirds veselības tīkls cīņai pret sirdskaitēm un sirdstrieku

Viens no projekta galvenajiem mērķiem ir novērst novēršamas sirds un asinsvadu slimības, un tas pārsvarā koncentrējas uz izmaksu ziņā efektīviem veselības veicināšanas un profilakses pasākumiem, kas it īpaši saskan ar ES stratēģiju uztura jomā.

“STOP” – zinātne un tehnoloģija politikā pret bērnu aptaukošanos

No programmas “Apvārsnis 2020” finansētajā projektā pret bērnu aptaukošanos tiek paplašināta un konsolidēta daudzdisciplīnu pierādījumu bāze, uz kuras pamata var veidot efektīvu un ilgtspējīgu politiku, kā novērst un tikt galā ar bērnu aptaukošanos.

Eiropas Aptaukošanās izpētes asociācijas projekts “SPOTLIGHT”

Eiropas pētniecības projekts “SPOTLIGHT” ar integrētām stratēģijām veicinās aptaukošanās ilgtspējīgu novēršanu. To Eiropas Komisija finansē no septītās pamatprogrammas.

“YOUNG50 #Stay Healthy” – kā novērst sirds un asinsvadu slimību risku

Itālijas projekta “CARDIO 50” paraugprakse projektā “YOUNG50” tiks izmantota 50 gadus veciem Lietuvas, Rumānijas un Luksemburgas iedzīvotājiem.

Citas interesantas saites