Põhisisu juurde
Public Health

Tervis-EL uudiskiri nr 237 – Fookuses

Tartu tervislike eluviiside üleskutse: kaks aastat hiljem

Kaks aastat pärast Tartu tervislike eluviiside üleskutset on volinike Tibor Navracsicse, Vytenis Andriukaitise ja Phil Hogani käivitatud algatus tervislike eluviiside propageerimiseks teinud suuri edusamme.

Volinikud Navracsics, Andriukaitis ja Hogan hindavad kogu tööd, mis selle perioodi jooksul on tehtud, ja tunnevad rõõmu saavutatud tulemuste üle, eriti mis puudutab järgmist.

– ELi tasandil on eraldatud rohkem vahendeid tervislike eluviiside propageerimiseks.

– Korraldatud on sihtotstarbelisi teadlikkuse suurendamise kampaaniad ning tervislikku toitumist ja kehalist aktiivsust edendavaid üritusi.

– Euroopa Komisjon toetas ELi liikmesriike ja kodanikuühiskonda kasuliku tõendusmaterjali kogumise, koondamise ja jagamise ning selle valdkonna parimate tavade rakendamisega.

– Euroopa Parlament ja nõukogu on teinud aktiivset koostööd Euroopa Komisjoniga, et propageerida tervislikke eluviise.

– Euroopa Komisjoni teenistuste vahelist koostööd on veelgi süvendatud.

Kuna tegu on esimese sammuga ja kõnealuse suure sotsiaalse probleemiga tegelemiseks on vaja edasisi jõupingutusi, kutsuvad volinikud Navracsics, Andriukaitis ja Hogan kodanikuühiskonda ja ELi liikmesriike üles:

  1. kasutama parimal võimalikul viisil ära ELi rahastust, et võtta ette temaatilisi algatusi, eriti mis puudutab tegelemist ebavõrdsusega;
  2. kasutama sporti kui võimsat vahendit tervisliku eluviisi propageerimiseks, kasutades ära potentsiaali, mida pakuvad spordiklubid, organiseerimata sport ja juba olemasolevad peamised vahendid, nagu Euroopa spordinädal;
  3. võtma ulatuslikke meetmeid tervisliku toitumise propageerimiseks ja juurutamiseks ELi kodanike hulgas, et vähendada ülekaalulisust ja mittenakkuslikke haigusi; suurendama teadlikkust tervisliku toitumise olulisuse kohta, eriti noorte hulgas, ja kasutada optimaalselt ELi koolipuuvilja- ja köögivilja ning koolipiima kava;
  4. süvendama koostööd erinevate asjaomaste sektorite vahel, nagu tervishoid, sport, haridus ja toiduainetega tegelev põllumajandus, aga samuti teadusuuringud, transport, turundus ja linnaplaneerimine;
  5. propageerima töökohtades füüsilist aktiivsust ja tervislikku toitumist, et saavutada positiivne mõju töötajate üldisele käitumisele.

ELi tasandi meetmed

Toitumine ja kehaline aktiivsus

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

Parima tava portaal

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

Terviseedenduse ja haiguste ennetamise ELi teabeportaal

Euroopa Komisjon – ELi teaduskeskus

Sport

Euroopa Komisjon – Sport

Koolipuuvilja- ja köögivilja kava ning koolipiima kava

Euroopa Komisjon – Põllumajandus ja maaelu areng

Uudised

19. juunil Brüsselis esitlevad kolm volinikku saavutusi tervislikke eluviise propageeriva Tartu üleskutse raames

Volinikud Vytenis Andriukaitis (tervishoid ja toiduohutus), Tibor Navracsics (haridus, kultuur, noored ja sport) ja Phil Hogan (põllumajandus ja maaelu areng) andsid lisaks sellele kätte kinnituskirjad neile 16 organisatsioonile, kelle tehtu läbis edukalt komisjoni parima tava portaali hindamise.

19. ja 20. juunil 2019 peeti Brüsselis toitumise ja kehalise aktiivsuse mess

Liikmesriikide esindajatele tutvustati häid tavasid ning neil oli võimalus kohtuda projektijuhtidega ja arutleda selle üle, kuidas saaks projekte rakendada nende oma riikides. Parima tava portaalis on esitatud nende tavade kirjeldused.

Selged eesmärgid ja praktilised juhised nendeni jõudmiseks – TARTU tervislike eluviiside üleskutse

Selles trükises on esitatud Tartu üleskutse eesmärgid ja kirjeldatud seda, kuidas selle ülesehitus teenib nende saavutamist. Trükis avaldati 2017. aasta septembris, kui tehti algust üleskutsega tervislikumatele eluviisidele.

Tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi juhtrühm peab ametliku kohtumise

Juhtrühma 7. juunil toimunud kolmanda ametliku kohtumise võõrustajaks oli tervise ja toiduohutuse peadirektoraat ning sellest võtsid osa 25 liikmesriigi ja Norra esindajad.

Kuidas on EL aidanud inimestel tervislikumalt toituda ja rohkem liikuda?

Komisjon töötab selle nimel, et aidata eurooplastel valida toidupoodides tervislikumat toitu, parandada laste toitlustamist koolides ja luua rohkem võimalusi kehaliseks aktiivsuseks kogu Euroopas.

Tervislike eluviiside propageerimine – millised on kõige edukamad meetmed?

EURACTIV avaldas Tartu tervislike eluviiside üleskutse kestel eriaruande, kus ta analüüsis probleeme, millega seisavad silmitsi poliitikakujundajad, kes tegelevad tervislike eluviisidega ELis, samuti mitut algatust alates toidu koostise muutmisest kuni koolides võetavate meetmeteni.

Kogu teave kehalise aktiivsuse ja istuva eluviisi kohta

Sellel ELi teaduskeskuse veebilehel selgitatakse, mis on kehaline aktiivsus ja miks see kasulik on, ning antakse näpunäiteid seoses erinevate tegevuste liigi, kestuse ja intensiivsusega.

Toidupõhised toitumisjuhised selleks, et terve olla

Toidupõhised toitumisjuhised on teadusuuringutel põhinevad soovitused, mis kujutavad enesest suuniseid tervislikuks toitumiseks. Need siinkohal esitatud suunised on olemas kõigil ELi riikidel, Šveitsil, Islandil ja Norral.

Kas sööte iga päev piisavalt puu- ja köögivilja?

Eurostati 2017. aastal ELi elanikkonna hulgas korraldatud küsitluse kohaselt sõi vähemalt kaks korda päevas puuvilja ainult üks neljast inimesest. Veel 37% ELi elanikkonnast sõi tavalise nädala kestel puuvilja kord päevas ja ülejäänud 36% sõid puuvilja kas vähem kordi või üldse mitte.

Enam kui veerand eurooplastest ei tee üldse sporti

Eurostati viimaste andmete kohaselt ei harrasta enam kui veerand eurooplastest väljaspool tööaega üldse sporti.

Terviseprogrammi projektid

EUPAP – Arsti ette kirjutatud kehalise aktiivsuse Euroopa mudel

Kümne ELi liikmesriigi organisatsioonid teevad selle kolmeaastase projekti raames koostööd, et hõlbustada Rootsis kasutusel oleva arsti ette kirjutatud kehalise aktiivsuse mudeli levitamist.

Euroopa Südamevõrgustik – võitlus südamehaiguste, infarktide ja insultide vastu

Üks projekti peamisi eesmärke on ennetada veresoonkonna välditavaid haigusi ning see paneb tugevalt rõhku kulutõhusate teavitus- ja ennetusmeetmete propageerimisele kooskõlas ennekõike ELi toidu- ja toitumisstrateegiaga.

STOP – Teadus ja tehnoloogia laste ülekaalisusega seotud poliitikas

Selle programmist „Horisont 2020“ rahastatava laste ülekaalulisuse vastu võitlemise projekti eesmärk on laiendada ja ühtlustada eri valdkondadest kogutud tõendusmaterjali baasi, mille põhjal saab üles ehitada tulemusliku ja kestliku poliitika laste ülekaalulisuse ennetamiseks ja käsitlemiseks.

Ülekaalulisuse uurimise Euroopa assotsiatsioon – projekt SPOTLIGHT

SPOTLIGHT on üleeuroopaline teadusuuringute projekt, mille eesmärk on ennetada integreeritud strateegiate abil kestlikult ülekaalulisust. Projekti rahastab Euroopa Komisjon oma seitsmenda raamprogrammi kaudu.

YOUNG50 #StayHealthy – veresoonkonna haiguste ennetamine

YOUNG50 projekti raames hakatakse Itaalias kasutusel olevat projekti CARDIO50 rakendama Leedu, Rumeenia ja Luksemburgi viiekümneaastaste elanike suhtes.

Muud huvipakkuvad lingid