Glavni sadržaj
Public Health

Bilten Zdravlje-EU, br. 237. – U prvom planu

Poziv iz Tartua na zdrav način života: gdje smo 2 godine kasnije?

Dvije godine nakon Poziva iz Tartua na zdrav način života inicijativa koju su pokrenuli povjerenici Tibor Navracsics, Vytenis Andriukaitis i Phil Hogan bilježi značajan napredak u promicanju zdravog načina života.

Povjerenici Navracsics, Andriukaitis i Hogan cijene sav zajednički rad tijekom tog razdoblja te pozdravljaju postignute rezultate, a posebno:

– dodjelu više proračunskih sredstava za promicanje zdravog načina života na razini EU-a,

– organiziranje ciljanih kampanja podizanja svijesti i aktivnosti za promicanje zdrave prehrane i tjelesne aktivnosti,

– podršku Europske komisije državama članicama EU-a i civilnom društvu u obliku prikupljanja, objedinjavanja i dijeljenja korisnih dokaza te primjene relevantnih najboljih praksi,

– aktivnu suradnju Europskog parlamenta i Vijeća s Europskom komisijom na promicanju zdravog načina života,

– dodatno jačanje unutarnje suradnje službi Europske komisije.

S obzirom da je to tek prvi korak te da je potreban nastavak rada na rješavanju tog važnog društvenog izazova, povjerenici Navracsics, Andriukaitis i Hogan pozivaju civilno društvo i države članice EU-a da:

  1. na najbolji način iskoriste dostupna sredstva EU-a za provedbu relevantnih inicijativa, posebno onih koje su usmjerene na rješavanje nejednakosti,
  2. koriste sport kao snažan alat za promicanje zdravog načina života, iskoriste potencijal sportskih klubova, neorganiziranog sporta te postojećih ključnih instrumenata kao što je Europski tjedan sporta,
  3. poduzmu ambiciozne mjere za promicanje i uspostavu zdrave prehrane među građanima EU-a radi smanjenja pretilosti i nezaraznih bolesti, podignu svijest, posebno među mladima, o važnosti zdrave prehrane i na najbolji način iskoriste program EU-a za distribuciju voća, povrća i mlijeka u školama,
  4. poboljšaju suradnju u relevantnim sektorima, uključujući zdravstvo, sport, obrazovanje i poljoprivredno-prehrambeni sektor, ali i u sektorima istraživanja, prometa, marketinga i urbanističkog planiranja,
  5. promiču tjelesnu aktivnost i zdravu prehranu na radnom mjestu, što će pozitivno utjecati na cjelokupno ponašanje zaposlenika.

Aktivnosti na razini EU-a

Prehrana i tjelesna aktivnost

Europska komisija – Zdravlje i sigurnost hrane

Portal najbolje prakse

Europska komisija – Zdravlje i sigurnost hrane

Portal znanja o promicanju zdravlja i sprečavanju bolesti

Europska komisija – Znanstveni centar EU-a

Sport

Europska komisija – Sport

Program voća, povrća i mlijeka u školama

Europska komisija – Poljoprivreda i ruralni razvoj

Novosti

Tri povjerenika predstavljaju postignuća Poziva iz Tartua na zdrav način života 19. lipnja u Bruxellesu

Povjerenici Vytenis Andriukaitis (zdravlje i sigurnost hrane), Tibor Navracsics (obrazovanje, kultura, mladi i sport) i Phil Hogan (poljoprivreda i ruralni razvoj) dodijelili su i certifikate za 16 organizacija čije su intervencije prošle procjenu Komisijinog portala najbolje prakse.

Radionice o prehrani i tjelesnoj aktivnosti u Bruxellesu 19. – 20. lipnja 2019.

Predstavljene su najbolje prakse predstavnicima država članica koji su se mogli sastati s voditeljima projekata i raspravljati o tome kako provoditi projekte u vlastitim zemljama. Opise tih praksi pronađite na portalu najbolje prakse.

Jasni ciljevi i praktične mjere za njihovo postizanje – Poziv iz Tartua na zdrav način života

Saznajte koji su bili ciljevi Poziva iz Tartua i mjere za njihovo ostvarivanje u ovoj brošuri koja je objavljena u rujnu 2017. uz objavu poziva na poticanje zdravijeg načina života.

Službeni sastanak Upravljačke skupine za promicanje zdravlja, sprečavanje bolesti i upravljanje nezaraznim bolestima

Glavna uprava za zdravlje i sigurnost hrane bila je domaćin trećeg službenog sastanka Upravljačke skupine 7. lipnja, a sudjelovali su predstavnici 25 država članica i Norveške.

Kako je EU pomogao da se ljudi zdravije hrane i više vježbaju?

Komisija nastoji Europljanima osigurati zdraviji izbor hrane na policama trgovina, poboljšati školske obroke koji se nude djeci i stvoriti više prilika za tjelesnu aktivnost u cijeloj Europi.

Promicanje zdravog načina života – koje su intervencije najučinkovitije?

U ovom tematskom izvješću objavljenom na polovici provedbe Poziva iz Tartua na zdrav način života EURACTIV analizira postojeće probleme s kojima se suočavaju tvorci politika kad se radi o zdravom načinu života u EU-u kao i nekoliko inicijativa u rasponu od reformulacije prehrambenih proizvoda do aktivnosti na razini škole.

Sve o tjelesnoj aktivnosti i sjedilačkom ponašanju!

Na ovoj se internetskoj stranici Znanstvenog centra EU-a definira fizička aktivnost, pružaju informacije o prednostima koje donosi te daju preporuke o vrsti, trajanju i intenzitetu različitih aktivnosti.

Prehrambene smjernice za dobro zdravlje

Prehrambene smjernice znanstveno su utemeljene preporuke u obliku smjernica za zdravu prehranu. Sve države članice EU-a te Švicarska, Island i Norveška imaju te smjernice koje su predstavljene ovdje.

Jedete li svaki dan dovoljno voća i povrća?

Prema istraživanju Eurostata tek je svaki četvrti stanovnik EU-a 2017. voće jeo najmanje dva puta dnevno. Još je 37 % stanovništva EU-a voće jelo jedanput dnevno, a preostalih je 36 % voće jelo rjeđe ili ga uopće nije jelo tijekom prosječnog tjedna.

Više od četvrtine Europljana uopće ne vježba

Prema najnovijim podacima Eurostata više od četvrtine Europljana uopće se ne bavi vježbanjem izvan radnog vremena.

Projekti u okviru zdravstvenog programa

EUPAP – europski model tjelesne aktivnosti na recept

Organizacije iz deset država članica EU-a zajedno sudjeluju u ovom trogodišnjem projektu za olakšavanje prijenosa švedskog modela najbolje prakse za tjelesnu aktivnost na recept.

Europska mreža za srce – borba protiv bolesti srca i moždanog udara

Jedan je od glavnih ciljeva ovog projekta prevencija sprečivih kardiovaskularnih bolesti te je on snažno usmjeren na mjere troškovno učinkovite promocije i prevencije, posebice u skladu sa strategijom EU-a za prehranu.

STOP – znanost i tehnologija u politici suzbijanja pretilosti kod djece

Cilj je ovog projekta za suzbijanje pretilosti kod djece koji se financira u okviru programa Obzor 2020. proširiti i konsolidirati multidisciplinarnu bazu dokaza na kojoj se mogu graditi učinkovite i održive politike za sprečavanje pretilosti kod djece i upravljanje njome.

Europska udruga za proučavanje pretilosti – projekt Spotlight

SPOTLIGHT je transeuropski istraživački projekt i zalaže se za održivo sprečavanje pretilosti integriranim strategijama. Financira ga Europska komisija u okviru Sedmog okvirnog programa.

YOUNG50 #ostani zdrav – prevencija rizika kardiovaskularnih bolesti

Projektom YOUNG50 prenijet će se projekt talijanske najbolje prakse CARDIO 50 pedesetogodišnjacima u Litvi, Rumunjskoj i Luksemburgu.

Druge zanimljive poveznice