Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn „Zdrowie-UE” nr 237 – W centrum uwagi

Wezwanie z Tartu na rzecz zdrowego stylu życia – na jakim jesteśmy etapie po dwóch latach?

Dwa lata od ogłoszenia wezwania z Tartu na rzecz zdrowego stylu życia – inicjatywy zapoczątkowanej przez komisarzy Tibora Navracsicsa, Vytenisa Andriukaitisa i Phila Hogana – poczyniono znaczące postępy w promowaniu zdrowego stylu życia.

Komisarze Navracsics, Andriukaitis i Hogan doceniają wszystkie wspólnie podjęte w tym okresie działania i z zadowoleniem przyjmują osiągnięte wyniki, w szczególności:

– przeznaczenie większej ilości środków z budżetu na promowanie zdrowego stylu życia na szczeblu unijnym,

– zorganizowanie kampanii informacyjnych oraz działań promujących zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną,

– udzielenie przez Komisję Europejską wsparcia dla państw członkowskich i społeczeństwa obywatelskiego przez gromadzenie, zestawianie i udostępnianie przydatnych informacji oraz wdrażanie najlepszych praktyk,

– aktywną współpracę Parlamentu Europejskiego i Rady z Komisją Europejską na rzecz promowania zdrowego stylu życia,

– dalsze zacieśnianie wewnętrznej współpracy między służbami Komisji Europejskiej.

Biorąc pod uwagę, że jest to dopiero pierwszy krok i że należy podjąć dalsze działania, aby sprostać temu istotnemu wyzwaniu społecznemu, komisarze Navracsics, Andriukaitis i Hogan wzywają społeczeństwo obywatelskie i państwa członkowskie UE do:

  1. jak najlepszego wykorzystania dostępnego finansowania UE do prowadzenia odpowiednich inicjatyw, w szczególności służących niwelowaniu nierówności,
  2. wykorzystania sportu jako skutecznego narzędzia promowania zdrowego stylu życia z wykorzystaniem potencjału klubów sportowych, niezorganizowanej aktywności sportowej, a także najważniejszych istniejących instrumentów, takich jak Europejski Tydzień Sportu,
  3. podejmowania ambitnych działań promujących i wprowadzających zdrowe odżywianie wśród Europejczyków, aby ograniczyć otyłość i choroby niezakaźne, zwiększania świadomości, szczególnie wśród młodzieży, na temat znaczenia zdrowego odżywiania, a także jak najlepszego wykorzystania unijnego programu dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach,
  4. zacieśnienia współpracy między odpowiednimi sektorami, w tym zdrowia, sportu, edukacji oraz rolno-spożywczym, a także sektorami badań naukowych, transportu, marketingu i miejskiego planowania przestrzennego,
  5. promowania aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania w miejscu pracy, aby wywrzeć pozytywny wpływ na styl życia pracowników.

Działania na poziomie UE

Odżywianie i aktywność fizyczna

Komisja Europejska – Zdrowie i bezpieczeństwo żywności

Portal najlepszych praktyk

Komisja Europejska – Zdrowie i bezpieczeństwo żywności

Sport

Komisja Europejska – Sport

Program dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach

Komisja Europejska – DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

Aktualności

Trzej komisarze przedstawili 19 czerwca w Brukseli rezultaty działań w ramach wezwania z Tartu na rzecz zdrowego stylu życia

Komisarze Vytenis Andriukaitis (odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo żywności), Tibor Navracsics (odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport) i Phil Hogan (odpowiedzialny za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich) wręczyli również certyfikaty 16 organizacjom, których projekty otrzymały pozytywną ocenę w portalu najlepszych praktyk Komisji.

Targi żywienia i aktywności fizycznej 19–20 czerwca 2019 r. w Brukseli

Przedstawicielom państw członkowskich zaprezentowano najlepsze praktyki. Mogli oni spotkać się z liderami projektów i omówić możliwości wdrożenia projektów w swoich krajach. Opisy tych praktyk można znaleźć w portalu najlepszych praktyk.

Jasne cele i droga do ich osiągnięcia – wezwanie z Tartu na rzecz zdrowego stylu życia

Ta broszura opublikowana we wrześniu 2017 r. po ogłoszeniu wezwania z Tartu do promowania zdrowego stylu życia zawiera informacje na temat celów wezwania oraz planowanych sposobów ich osiągnięcia.

Formalne posiedzenie Grupy Sterującej ds. Promocji Zdrowia, Profilaktyki Chorób i Zarządzania Chorobami Niezakaźnymi

Gospodarzem trzeciego formalnego posiedzenia grupy sterującej, które odbyło się 7 czerwca, była Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele 25 państw członkowskich i Norwegii.

Jak UE pomaga Europejczykom zdrowiej się odżywiać i więcej się ruszać?

Komisja prowadzi działania, dzięki którym Europejczycy będą mogli znaleźć na półkach sklepowych zdrowszą żywność, poprawi się jakość szkolnych posiłków dla dzieci oraz zwiększą się możliwości uprawiania sportu w całej Europie.

Promowanie zdrowego stylu życia – które interwencje są najskuteczniejsze?

W tym sprawozdaniu specjalnym, opublikowanym w połowie okresu trwania wezwania z Tartu na rzecz zdrowego stylu życia, EURACTIV analizuje obecne wyzwania związane ze zdrowym stylem życia w UE, przed którymi stoją politycy, a także różne inicjatywy – od zmiany składu żywności po działania w szkołach.

Wszystko, co warto wiedzieć o aktywności fizycznej i siedzącym trybie życia!

Ta strona Centrum Naukowego UE zawiera definicję aktywności fizycznej, informacje o płynących z niej korzyściach, a także zalecenia dotyczące rodzaju, czasu trwania i intensywności różnych ćwiczeń.

Wytyczne żywieniowe służące dobremu zdrowiu

Wytyczne żywieniowe to oparte na wynikach badań naukowych zalecenia na temat zdrowego żywienia. Przedstawione tutaj wytyczne takie mają wszystkie kraje UE oraz Szwajcaria, Islandia i Norwegia.

Czy jesz wystarczająco dużo owoców i warzyw dziennie?

Z przeprowadzonego w 2017 r. badania Eurostatu dotyczącego ludności UE wynika, że zaledwie co czwarta osoba je owoce co najmniej dwa razy dziennie. Kolejne 37 proc. mieszkańców UE je owoce raz dziennie, a pozostałe 36 proc. – jeszcze rzadziej albo wcale w ciągu normalnego tygodnia.

Ponad jedna czwarta Europejczyków nie zażywa ruchu

Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu ponad jedna czwarta Europejczyków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej po pracy.

Projekty realizowane w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia

EUPAP – europejski model aktywności fizycznej na receptę

Organizacje z dziesięciu państw członkowskich UE biorą udział w tym trzyletnim projekcie, który ma umożliwić przeniesienie szwedzkiego wzorcowego modelu dotyczącego aktywności fizycznej na receptę.

European Heart Network (EHN) – zwalczanie chorób układu krążenia i udarów

Jednym z głównych założeń tego projektu jest zapobieganie możliwym do uniknięcia chorobom układu krążenia. Skoncentrowano się w nim zwłaszcza na propagowaniu przystępnych cenowo środków promocyjnych i zapobiegawczych, w szczególności zgodnie ze strategią UE dotyczącą diety i odżywiania.

STOP – nauka i technologia w polityce zwalczania otyłości u dzieci (ang. Science and Technology in childhood Obesity Policy)

Ten finansowany ze środków programu „Horyzont 2020” projekt walki z otyłością dziecięcą służy szerzeniu i konsolidacji multidyscyplinarnych dowodów naukowych, które można wykorzystać przy tworzeniu skutecznej i zrównoważonej polityki zapobiegania otyłości wśród dzieci i radzenia sobie z nią.

Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Badania Otyłości – projekt Spotlight

SPOTLIGHT to ogólnoeuropejski program badawczy, którego celem jest zrównoważone zapobieganie otyłości w ramach zintegrowanych strategii. Jest on finansowany przez Komisję Europejską w ramach siódmego programu ramowego.

YOUNG50 #Stay Healthy – profilaktyka chorób układu krążenia

Celem projektu YOUNG50 jest wprowadzenie wzorcowego włoskiego projektu CARDIO 50 wśród pięćdziesięciolatków na Litwie, w Rumunii i w Luksemburgu.

Inne ciekawe strony