Lai palīdzētu valstīm sasniegt ilgtspējīgas attīstības sabiedrības veselības aizsardzības mērķus, Eiropas Komisija ir izveidojusi Veselības veicināšanas, slimību profilakses un nepārnēsājamu slimību pārvaldības koordinācijas grupu (“koordinācijas grupa”).
Koordinācijas grupa sniedz Komisijai padomus un speciālas zināšanas, lai izstrādātu un īstenotu darbības veselības veicināšanas jautājumos un nepārnēsājamo slimību pārvaldības jomā. Tā veicina arī attiecīgās pieredzes, politikas pasākumu un prakses apmaiņu starp dalībvalstīm.
Koordinācijas grupas darbības
Koordinācijas grupas darbības atvieglina tādas paraugprakses īstenošanu ES valstīs, kuras pamatā ir pārbaudīti dati, un mērķis ir nodrošināt jaunāko konstatējumu un atziņu pielietojumu praksē.
Koordinācijas grupa konsultē Komisiju par paraugprakses izvēli un labāku pētniecības rezultātu izmantošanu, lai pārnestu un paplašinātu tos valsts un Eiropas līmenī. ES veselības programma vai citi ES finanšu instrumenti atbalsta paraugprakses īstenošanu un pārnešanu.
Šajā procesā Komisija iepazīstina koordinācijas grupu ar pārbaudītām politikām un pieejām, kas izvēlētas saskaņā ar valsts un ES prioritātēm un pamatojas uz iepriekš noteiktiem kritērijiem. ES valstis norāda, kuras no šīm politikām vai pieejām tās būtu ieinteresētas ieviest vai paplašināt. Komisija izsludina atklātus uzaicinājumus attiecībā uz paraugpraksi saskaņā ar koordinācijas grupas (SGPP) prioritātēm. Uzaicinājumi ir pieejami Paraugprakses portālā. Pēc tam Komisija nosaka labākos veidus, kā, izmantojot visus Komisijas rīcībā esošos instrumentus, atbalstīt šo politiku īstenošanu.
Koordinācijas grupu vada Komisija, un tās locekļi ir dalībvalstu pārstāvji. Komisijas lēmumā, ar ko izveido šo ekspertu grupu, ir sniegta papildu informācija par tās lomu un darbības jomām.
Komisija var izveidot arī apakšgrupas specifisku jautājumu izskatīšanai. Šīs grupas tiek izveidotas uz noteiktu laiku, pamatojoties uz mandātiem, kurus nosaka vienojoties. Tās sagatavo ziņojumu Koordinācijas grupai.
Paraugprakses īstenošana
Uzturs un fiziskā aktivitāte:
- “WholEUGrain”
- “European Physical Activity on Prescription” (Fiziskā aktivitāte pēc ārsta ieteikuma)
- “Young 50”
- “BAT-ReMaP”
Retās slimības:
- “Orphacodes” – reto slimību kodifikācija
Garīgā veselība:
- projekts “EAAD Best”
- Vienota rīcība “ImpleMENTAL”
Vēzis:
- ES kolorektālā vēža skrīnings – vadlīniju īstenošana skrīninga programmu ietvaros Itālijā, Slovākijā un Rumānijā (tehniskā atbalsta instruments)
Saistītā informācija: Veselība un ilgtermiņa aprūpe (europa.eu)
Integrētā aprūpe:
- Vienota rīcība “JADECARE”
Politikas īstenošana
Darbs ir veikts vairākās, jo īpaši šādās jomās:
Koordinācijas grupa jau ir atlasījusi virkni politikas pasākumu, kurus sākotnēji īstenos vairākās ES valstīs, un tagad tā izraugās nākamās prioritārās jomas paraugprakses īstenošanai. Tās darbība būs saistīta arī ar PVO un ESAO jau notiekošo darbu.
Šajā jomā ieinteresētās personas var aktīvi piedalīties diskusijās, izmantojot Veselības politikas platformu, jo īpaši nepārnēsājamo slimību tīklu.
Resursi
Koordinācijas grupas darbs tiks atbalstīts ar veselības veicināšanas un profilakses tiešsaistes resursiem un tādiem nepārnēsājamo slimību pārvaldības resursiem kā:
- veselības veicināšanas un slimību profilakses zināšanu portāls;
- veselības aprūpes kvalitātes platforma (gaidāmā);
- paraugprakses portāls, kurā var apspriesties un apmainīties ar paraugpraksi;
- “ES – veselībai” 2021-2027 – veselīgākas Eiropas Savienības redzējums – iespējas saņemt finansējumu.