Az európai egészségügyi adattér kulcsfontosságú pillére lesz az erős európai egészségügyi uniónak, és ez az első, az uniós adatstratégia nyomán egy konkrét területen létrejövő közös uniós adattér.
Az Európai Parlament és a Tanács 2024 tavaszán politikai megállapodásra jutott a Bizottság európai egészségügyi adattér létrehozására irányuló javaslatáról.
Az európai egészségügyi adattér:
- lehetővé teszi a lakosság számára az elektronikus személyes egészségügyi adataik kezelését, és az egészségügyi ellátás megkönnyítése érdekében elősegíti az Unión belüli adatcserét (az adatok elsődleges felhasználása),
- előmozdítja az elektronikus egészségügyi nyilvántartó rendszerek valódi egységes piacának létrehozását,
- következetes, megbízható és hatékony keretet biztosít az egészségügyi adatok kutatási, innovációs, szakpolitikai és szabályozási tevékenységekhez való felhasználásához (az adatok másodlagos felhasználása).
Mindezen tevékenységeivel a közös európai egészségügyi adattér lehetővé fogja tenni az EU számára, hogy teljes mértékben kiaknázza az egészségügyi adatok biztonságos és védett cseréjében, felhasználásában és újrafelhasználásában rejlő lehetőségeket – a betegek, a kutatók, az innovátorok és a törvényalkotók érdekében.
A bizalom az európai egészségügyi adattér sikerének alapvető tényezője. Az európai egészségügyi adattér megbízható környezetet biztosít az egészségügyi adatok széles köréhez való biztonságos hozzáféréshez és azok kezeléséhez. Az európai egészségügyi adattér az alábbiakra épül:
- Általános adatvédelmi rendelet
- Adatkormányzási rendelet
- Adatmegosztási jogszabály
- A hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló irányelv
Ezek a horizontális, azaz szakpolitikai területeken átívelő jogszabályok az egészségügyi ágazatra is vonatkozó általános szabályokat rögzítik. Az európai egészségügyi adattér azonban konkrétabb előírásokat fog tartalmazni, az egészségügyi adatok érzékenységére figyelemmel.
Ezek között lesznek olyanok is, amelyek lehetővé teszik az önkéntes kívülmaradás lehetőségét az alábbi esetekben:
- az adatok elsődleges felhasználása: a tagállamok lehetővé tehetik a teljes kívülmaradás lehetőségét a közös európai egészségügyi adattér égisze alatt létrehozandó rendszerekből;
- az adatok másodlagos felhasználása: a jogi keret olyan kívülmaradási szabályokat tartalmaz, amelyek tiszteletben tartják a betegek kívánságát, ugyanakkor hozzáférhetővé teszik a releváns adatokat az illetékes személyek számára a köz érdekében.
Az európai egészségügyi adattér létrehozása jelentős fejlesztést kíván meg. A Bizottság az alábbi projektek társfinanszírozásával járul hozzá az erőfeszítésekhez:
- a HealthData@EU Pilot projekt,
- az Xt-EHR Joint Action, amely közvetlen támogatást nyújt a tagállamoknak,
- a meglévő infrastruktúrára épülő kezdeményezések.
Az európai egészségügyi adatokról szóló rendeletre irányuló javaslatot a Bizottság közleménye kíséri, amelynek kidolgozása során hatásvizsgálatra és nyilvános konzultációra is sor került.
További információk
- Sajtóközlemény
- Kérdések és válaszok
- Tájékoztató
- Az európai egészségügyi adattérről szóló rendeletre irányuló javaslat
- A Bizottság közleménye
- Hatásvizsgálat
- Az európai egészségügyi adattérre vonatkozó uniós kezdeményezés szakpolitikai lehetőségeinek hatásvizsgálatát alátámasztó tanulmány
- Nyilvános konzultáció
- Az uniós tagállamok egészségügyi adatokra vonatkozó szabályainak értékelése a GDPR tükrében
- Tanulmány az egészségügyi adatokról, a digitális egészségügyről és a mesterséges intelligenciáról az egészségügyben
- Az európai egészségügyi adattér hatásvizsgálatát alátámasztó tanulmány az infrastruktúra- és adatökoszisztémáról
- Smart Health: kisfilmek az egészségügyről