Program EU4Health bol prijatý v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 s cieľom posilniť pripravenosť na krízy v EÚ. Pandémia poukázala na krehkosť vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti. Program EU4Health prispeje k riešeniu dlhodobých výziev v oblasti zdravia budovaním silnejších, odolnejších a prístupnejších systémov zdravotnej starostlivosti.
Zdravie je investícia a program EU4Health, ktorý mal pôvodne rozpočet na roky 2021 – 2027 vo výške 5,3 miliardy eur, ktorý bol však po revízii viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 znížený na 4,4 miliardy eur, predstavuje bezprecedentnú finančnú podporu EÚ v oblasti zdravia. Program EU4Health je jasným dôkazom toho, že verejné zdravie je pre EÚ prioritou, a je jedným z hlavných nástrojov na vytvorenie európskej zdravotnej únie.
Program EU4Health, ktorý bol zriadený nariadením (EÚ) 2021/522, prináša pridanú hodnotu EÚ a dopĺňa politiky členských štátov zamerané na dosiahnutie štyroch všeobecných cieľov programu a desať špecifických cieľov, ktoré predstavujú oblasti intervencie:
- Zlepšenie a podpora zdravia v Únii
- podpora zdravia a prevencia chorôb najmä rakoviny
- medzinárodné iniciatívy a kampane v oblasti zdravia a spolupráca
- Ochrana zdravia ľudí
- prevencia, pripravenosť a reakcia na cezhraničné ohrozenia zdravia
- doplnenie vnútroštátnych zásob základných produktov potrebných v čase krízy
- vytvorenie rezervy lekárskeho, zdravotníckeho a pomocného personálu
- Zlepšenie kvality liekov, zdravotníckych pomôcok a výrobkov potrebných v čase krízy
- zabezpečenie prístupnosti, dostupnosti a cenovej dostupnosti týchto výrobkov
- Posilnenie zdravotníckych systémov
- zlepšenie údajov o zdraví, digitálnych nástrojov a služieb, ako aj digitálnej transformácie zdravotnej starostlivosti
- lepší prístup k zdravotnej starostlivosti
- vypracovanie a vykonávanie právnych predpisov EÚ v oblasti zdravia a prijímanie rozhodnutí založených na dôkazoch
- integrovaná spolupráca medzi vnútroštátnymi systémami zdravotnej starostlivosti
Program EU4Health a európska zdravotná únia
Program EU4Health pripraví pôdu pre vytvorenie európskej zdravotnej únie, a to investovaním do naliehavých priorít v oblasti zdravia:
- reakcia na krízu spôsobenú ochorením COVID-19 a posilnenie odolnosti EÚ voči cezhraničným ohrozeniam zdravia,
- Európsky plán na boj proti rakovine
- Farmaceutická stratégia pre Európu
Úsilie zintenzívnime aj v ďalších oblastiach, ako napríklad digitalizácia zdravotníckych systémov, znižovanie počtu infekcií rezistentných voči antimikrobiálnym látkam a zvyšovanie miery zaočkovanosti.
EÚ rozšíri úspešné iniciatívy, ako sú európske referenčné siete pre zriedkavé choroby, a bude pokračovať v medzinárodnej spolupráci v oblasti globálnych hrozieb a výziev v oblasti zdravia.
Pracovné programy
Program EU4Health sa vykonáva prostredníctvom ročných pracovných programov, z ktorých sa podporuje široká škála opatrení. Tieto opatrenia sú zoskupené do štyroch zastrešujúcich oblastí s prierezovým zameraním na rakovinu.
- Pripravenosť na krízu
- Podpora zdravia a prevencia chorôb
- Systémy zdravotnej starostlivosti a zdravotnícky personál
- Digitalizácia
Z programu sa poskytujú finančné prostriedky oprávneným subjektom, zdravotníckym organizáciám a mimovládnym organizáciám z krajín EÚ alebo krajín mimo EÚ pridružených k programu.
Zainteresované subjekty
V období od 30. 3. 2023 do 22. 5. 2023 sa uskutočnila cielená konzultácia so zainteresovanými stranami. Dňa 9. 6. 2023 sa uskutočnilo podujatie pre zainteresované strany. V nadväznosti na to boli vypracované tieto dokumenty:
- Konzultácia so zainteresovanými stranami v rámci programu EU4Health – správa
- Konferencia s účasťou zainteresovaných strán v rámci programu EU4Health – správa
Realizácia programu EU4Health si vyžaduje mnoho aktérov:
- Krajiny EÚ sa zúčastňujú na konzultáciách o prioritách a strategickom smerovaní programu a spolupracujú s Komisiou v rámci riadiacej skupiny EU4Health s cieľom zabezpečiť súlad a komplementárnosť s vnútroštátnymi politikami v oblasti zdravia. Pred prijatím ročných pracovných programov poskytujú svoje stanovisko vo výbore programu EU4Health.
- Tretie krajiny pridružené k programu EU4Health sa zúčastňujú na konzultačnom procese a sledujú prácu riadiacej skupiny a výboru pre program EU4Health. Finančné prostriedky využívajú rovnako ako ktorákoľvek iná krajina EÚ.
- Zainteresované strany vrátane zástupcov občianskej spoločnosti a združení pacientov, akademikov a organizácií zdravotníckych pracovníkov poskytujú informácie o prioritách a strategických smerovaniach a o potrebách, ktoré sa majú riešiť prostredníctvom ročného pracovného programu.
- Európsky parlament je informovaný o pokroku v prípravných prácach a podporných činnostiach so zainteresovanými stranami.
- Európska komisia pripravuje, prijíma a vykonáva ročné pracovné programy a monitoruje pokrok v plnení cieľov programu a podáva o ňom správy. Môže taktiež kedykoľvek požiadať príslušné decentralizované agentúry a nezávislých odborníkov v oblasti zdravia o názor na technické alebo vedecké otázky, ktoré sú dôležité z hľadiska vykonávania programu.
- Program vykonáva Výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HaDEA).
Pridružené krajiny mimo EÚ
K programu EU4Health sú pridružené Nórsko, Island, Ukrajina, Moldavsko, Čierna Hora a Bosna a Hercegovina.
Pridruženie a účasť Nórska a Islandu (krajiny EZVO) k programu EU4Health sa riadi protokolom 31 o spolupráci v špecifických oblastiach mimo štyroch slobôd Dohody o Európskom hospodárskom priestore (Ú. v. ES L 1, 3.1.1994, s. 3). Európska komisia podpísala dohodu o pridružení s orgánmi Ukrajiny, Moldavska, Čiernej Hory a Bosny a Hercegoviny, na základe ktorej získajú všetky tieto krajiny prístup k finančným prostriedkom EÚ.
Financovanie a verejné súťaže
Možnosti financovania v rámci programu EU4Health uverejňuje Európska výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HaDEA). Stránky tejto agentúry venované výzvam na predkladanie návrhov a výzvam na predkladanie ponúk by ste mali sledovať pravidelne.
Synergia a komplementárnosť s inými fondmi
Výzvy v oblasti zdravia majú prierezový charakter. Program EU4Health spolupracuje s ostatnými programami, politikami, nástrojmi a činnosťami Únie, akými sú napríklad:
- Európsky sociálny fond plus (ESF+) na podporu zraniteľných skupín pri prístupe k zdravotnej starostlivosti
- Európsky fond regionálneho rozvoja, ktorého cieľom je zlepšiť regionálnu zdravotnícku infraštruktúru
- Program Horizont Európa pre výskum v oblasti zdravia
- Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany/rescEU, v rámci ktorého sa budú vytvárať zásoby pohotovostných zdravotníckych potrieb
- Program Digitálna Európa a Nástroj na prepájanie Európy určené na vytvorenie digitálnej infraštruktúry potrebnej pre digitálne zdravotnícke nástroje
- Program InvestEU
- Program pre jednotný trh
- Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti
- Program Erasmus+
- Nástroj núdzovej podpory v rámci Únie
Monitorovanie a hodnotenie programu
Rámec monitorovania a hodnotenia výkonnosti programu
Rámec monitorovania a hodnotenia výkonnosti programu EU4Health zahŕňa intervenčnú logiku, súbor spoľahlivých ukazovateľov na zber údajov, mechanizmy monitorovania, podávania správ a hodnotenia, ako aj správu údajov, informácií a poznatkov. Tento rámec bol vypracovaný v súlade s ustanoveniami nariadenia o EU4Health týkajúcimi sa monitorovania a hodnotenia.
Monitorovanie výkonnosti ročného programu a podávanie správ
Vyhlásenie o výkonnosti programu ako súčasť cyklu strategického plánovania a programovania Komisie je kľúčovým nástrojom na podávanie výročných správ o dosiahnutých výsledkoch, zistených výzvach a oblastiach možného zlepšenia. Obsahuje konkrétne príklady úspechov, zdôvodnenie a štruktúru ročného pracovného programu, príspevok k celkovým prioritám Komisie a plnenie rozpočtu a výsledky jeho plnenia.
- Vyhlásenie o výkonnosti programu EU4Health uverejnené v roku 2024
- Vyhlásenie o výkonnosti programu EU4Health uverejnené v roku 2023
- Vyhlásenie o výkonnosti programu EU4Health uverejnené v roku 2022
Priebežné a záverečné hodnotenie
Európska komisia vykoná priebežné a záverečné hodnotenie programu EU4Health. Komisia zverejní závery priebežného a konečného hodnotenia a oznámi ich spolu so svojimi pripomienkami Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov.
Ďalšie informácie
- Nariadenie (EÚ) 2021/522, ktorým sa zriaďuje akčný program Únie v oblasti zdravia („program EU4Health“) na obdobie 2021 – 2027
- Tlačová správa: Komisia víta otvorenie programu EU4Health
- Otázky a odpovede: Program EU4Health na obdobie 2021 – 2027
- Tlačová správa: Komisia víta politickú dohodu o programe EU4Health
- Návrh týkajúci sa programu EU4Health (a prílohy)
- Oznam o programe EU4Health
- Informačný prehľad o programe EU4Health
- Plán obnovy pre Európu
- Oznámenie o VFR na roky 2021 – 2027
Predchádzajúce programy v oblasti zdravia
Od roku 2003 sa vďaka programom EÚ v oblasti zdravia získali poznatky a vedecké dôkazy ako základ pre informovanú tvorbu politiky a ďalší výskum. Patria sem osvedčené postupy, nástroje a metodiky, ktoré boli prospešné pre sektor verejného zdravia, ako aj pre občanov (napr. zlepšenie diagnostických testov, podpora krajín EÚ pri príprave národných akčných plánov na boj proti rakovine, zlepšenie starostlivosti o pacientov).