Boj proti rakovine je jednou z hlavných priorít Európskej komisie v oblasti zdravia. V politických usmerneniach predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej sa avizuje „európsky plán na boj proti rakovine s cieľom podporiť členské štáty pri zlepšovaní boja proti rakovine a starostlivosti o pacientov s rakovinou“, znížiť utrpenie, ktoré táto choroba spôsobuje, a umožniť Európe prevziať vedenie v boji proti rakovine.
Európsky plán na boj proti rakovine
V poverovacom liste pre komisárku pre zdravie Stellu Kyriakidesovú sa vymedzuje potreba podporovať krajiny EÚ v ich práci v oblasti prevencie a liečby rakoviny.
Európsky plán na boj proti rakovine, ktorý bol predstavený vo februári 2021, je reakciou EÚ na rastúce výzvy a vývoj v oblasti boja proti rakovine, pričom predstavuje politický záväzok urobiť proti tomuto ochoreniu všetko, čo sa dá.
Plán vychádza z desiatich hlavných iniciatív a niekoľkých podporných opatrení a tvorí súčasť návrhov Komisie na vybudovanie silnej európskej zdravotnej únie s cieľom zabezpečiť lepšie pripravenú, bezpečnejšiu a odolnejšiu EÚ.
Európsky plán na boj proti rakovine podporuje činnosť členských štátov zameranú na prevenciu, ako aj na zabezpečenie vysokej kvality života pacientov, ľudí, ktorí rakovinu prekonali, ich rodín a opatrovateľov, pričom je rozdelený do viacerých kľúčových oblastí, v rámci ktorých môže EÚ priniesť najväčšiu pridanú hodnotu:
- prevencia,
- včasné odhaľovanie,
- stanovenie diagnózy a liečba,
- kvalita života pacientov s rakovinou aj ľudí, ktorí túto chorobu prekonali.
Hlavné iniciatívy
- Prevencia:
- Včasné odhaľovanie:
- Diagnostika a liečba:
- Kvalita života pacientov s rakovinou a ľudí, ktorí túto chorobu prekonali:
- Znižovanie nerovností:
- Rakovina u detí:
- Výskum a inovácie, digitálna a personalizovaná medicína:
Plán boja proti rakovine je spojený s ďalšími prioritami Komisie, najmä s farmaceutickou stratégiou pre Európu a so stratégiou EÚ Z farmy na stôl, ako aj s európskym priestorom pre zdravotné údaje. Boj proti rakovine je jednou z európskych výskumných a inovačných misií a patrí do programu Horizont Európa.
V rámci expertnej skupiny pre verejné zdravie bola vytvorená podskupina pre rakovinu, ktorej spolupredsedá Generálne riaditeľstvo pre výskum a inováciu.
Program EU4Health (2021 – 2027) poskytne členským štátom finančnú a technickú podporu, čím prispeje k úsiliu o posilnenie systémov zdravotnej starostlivosti.
Rakovina: údaje a štatistika
Rakovina je po srdcovo-cievnych ochoreniach druhou najčastejšou príčinou úmrtnosti v krajinách EÚ. Každý rok je rakovina diagnostikovaná u 2,6 milióna ľudí, pričom na túto chorobu zahynie ďalších 1,2 milióna osôb.
Na Európu, v ktorej žije menej ako 10 % svetovej populácie, pripadá štvrtina všetkých prípadov rakoviny. Táto choroba je preto pre našu spoločnosť obrovskou hrozbou. Celkový hospodársky vplyv rakoviny v Európe predstavuje 100 miliárd EUR ročne.
Podľa správ o stave zdravia v EÚ je rakovina jednou z najvýznamnejších príčin predčasných úmrtí v EÚ. Nemá vplyv len na zdravie jednotlivcov, ale má aj značný sociálny a hospodársky dosah.
Toto ochorenie vytvára tlak na vnútroštátne systémy zdravotnej a sociálnej starostlivosti, štátne rozpočty a produktivitu a rast hospodárstva. Potrebujeme preto odolnejšie systémy zdravotnej starostlivosti. Je dôležité podporiť členské štáty v tom, aby tvorbu politík koncipovali na základe vedecky podložených faktov, a tým zabezpečili, aby všetci občania EÚ mali rovnaký prístup ku kvalitnej prevencii, diagnostike a liečbe rakoviny a k následnej starostlivosti.
Z dôkazov vyplýva, že ak uplatníme všetko, čo už vieme, môžeme predísť 40 % prípadom rakoviny. V súčasnosti sa však na podporu zdravia a prevenciu chorôb vynakladajú len 3 % rozpočtov na zdravotníctvo. Priestor pre opatrenia je preto obrovský.
Opatrenia v oblasti prevencie rakoviny slúžia aj na boj proti obezite a iným neprenosným ochoreniam so spoločnými rizikovými faktormi, ako sú kardiovaskulárne ochorenia a cukrovka.
Politický rámec
- Európsky plán na boj proti rakovine – oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade – SWD(2021) 13 – jazykové znenia na portáli Eur-Lex
- Odporúčanie Rady o skríningu rakoviny v EÚ
- Závery Rady o znížení zaťaženia spôsobeného rakovinou
- Uznesenie Európskeho parlamentu o boji proti rakovine v rozšírenej Európskej únii
- Európsky kódex proti rakovine
- Správa o vykonávaní odporúčania Rady o skríningu rakoviny v Európskej únii
- Európske usmernenia na zabezpečenie kvality pri skríningu rakoviny prsníka, hrubého čreva a krčka maternice
Iniciatívy EÚ v oblasti prevencie rakoviny a boja proti nej
Rakovina je jedným z najzávažnejších zdravotných problémov. EÚ má teda vzhľadom na článok 168 ZFEÚ právomoc podporovať, koordinovať či dopĺňať činnosť členských štátov v záujme ochrany a zlepšovania ľudského zdravia.
Pokiaľ ide o problematiku rakoviny, Európska komisia už od roku 1985 spolupracuje s krajinami EÚ a občianskou spoločnosťou. Úzku spoluprácu nadviazala aj so Svetovou zdravotníckou organizáciou, Spoločným výskumným centrom a s Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny.
Medzi iniciatívy koordinované Spoločným výskumným centrom Komisie v oblasti prevencie rakoviny a boja proti nej patria:
- európsky informačný systém o rakovine (ECIS),
- európska sieť onkologických registrov (ENCR),
- iniciatíva Európskej komisie v oblasti rakoviny prsníka (ECIBC).
Z programu v oblasti zdravia sa poskytujú finančné prostriedky na európske referenčné siete v oblasti rakoviny, ako aj na spoločné opatrenia v týchto oblastiach:
- európske partnerstvo (EPAAC),
- komplexný boj proti rakovine (CANCON),
- zriedkavé druhy rakoviny (JARC),
- inovatívne partnerstvo pre opatrenia na boj proti rakovine (iPAAC).
Súvisiace informácie
- Skríning rakoviny – zlepšenie prevencie rakoviny v celej EÚ
- Zdravotná a dlhodobá starostlivosť
- Európske partnerstvo pre opatrenia na boj proti rakovine
- Podpora inovácie a spolupráce pri európskom boji proti rakovine
- Európska príručka zlepšovania kvality v komplexnom boji proti rakovine
- Expertná skupina pre boj proti rakovine
- Plán vykonávania opatrení na posilnenie spolupráce v boji proti chorobám, ktorým sa dá predchádzať očkovaním
- Eurostat: Štatistika v oblasti rakoviny