Przejdź do treści głównej
Public Health

Rejestracja wyrobów/UDI

Rozporządzeniem (UE) 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych oraz rozporządzeniem (UE) 2017/746 dotyczącym wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro wprowadzono unijny system identyfikacji wyrobów w oparciu o niepowtarzalny kod identyfikacyjny (UDI), co ułatwia identyfikowalność wyrobów medycznych. W tym celu producenci mają wprowadzać do bazy danych EUDAMED kody UDI i informacje dotyczące wszystkich wyrobów, jakie wprowadzają na rynek UE. Obecnie producenci mogą już zgłaszać te kody i informacje w systemie dobrowolnie.

Komisja Europejska nie może wymagać stosowania modułu rejestracji wyrobów/UDI, dopóki baza danych EUDAMED nie będzie w pełni funkcjonalna zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wyrobów medycznych. Z tego względu nie da się wykluczyć, że poszczególne państwa wprowadzą dodatkowe wymogi krajowe dotyczące rejestracji wyrobów.

Przydatne dokumenty i linki dotyczące rejestracji wyrobów/UDI można znaleźć poniżej.

Infografika

Podręcznik użytkownika

Zbiory danych dotyczących wyrobów/UDI

Przegląd zbiorów danych dotyczących kodów UDI i wyrobów objętych rozporządzeniem w sprawie wyrobów medycznych (MDR) oraz rozporządzeniem w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (IVDR) do celów ich rejestracji w bazie danych EUDAMED

Dokumentacja techniczna

Dział pomocy technicznej UDI

Helpdesk UDI zapewnia wsparcie podmiotom gospodarczym podczas wypełniania zobowiązań i wymogów wprowadzonych nowym systemem UDI, w tym w nadawaniu kodu UDI oraz etykietowaniu i rejestracji wyrobów.

Helpdesk zapewnia także pomoc w stosowaniu europejskiej nomenklatury wyrobów medycznych (EMDN).

Europejska nomenklatura wyrobów medycznych (EMDN)

EMDN jest nomenklaturą stosowaną przez producentów przy rejestracji wyrobów medycznych w EUDAMED.

EMDN jest w całości dostępna na ogólnodostępnej stronie internetowej EUDAMED

Więcej informacji na temat EMDN można znaleźć również w EMDN – pytania i odpowiedzi

Rejestracja starszych wyrobów

Obecnie pod nazwą starszych wyrobów należy rozumieć wyroby, które zgodnie z art. 120 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/745 (MDR) zostały wprowadzone na rynek po dacie rozpoczęcia stosowania MDR, tj. 26 maja 2021 r., ale przed 26 maja 2024 r., pod warunkiem że:

  • są wyrobami klasy I na podstawie dyrektywy 93/42/EWG, w przypadku których deklaracja zgodności została sporządzona przed 26 maja 2021 r., a procedura oceny zgodności na podstawie MDR wymaga zaangażowania jednostki notyfikowanej,
  • są wyrobami objętymi ważnym certyfikatem WE wydanym zgodnie z dyrektywą 90/385/EWG lub dyrektywą 93/42/EWG przed 26 maja 2021 r.

Rejestracja starszych wyrobów w EUDAMED będzie wymagana, dopiero gdy system zacznie w pełni funkcjonować i tylko w dwóch szczególnych przypadkach:

  • Do końca okresu przejściowego (24 miesiące od publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej powiadomienia, o którym mowa w art. 34 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2017/745, jeżeli do tego czasu nie zostanie uzgodniony i zarejestrowany jako wyrób MDR wyrób równoważny.
  • W przypadku poważnego incydentu lub zewnętrznego działania korygującego dotyczącego bezpieczeństwa w odniesieniu do starszego wyrobu, wyrób taki musi zostać zarejestrowany w EUDAMED w momencie zgłoszenia poważnego incydentu lub zewnętrznego działania korygującego dotyczącego bezpieczeństwa w module Vigilance. Moduł Vigilance będzie dostępny, gdy baza danych EUDAMED stanie się w pełni funkcjonalna.

Więcej informacji na temat starszych wyrobów można znaleźć pod poniższymi linkami:

Wytyczne

Wytyczne dotyczące stosowania przepisów, w szczególności sekcji dotyczących niepowtarzalnego kodu identyfikacyjnego wyrobu (UDI) i bazy danych EUDAMED

Przydatne linki