Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

Portalo „Sveikata ES“ informacinis biuletenis Nr. 240. Dėmesio centre

Dešimt veiksmų siekiant visiems skirto skiepijimo

Rugsėjo 12 d. Europos Komisija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) surengė Visuotinį aukščiausiojo lygio susitikimą dėl skiepijimo, kurio tikslas – pradėti mažinti ligų, kurių galima išvengti skiepijant, plitimą ir užkirsti kelią klaidingai informacijai apie skiepus. Diskusijos yra apibendrintos toliau nurodytuose veiksmuose ir pranešimuose.

Visi turėtų turėti galimybę apsisaugoti nuo ligų skiepais. Nepaisant to, kad yra sukurta saugių ir veiksmingų skiepų, pasauliniams skiepijimo rodikliams žalą daro tai, kad stinga galimybių juos gauti, pritrūksta skiepų, plinta klaidinga informacija, deramai neįvertinama ligų rizika, visuomenė vis mažiau vertina skiepų svarbą, nebenorima investuoti į skiepus. Skiepijimas neginčijamai yra viena iš veiksmingiausių visuomenės sveikatos intervencinių priemonių. Turime stengtis išlaikyti sunkiai pasiektus skiepijimo privalumus, tačiau taip pat dėti daugiau pastangų, kad būtų sukurtos veiksmingos ir nešališkos sveikatos sistemos, ir sumažinti išvengiamų ligų padarytą žalą ir kančias. Tai apima ir būtinas investicijas į mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą, siekiant rasti medicininių problemų sprendimų kuriant naujus ir tobulinant esamus skiepus.

Diskusijų rezultatai ir veiksmai, kurių reikia imtis, kad būtų galima skiepyti visus, ir išnaikinti ligas, kurių galima išvengti skiepijant

  1. Skatinti pasaulinę politinę lyderystę ir įsipareigojimą skiepyti, kurti veiksmingą bendradarbiavimą ir partnerystę su sveikatos priežiūros institucijomis, sveikatos srities specialistais, pilietine visuomene, bendrijomis, mokslininkais ir pramonės atstovais tarptautiniu, nacionaliniu, regioniniu ir vietos lygmenimis, kad užtikrinant nuolatinį didelį skiepijimosi mastą būtų apsaugoti visi bet kur esantys žmonės.
  2. Užtikrinti, kad visos šalys būtų parengusios nacionalines imunizacijos strategijas ir jas įgyvendintų, kad būtų stiprinamas jų finansinis tvarumas, atsižvelgiant į pažangą, padarytą siekiant užtikrinti visuotinę sveikatos apsaugą, nė vieno gyventojo nepaliekant nuošaly.
  3. Kurti patikimas ligų, kurių galima išvengti skiepijant, ypač tų, kurias siekiama išnaikinti visame pasaulyje, stebėjimo sistemas.
  4. Šalinti pagrindines abejones dėl skiepijimo, didinti pasitikėjimą skiepijimu, taip pat rengti ir įgyvendinti faktais pagrįstas intervencines priemones.
  5. Pasinaudoti skaitmeninių technologijų galiomis, kad būtų sustiprinta skiepijimo programų vykdymo stebėsena.
  6. Remti mokslinių tyrimų srities pastangas, kad būtų nuolat gaunama duomenų apie skiepų veiksmingumą ir saugą bei skiepijimo programų poveikį.
  7. Toliau dėti pastangas ir skatinti investicijas, įskaitant naujus finansavimo modelius ir paskatas, naujų arba patobulintų skiepų ir tiekimo prietaisų mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir inovacijų srityje.
  8. Mažinti skiepų trūkumo riziką gerinant skiepų prieinamumo stebėsenos, prognozavimo, pirkimo, tiekimo ir kaupimo sistemas ir bendradarbiaujant su gamintojais ir visais platinimo grandinės dalyviais, siekiant kuo geriau panaudoti gamybos pajėgumus arba juos padidinti.
  9. Suteikti įgaliojimus visų lygmenų sveikatos priežiūros specialistams ir žiniasklaidai teikti visuomenei veiksmingą, skaidrią ir objektyvią informaciją ir kovoti su neteisinga ir klaidinančia informacija, be kita ko, pasitelkiant socialinės žiniasklaidos platformas ir technologines įmones.
  10. Integruoti skiepijimą į pasaulines sveikatos ir vystymosi darbotvarkes, vadovaujantis atnaujinta 2030 m. imunizacijos darbotvarke.

ES lygmens veikla

Skiepijimas

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Naujienos

2019 m. rugsėjo 12 d. Europos Komisija ir PSO kartu surengė Visuotinį aukščiausiojo lygio susitikimą dėl skiepijimo

Tai, kad renginį rėmė Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude’as Junckeris ir PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, pabrėžė skiepijimo temos svarbą ir politinę paramą.

Kaip praneša „Public Health England“, skiepai nuo ŽPV galėtų užkirsti kelią daugiau kaip 100 000 vėžio atvejų

Vertinimai leidžia manyti, kad vykdant skiepijimo nuo ŽPV programą iki 2058 m. būtų galima išvengti daugiau kaip 64 000 gimdos kaklelio vėžio ir apie 50 000 kitų rūšių vėžio atvejų.

Ką europiečiai mano apie skiepijimą?

2019 m. kovo mėn. „Eurobarometro“ apklausoje, be kita ko, buvo aiškinamasi, ką europiečiai mano apie ligas, kurių galima išvengti skiepijant, ir skiepų veiksmingumą, kokia buvo jų pačių skiepijimosi patirtis ir kokius jie žino informacijos apie skiepus šaltinius.

Susirgimai tymais tęsis tol, kol egzistuos didelės imuniteto ir skiepijimo aprėpties spragos

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro direktorė Andrea Ammon naujausiame centro informaciniame biuletenyje rašė, kad yra trys pagrindiniai šios išvengiamos epidemijos veiksniai: didelė tymams imlių žmonių grupė, didelis kūdikių ir suaugusiųjų sergamumas tymais ir nemažėjantis įvežimo potencialas.

Jungtinės pastangos, dėl kurių susitarė PSO Europos regiono biuras. 2015–2020 m. Europos skiepijimo veiksmų planas

2014 m. PSO Europos regiono valstybių priimtame plane nustatyti 2015–2020 ir tolesnių metų regioniniai imunizavimo ligoms, kurių galima išvengti skiepijant, ir jų kontrolės tikslai, apibrėžtos užduotys, prioritetinės veiksmų sritys ir rodikliai.

Susipažinkite su visu 2011–2020 m. Pasauliniu skiepijimo veiksmų planu arba skirsnių santraukomis

Pasaulinis skiepijimo veiksmų planas, kurį 2012 m. gegužės mėn. patvirtino 194 Pasaulio sveikatos asamblėjos valstybės narės, tai sistema, kuria siekiama iki 2020 m. išvengti milijonų žmonių mirčių, šiuo tikslu visų bendruomenių asmenims užtikrinant lygias galimybes apsisaugoti esamais skiepais.

2018 m. 20 mln. vaikų nebuvo paskiepyti gyvybiškai svarbiais skiepais nuo tymų, difterijos ir stabligės

Remiantis naujais PSO ir UNICEF duomenimis, 2018 m. daugiau kaip dešimtadalis vaikų nebuvo paskiepyti gyvybiškai svarbiais skiepais nuo tymų, difterijos ir stabligės.

Remiantis PSO informacijos suvestine, pagerinus pasaulinę imunizaciją būtų galima išvengti daugiau kaip 1,5 mln. mirčių

Šioje informacijos suvestinėje pateikiami faktai ir duomenys apie imunizaciją, įskaitant tai, kad maždaug 19,4 mln. jaunesnių nei vienerių metų amžiaus vaikų nebuvo paskiepyti DTP3 skiepais.

Didelėmis pasaulinėmis pastangomis pasiekiamas rekordinis etapas, susijęs su poliomielitu ir imunizacija

Įtraukus inaktyvintus skiepus nuo poliomielito į Zimbabvės ir Mongolijos įprastines imunizavimo programas, remiant Pasaulinei vakcinų ir imunizacijos sąjungai (GAVI), dabar šiuos skiepus, saugančius vaikus nuo tos ligos, jau turi visos pasaulio šalys, įskaitant visas 73 GAVI remiamas šalis.

PSO teikia nemokamus kursus specialistams, kurių darbas susijęs su skiepų saugos klausimais

Šių kursų paskirtis – suteikti specialistams, kurių darbas susijęs su skiepų saugos klausimais, galimybę dalytis žiniomis. Tai gali būti slaugytojai, akušeriai ir (arba) bendrijų sveikatos priežiūros darbuotojai, taip pat vaistininkai, gydytojai ir programų ar techniniai pareigūnai.

Nauja 2021–2025 m. GAVI valdybos patvirtinta aukšto lygio strategija, kurios principas – atliekant imunizaciją nė vieno gyventojo nepalikti nuošaly

2019 m. birželio 27 d. GAVI valdyba patvirtino savo naują 2021–2025 m. strategiją, kurioje pirmenybė teikiama toms bendruomenėms, kuriose imunizacija šiuo metu nevykdoma, pavyzdžiui, miestų lūšnynų, atokių regionų ir konfliktų zonų gyventojams.

Kitos naudingos nuorodos