Prejsť na hlavný obsah
Public Health

Spravodajca Zdravie-EÚ 240 – Téma

Desať opatrení na očkovanie pre všetkých

Európska komisia a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zorganizovali 12. septembra Globálny samit o očkovaní s cieľom odvrátiť šírenie chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, a zastaviť šírenie dezinformácií o vakcínach. Výsledky diskusie sú zhrnuté v týchto opatreniach a získaných poznatkoch.

Každý by mal mať možnosť využívať výhody vyplývajúce z očkovania. Aj napriek tomu, že bezpečné a účinné vakcíny existujú, mieru zaočkovanosti celosvetovo poškodzuje ich nedostupnosť, nedostatok, dezinformácie, ľahostajnosť k rizikám ochorenia, znižovanie dôvery verejnosti v hodnotu vakcín a pokles investícií. Očkovanie je nesporne jednou z najúčinnejších zásahov v oblasti zdravia. Musíme sa snažiť udržať ťažko dosiahnuté úspechy v oblasti očkovania a zároveň sa snažiť robiť viac a kvalitnejšie, aby sme vybudovali účinné a spravodlivé zdravotnícke systémy a znížili rozsah škôd spôsobených chorobami a utrpením, ktorým inak možno predchádzať. V tom je zahrnutý aj potrebný výskum a investície do vývoja, ktoré by mali riešiť neuspokojené potreby zdravotnej starostlivosti vyvíjaním nových vakcín a zlepšovaním už existujúcich.

Získané poznatky a opatrenia potrebné v súvislosti s očkovaním pre všetkých a elimináciou chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním:

  1. Propagovať celosvetové politické riadenie a odhodlanie v oblasti očkovania a budovať účinnú spoluprácu a partnerstvá na medzinárodnej, vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni so zdravotníckymi orgánmi, zdravotníckymi pracovníkmi, občianskou spoločnosťou, spoločenstvami, vedcami a priemyslom – s cieľom ochrániť všetkých kdekoľvek zachovaním vysokej miery očkovania.
  2. Zabezpečiť, aby mali všetky krajiny zavedené vnútroštátne stratégie imunizácie a aby posilňovali jej finančnú udržateľnosť v súlade s pokrokom a tým sa priblížili k dosiahnutiu univerzálneho pokrytia zdravotnej starostlivosti, ktoré nikoho nevynechá.
  3. Vybudovať silné systémy dohľadu nad chorobami, ktorým sa dá predchádzať, najmä tými, ktoré sú súčasťou cieľov celosvetovej eliminácie a eradikácie.
  4. Riešiť hlavné príčiny váhavosti v očkovaní, zvyšovať dôveru v očkovanie, ako aj navrhovať a vykonávať zásahy na základe dôkazov.
  5. Mobilizovať účinok digitálnych technológií, a tým posilniť monitorovanie vykonávania programov očkovania.
  6. Pokračovať vo výskumnom úsilí s cieľom generovať aj naďalej údaje týkajúce sa účinnosti a bezpečnosti vakcín a dosah programov očkovania.
  7. Pokračovať v úsilí a investíciách vrátane nových modelov financovania a stimulov v oblastiach výskumu, vývoja a inovácií, vďaka ktorým vzniknú nové alebo vylepšené vakcíny a spôsoby očkovania.
  8. Zmierňovať riziká týkajúce sa nedostatku vakcín zlepšeným monitorovaním dostupnosti vakcín, systémami predpovedania, nakupovania, doručovania a hromadenia a spoluprácou s výrobcami a všetkými účastníkmi v distribučnom reťazci s cieľom vyťažiť čo najviac z výrobnej kapacity alebo túto kapacitu zvýšiť.
  9. Splnomocniť zdravotníckych pracovníkov všetkých úrovní, ako aj médiá na poskytovanie účinných, transparentných a objektívnych informácií verejnosti a bojovať proti nepravdivým a zavádzajúcim informáciám, a to aj prostredníctvom spolupráce s platformami pre sociálne médiá a technologickými spoločnosťami.
  10. Zaviesť a integrovať očkovanie do agendy zdravia na celosvetovej úrovni a vývoja prostredníctvom obnovenej Agendy imunizácie 2030.

Činnosti na úrovni EÚ

Očkovanie

Európska komisia – Zdravie a bezpečnosť potravín

Aktuality

Európska komisia a Svetová zdravotnícka organizácia zorganizovali 12. septembra 2019 Globálny samit o očkovaní

Udalosť sa konala pod spoločnou záštitou predsedu Komisie Jeana Claudea Junckera a generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhana Ghebreyesusa, ktorí téme očkovania prepožičali vysoký stupeň viditeľnosti a politickú podporu.

Očkovaním proti HPV by sa podľa správ agentúry Public Health England (verejné zdravie v Anglicku) mohlo predísť viac ako 100 000 prípadom rakovinových ochorení.

Odhaduje sa, že program očkovania proti HPV by do roku 2058 mohol pomôcť predísť viac ako 64 000 prípadom rakoviny krčka maternice a takmer 50 000 prípadom iných druhov rakoviny.

Čo si o očkovaní myslia Európania?

Prieskum Eurobarometra v marci 2019 obsahoval okrem iného otázky o tom, ako Európania vnímajú choroby, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, ako vnímajú účinnosť očkovania, ako aj otázky týkajúce sa ich skúseností s očkovaním a zdrojov informácií o očkovaní.

Osýpky sa budú šíriť naďalej, pokiaľ budú existovať významné rozdiely v imunite a nevyrieši sa nedostatočná zaočkovanosť

V aktuálnom informačnom bulletine Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb píše riaditeľka ECDC o tom, že existujú tri hlavné hnacie motory tejto epidémie: veľká skupina ľudí náchylných na osýpky, vysoký podiel osýpok u dojčiat a dospelých a stála hrozba ich prenosu z iných krajín.

Signatári WHO – Regionálny úrad pre Európu – spoločne odsúhlasili Európsky akčný plán očkovania 2015 – 2020

V roku 2014 prijali členské krajiny WHO/regiónu EURO plán zavádzajúci regionálne ciele v oblasti imunizácie a kontroly chorôb, ktorým sa dá predchádzať, na roky 2015 až 2020 prostredníctvom určenia cieľov, oblastí prioritných činností a ukazovateľov.

Prečítajte si celý Globálny vakcinačný akčný plán 2011 – 2020 alebo súhrny jeho častí

Globálny vakcinačný akčný plán – schválený 194 členskými štátmi Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v máji 2012 – je rámec, ktorého cieľom je zabrániť do roku 2020 miliónom úmrtí prostredníctvom spravodlivejšieho prístupu k existujúcim vakcínam pre ľudí vo všetkých spoločenstvách.

V roku 2018 nebolo proti osýpkam, diftérii a tetanu zaočkovaných 20 miliónov detí

Podľa nových údajov organizácií WHO a UNICEF nebolo v roku 2018 proti osýpkam, diftérii a tetanu zaočkovaných viac ako desať percent detí.

V informačnom hárku WHO sa udáva, že ak by sa zlepšilo celosvetové pokrytie imunizácie, mohlo by sa zabrániť viac ako 1,5 miliónom úmrtí

Informačný hárok poskytuje fakty a údaje o imunizácii vrátane skutočnosti, že vakcínou DTP3 nebolo zaočkovaných približne 19,4 milióna detí mladších ako jeden rok.

Súčasné celosvetové úsilie umožnilo prelom v boji proti detskej obrne a v oblasti imunizácie

Po zavedení inaktivovanej očkovacej látky proti obrne do pravidelných programov imunizácie Zimbabwe a Mongolska, ktoré podporila Svetová aliancia pre očkovacie látky a očkovanie (Gavi), majú krajiny po celom svete vrátane všetkých 73 krajín podporovaných Gavi k dispozícii očkovaciu látku, ktorá deti ochráni pred touto chorobou.

WHO ponúka bezplatný kurz odborníkom, ktorých práca sa týka otázok bezpečnosti očkovania

Cieľom tohto kurzu je dosiahnuť spoločné porozumenie medzi odborníkmi, ktorých práca sa týka otázok bezpečnosti očkovania. Medzi týmito odborníkmi môžu byť zdravotné sestry/pôrodné asistentky/zdravotnícki pracovníci v miestnych spoločenstvách, ako aj lekárnici, lekári a programoví úradníci alebo technickí pracovníci.

Nová stratégia na vysokej úrovni na obdobie 2021 – 2025 schválená predstavenstvom Gavi si kladie cieľ nevynechať nikoho z programu imunizácie

Dňa 27. júna 2019 schválilo predstavenstvo Gavi novú stratégiu na riadenie práce Aliancie pre očkovacie látky a očkovanie na obdobie 2021 – 2025, pričom prioritou je rozšíriť imunizáciu na tie spoločenstvá, pre ktoré momentálne nie je k dispozícii, napríklad v mestských slumoch, vzdialených regiónoch, či oblastiach konfliktu.

Ďalšie zaujímavé odkazy