Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Egészség–EU Hírlevél, 240. szám – Fókuszban

Tíz teendő a teljes átoltottság érdekében

Az Európai Bizottság és a WHO volt a házigazdája a 2019. szeptember 12-én megrendezett Védőoltásügyi Világkonferenciának, amely azzal a céllal jött létre, hogy gátat szabjon a védőoltással megelőzhető betegségek terjedésének és a vakcinázással kapcsolatos félretájékoztatásnak. A konferencián elhangzottakat az alábbiakban összegezzük.

Mindenkinek részesülnie kell a vakcinázás előnyeiből. A biztonságos és hatékony oltóanyagok ellenére több tényező is rontja a világ népességének átoltottsági arányát: a vakcinákhoz történő egyenlőtlen hozzáférés, a védőoltáskészletekben felmerülő hiány, a félretájékoztatás, beletörődés a betegségek jelentette kockázatokba, az oltásokba vetett közbizalom csökkenése és a tőkekivonás. A vakcinázás vitathatatlanul az egyik legeredményesebb népegészségügyi intézkedés. Igyekeznünk kell fenntartani a vakcinázás nehezen elért eredményeit, sőt, fokoznunk is kell azokat. A cél az, hogy az egészségügyi rendszerek hatékonyak és igazságosak legyenek, és hogy csökkentsük a megelőzhető betegségek okozta kárt és szenvedést. A fennálló gyógyászati szükségletek kielégítése érdekében kutatási és fejlesztési beruházásokra is szükség van, hogy új vakcinák jöhessenek létre, és hogy a meglévőket továbbfejlesszék.

A világkonferencián levont tanulságok, valamint a teljes átoltottság és a védőoltásokkal megelőzhető betegségek felszámolása érdekében foganatosítandó intézkedések:

  1. Elő kell segíteni a világszintű politikai összefogást, továbbá hatékony nemzetközi, tagállami, regionális és helyi szintű együttműködést és partnerséget kell kialakítani az egészségügyi hatóságokkal, egészségügyi dolgozókkal, a civil társadalommal, közösségekkel, tudósokkal és az iparág képviselőivel. A cél az, hogy a folyamatos magas átoltottsági aránynak köszönhetően mindenki, mindenhol védve legyen.
  2. Az egyetemes egészségügyi ellátás távlati tervével összhangban garantálni kell, hogy minden ország rendelkezzen saját immunizációs stratégiával, és hogy végre is hajtsa azt. Ennek érdekében fokozni kell a pénzügyi fenntarthatóságot.
  3. Hatékony ellenőrzési rendszereket kell kidolgozni az oltással megelőzhető betegségek vonatkozásában, különös tekintettel azokra, amelyek felszámolása globális cél.
  4. A védőoltásokkal szembeni ellenérzést csírájában kell elfojtani: növelni kell a védőoltások iránti bizalmat, és tudományosan jól megalapozott, körültekintően kidolgozott programokat kell végrehajtani.
  5. A digitális technológiák nyújtotta lehetőségek kihasználásával meg kell erősíteni a vakcinázási programok teljesítményének ellenőrzését.
  6. Fokozni kell a kutatási erőfeszítéseket, hogy minél több adat kerüljön nyilvánosságra az oltások hatékonyságáról és biztonságáról, valamint a vakcinázási programok hatásáról.
  7. A kutatás, a fejlesztés és az innováció terén további erőfeszítésre és beruházásra lesz szükség (pl. új finanszírozási és ösztönzési modellekre), hogy új vagy továbbfejlesztett oltóanyagok és oltási eszközök kerülhessenek forgalomba.
  8. A vakcinák rendelkezésre állásának jobb nyomon követésével, az előrejelzési, beszerzési, kiszállítási és tárolási rendszerek javításával, valamint a gyártókkal és a forgalmazási lánc valamennyi szereplőjével folytatott együttműködés szorosabbra fűzésével és a gyártási kapacitás optimális kiaknázásával (vagy növelésével) csökkenteni kell az oltóanyaghiány kialakulásának kockázatát.
  9. Segíteni kell az egészségügy valamennyi területén dolgozó szakembereknek és a médiaszereplőknek, hogy hatékony, átlátható és objektív tájékoztatást tudjanak nyújtani a lakosságnak, valamint fel tudjanak lépni a hamis és félrevezető információkkal szemben (pl. közösségi platformokkal és technológiai vállalatokkal közreműködve).
  10. Az új immunizációs menetrend (2030) révén a vakcinázást összhangba kell hozni a globális egészségügyi és fejlesztési menetrendekkel.

Uniós szintű tevékenységek

Vakcinázás

Európai Bizottság – Egészségügy és élelmiszer-biztonság

Hírek

A 2019. szeptember 12-i Védőoltásügyi Világkonferenciának házigazdája az Európai Bizottság és a WHO

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója kiemelt figyelmet szentelt a vakcinázásnak, és politikai szinten is hangsúlyozta annak fontosságát.

A Public Health England (angliai közegészségügyi végrehajtó ügynökség) jelentése szerint a HPV elleni védőoltással több mint 100 ezer daganatos megbetegedés lenne megelőzhető

Becslések szerint a humán papillomavírusok elleni vakcinázással 2058-ig több mint 64 ezer méhnyakrák-esetet és közel 50 ezer másfajta rákos megbetegedést lehetne megelőzni.

Mit gondolnak az európaiak a vakcinázásról?

A 2019. márciusi Eurobarométer felmérés többek között arra kereste a választ, hogy mit gondolnak az európaiak a védőoltással megelőzhető betegségekről és a védőoltások hatékonyságáról, milyen tapasztalataik vannak a vakcinázással kapcsolatban, és honnan tájékozódnak a témában.

A kanyaró mindaddig terjedni fog, amíg az immunizáció terén hiányosságok mutatkoznak és az átoltottság nem megfelelő

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) friss hírlevelében Andrea Ammon igazgató kijelentette, hogy ennek a megelőzhető járványnak három fő oka van: először is nagyon sok ember nincs védve a betegség ellen, másodszor a kanyaró különösen veszélyes a gyerekekre és a felnőttekre egyaránt, harmadszor pedig folyamatosan fennáll a veszélye a vírus elterjedésének.

Az európai vakcinázási cselekvési terv (2015–2020) aláírói közös összefogást szorgalmaznak

A WHO európai régiójának országai által 2014-ben elfogadott terv regionális célokat fogalmaz meg az immunizáció és a védőoltással megelőzhető betegségek kapcsán: célkitűzéseket, cselekvési területeket és mutatókat határoz meg a 2015 és a 2020 közötti időszakra (és tovább).

Olvassa el a globális védőoltási cselekvési terv (2011–2020) teljes szövegét vagy egyes részösszefoglalóit

Az Egészségügyi Világközgyűlés 194 tagállama által 2012 májusában jóváhagyott globális védőoltási cselekvési terv célja, hogy minden közösség egyformán hozzáférjen a meglévő oltóanyagokhoz. Ezzel 2020-ig több millió ember élete lenne megmenthető.

2018-ban 20 millió gyermek nem lett beoltva kanyaró, diftéria és tetanusz ellen

A WHO és az UNICEF legfrissebb adatai szerint 2018-ban a gyerekek 10%-a nem kapta meg azokat az életmentő vakcinákat, amelyek pl. a kanyaró, a diftéria és a tetanusz ellen védenek.

A lakosság globális átoltottságának növelésével 1,5 millió haláleset lenne elkerülhető – állítja a WHO egy tájékoztatójában

A dokumentum áttekinti az immunizációval kapcsolatos tényeket és számadatokat, amelyekből többek között kiderül, hogy 19,4 millió, egyévesnél fiatalabb gyerek nem kapta meg a diftéria, a tetanusz és a szamárköhögés elleni oltást.

Hatalmas világméretű összefogás eredményeképpen rekordot döntöttünk a gyermekbénulás immunizációja terén

A GAVI (Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség) támogatásával Zimbabwe és Mongólia beemelte az inaktivált poliovírus-vakcinát a nemzeti immunizációs programjába. Ennek köszönhetően ma már a világ összes országában (köztük a GAVI támogatását élvező 73 országban) oltják a gyerekeket a gyermekbénulás ellen.

A WHO ingyenes képzést nyújt azon egészségügyi szakembereknek, akiknek munkája kapcsolódik az oltások biztonságához

A képzések célja, hogy bővítsék és egységesítsék a témával kapcsolatos ismereteket azon egészségügyi szakemberek (ápolók, szülésznők, közösségi munkások, gyógyszerészek, orvosok, programkezelők és a technikai személyzet) körében, akik az oltások biztonságához kapcsolódó területen dolgoznak.

A GAVI irányítóbizottsága a teljes körű immunizáció jegyében új, magas szintű stratégiát fogadott el a 2021–2025-ös időszakra vonatkozóan

A GAVI irányítóbizottsága 2019. június 27-én jóváhagyta az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség 2021 és 2025 közötti időtartamra szóló új munkastratégiáját. A világszövetség elsődleges célja ebben az időszakban az lesz, hogy elérje a hiányos átoltottságú közösségeket, pl. a városi nyomortelepek, a távoli térségek és a konfliktus sújtotta területek lakóit.

További érdekes oldalak