Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

Portalo „Sveikata ES“ informacinis biuletenis Nr. 249. Dėmesio centre

Plataus užmojo, bet realus! ES atskleidė pirmuosius žingsnius rengiant Europos kovos su vėžiu planą

Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Komisijos narė Stella Kyriakides aptarė vieną iš Europos Komisijos prioritetų – kovą su vėžiu, konkrečiai, Europos kovos su vėžiu planą, su kuriuo susijęs parengiamasis darbas buvo pradėtas Pasaulinę kovos su vėžiu dieną (vasario 4 d.) dalyvaujant Pirmininkei Ursulai von der Leyen ir Pirmininko pavaduotojui Margaričiui Schinui.

Kodėl reikia naujo plano?

Naujas vėžio atvejis diagnozuojamas kas 9 sekundes. Tai yra antroji pagal dažnumą mirties priežastis po širdies ir kraujagyslių ligų ir jos pasekmės mūsų sveikatai, sveikatos sistemoms ir ekonomikai yra itin rimtos.

Kad ir kokie baisūs yra šie skaičiai, prognozės yra prastesnės – numatoma, kad iki 2035 m. vėžio atvejų padvigubės. Turime pakeisti šią nerimą keliančią tendenciją.

Kuo ši metodika nauja?

Dirbdami kartu turime milžiniškų pajėgumų pakeisti padėtį. Plataus užmojo, bet realaus Europos kovos su vėžiu plano tikslas – pasitelkti šią bendrą galią.

Norime sutelkti dėmesį į keletą svarbių sričių. Pirma, Europos kovos su vėžiu plane turi būti laikomasi holistinio požiūrio, kuriuo sveikatos aspektai integruojami į visų sričių politiką. Vėžio negalima pažaboti vien tik laboratorijose ar gydytojų kabinetuose. Su juo taip pat turi būti kovojama mokyklose, darbo vietose, įgyvendinant visuomenės sveikatos politiką ir skatinant rinktis sveiką gyvenseną. Turime bendradarbiauti įvairiuose sektoriuose, tokiuose kaip užimtumas, aplinka, žemės ūkis, prekyba, švietimas ir apmokestinimas, ir veikti ryžtingai.

Taip pat turime skirti dėmesio prevencijai kaip geriausiam gydymui. Iki 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti. Tai yra apmaudu, tačiau teikia vilties. Privalome ryžtingai stiprinti savo darbą skatindami sveiką gyvenseną ir kurdami sveikesnę aplinką, visų pirma mūsų vaikams. Taip pat turime toliau stengtis padėti užtikrinti, kad rinktis sveiką gyvenseną būtų lengva ir įperkama. Pavyzdžiui, užtikrinsiu, kad vėžio prevencija atsispindėtų naujojoje strategijoje „Nuo ūkio iki stalo“, kurią pateiksiu kaip Europos žaliojo kurso dalį ir kurios tikslas – pagerinti tai, kaip gaminame ir vartojame maistą.

Gyvybes gelbsti atrankinė patikra ir ankstyvoji diagnostika. Kai kuriose valstybėse narėse yra nacionalinės atrankinės patikros programos, skirtos gimdos kaklelio, krūties ir kolorektalinio vėžio prevencijai; šios programos padėjo užtikrinti geresnius išgyvenamumo rezultatus. Tačiau kitose valstybėse narėse tokių programų nėra. Tai, kad šie rezultatai įvairiose ES šalyse labai skiriasi, yra nepriimtina.

Visi vėžiu sergantys žmonės turi pagrindinę teisę į optimalią priežiūrą, tokias pačias sąlygas naudotis medicinos paslaugomis ir tokiais pačiais naujais novatoriškais gydymo būdais, taip pat teisę dalyvauti klinikiniuose tyrimuose. Valstybės narės, farmacijos pramonė, pacientai, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai ir pacientų teisių gynėjai turi atlikti tam tikrą vaidmenį užtikrinant, kad visi turėtų vienodas galimybes gauti tinkamą priežiūrą.

Taip pat turime sutelkti dėmesį į žmogų, o ne tik į ligą. Turime užtikrinti išgyvenusių žmonių gyvenimo kokybę – suteikti pacientams, ligą išgyvenusiems žmonėms, jų šeimoms ir slaugytojams reikiamą paramą ir turime kovoti su bet kokia stigmatizacija ar diskriminacija, kuri gali padidinti jų kančias.

Palaikomoji slauga dažnai yra vėžiu sergančių žmonių išgyvenamas etapas, apie kurį nekalbama, o šiame etape galimybių gauti slaugos paslaugas nelygybė yra akivaizdi. Ši problema taip pat turi būti sprendžiama.

Galiausiai, kursime Europos sveikatos duomenų erdvę, kad paskatintume keitimąsi sveikatos duomenimis ir remtume naujų prevencijos strategijų, gydymo būdų ir rezultatų mokslinius tyrimus. E. sveikatos potencialo optimizavimas taip pat gali padėti sumažinti nelygybę.

Visapusiškai pasinaudodami tuo, ką jau žinome, toliau tyrinėsime tai, ko dar nežinome. Planas bus glaudžiai susijęs su vėžio mokslinių tyrimų misija būsimoje programoje „Europos horizontas“.

ES lygmens veikla

Vėžys

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Europos informacijos apie vėžį sistema

Europos Komisija. Jungtinis tyrimų centras / ES mokslo centras

Europos Komisijos kovos su krūties vėžiu iniciatyva

Europos Komisija. Jungtinis tyrimų centras / ES mokslo centras

Europos vėžio registrų tinklas

Europos Komisija. Jungtinis tyrimų centras / ES mokslo centras

Naujienos

Europos Komisija pradeda ES masto viešas konsultacijas dėl Europos kovos su vėžiu plano

Dvylika savaičių vyksiančios konsultacijos padės parengti planą, nustatyti pagrindines sritis ir išnagrinėti būsimus veiksmus. Visi suinteresuoti asmenys ar organizacijos kviečiami pasidalyti nuomonėmis ir patirtimi visomis oficialiosiomis ES kalbomis.

Veiksmų gairės. Pateikite savo atsiliepimus apie Europos kovos su vėžiu planą iki 2020 m. kovo 3 d.

Komisija taip pat pradėjo keturias savaites truksiančias konsultacijas dėl plano veiksmų gairių. Ji siekia gauti atsiliepimų, kad galėtų toliau plėtoti ir tobulinti šią iniciatyvą.

Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen Europos kovos su vėžiu plano konferencijoje pasakė jaudinančią ir motyvuojančią kalbą

„Man tai yra asmeninis klausimas“, – kalbėjo Pirmininkė U. von der Leyen; ji pasipasakojo, jog jos jaunesnė sesuo mirė nuo vėžio būdama 11 metų. Tačiau ji pabrėžė, kad šis klausimas nėra vien asmeninis – vėžio problema opi mums visiems. U. von der Leyen yra pasiryžusi siekti, kad Europa imtųsi veiksmų jam įveikti.

„Atėjo laikas keisti padėtį“, – pareiškė tris kartus vėžį įveikusi už sveikatą atsakinga Komisijos narė Stella Kyriakides

Per Pasaulinę kovos su vėžiu dieną apie Europos kovos su vėžiu planą kalbėdama Komisijos narė sakė, kad, kaip ir kiekvieno vėžiu sergančio paciento kelyje, šiame kelyje planui plėtojantis pasitaikys vingių ir posūkių. „Tačiau kartu mes tai įveiksime. Paskatinsime pokyčius.“

Klausimai ir atsakymai. Europos kovos su vėžiu planas. Siekime daugiau

Europos kovos su vėžiu plane bus nustatyti veiksmai, kuriais bus remiamos, koordinuojamos ar papildomos valstybių narių pastangos visais pagrindiniais ligos etapais – prevencijos, ankstyvosios diagnostikos ir atrankinės patikros, gydymo ir priežiūros, taip pat pacientų, ligą įveikusių asmenų ir slaugytojų gyvenimo kokybės srityje.

Sveikatos ugdymo iniciatyvinė grupė bendrame posėdyje su programos „Horizontas 2020“ komitetu aptaria kovos su vėžiu veiksmus

2020 m. sausio 24 d. posėdyje daugiausia dėmesio skirta vėžiui. Dalyviai informuoti apie Komisijos siekį, kad glaudžiai bendradarbiautų visi direktoratai, o vėžio tema būtų nagrinėjama tiek politikos, tiek mokslinių tyrimų aspektais.

Grupė „Europos Parlamento nariai prieš vėžį“, bendradarbiaudama su Komisija, surengs Europos kovos su vėžiu plano renginį

Interesų grupę „Europos Parlamento nariai prieš vėžį“ 2005 m. įkūrė Europos Parlamento nariai; ši grupė tebėra vienintelė grupė, vykdanti veiklą Europos Parlamente, skirtą išskirtinai kovos su vėžiu politikai. Šią grupę galite rasti ir tinkle „Facebook“.

Pasaulinės kovos su vėžiu dienos iniciatyvai 20 metų

Pasaulinė kovos su vėžiu diena, minima kiekvienų metų vasario 4 d., yra svarbiausia tarptautinė informavimo diena, kuriai vadovauja Tarptautinės vėžio kontrolės sąjunga. Pirmą kartą paminėta 2000 m., ši diena išaugo į teigiamą judėjimą, skirtą visiems ir visur susivienyti ir kovoti su vienu iš didžiausių iššūkių istorijoje.

Europos kovos su vėžiu planas yra glaudžiai susijęs su vėžiui skirta misija

Misijos yra nauja bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ iniciatyva, skirta kuo labiau padidinti ES paramos moksliniams tyrimams ir inovacijoms poveikį ir parodyti jų svarbą visuomenei ir piliečiams.

Tarptautinis vėžio tyrimų centras paskelbė ataskaitą dėl prekybos apribojimų siekiant apsaugoti vaikų sveikatą

Ataskaita „Postūmis. Patirtis, įgyta įgyvendinant griežtus maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų prekybos vaikams apribojimus“ yra viena iš kelių ataskaitų, kuriose teikiamos konsultacijos politikos formuotojams dėl maisto produktų ir gėrimų prekybos vaikams apribojimų.

Sveikatos programos projektai

Europos kovos su vėžiu kodeksas

Komisijos finansuojamas kodeksas pirmą kartą buvo paskelbtas 1987 m. ir nuo to laiko keletą kartų atnaujintas siekiant kuo geriau atspindėti, kaip atskiri piliečiai patys imasi vėžio prevencijos veiksmų. Informacija pateikiama visomis oficialiosiomis ES kalbomis.

Europos kovos su vėžiu partnerystė

Šie pirmieji bendri veiksmai buvo pradėti vykdyti 2009 m.; jais buvo sutelktos įvairių suinteresuotųjų subjektų pastangos bendram atsakui siekiant užkirsti kelią vėžiui ir jį kontroliuoti.

Vėžio kontrolės bendrieji veiksmai

„CanCon“ gairės yra pagrindinis šių antrųjų vėžio kontrolės bendrųjų veiksmų leidinys. Gairių tikslas – padėti sumažinti ne tik vėžio naštą visoje ES, bet ir nelygybę vėžio kontrolės ir slaugos srityse skirtingose valstybėse narėse.

Bendrieji veiksmai dėl retų formų vėžio

Bendraisiais veiksmais dėl retų formų vėžio siekiama kuo didesnių tarpusavyje susietų Europos Komisijos, ES valstybių narių ir visų suinteresuotųjų subjektų pastangų gerinti retų formų vėžio pacientų slaugos kokybę ir retų formų vėžio mokslinius tyrimus.

Novatoriška kovos su vėžiu partnerystė

Bendras dabartinių trejų metų bendrųjų veiksmų tikslas – remtis anksčiau nuveiktu darbu ir plėtoti novatoriškus metodus siekiant pažangos vėžio kontrolės srityje.

Kitos naudingos nuorodos