Evropská komise poskytla finanční podporu řadě dalších iniciativ zaměřených na řešení nejpalčivějších otázek týkajících se zdravotnických pracovníků. Podrobněji jsou popsány níže.
Vzájemné uznávání odborných kvalifikací
Směrnice 2005/36/ES o uznávání odborných kvalifikací představuje právní rámec s celoevropskou platností. Díky němu lze odbornou kvalifikaci udělenou jedním členským státem uznat v ostatních zemích EU. U zdravotnických profesí (lékař, zubař, zdravotní sestra, porodní asistentka, lékárník, zvěrolékař) se dokonce kvalifikace uznávají automaticky. To znamená, že držitelé licence na výkon těchto profesí mají automaticky právo ji vykonávat kdekoli v EU.
Směrnici o odborných kvalifikacích pozměnila směrnice 2013/55/EU. Došlo ke zjednodušení pravidel, která mají zdravotnickým a jiným regulovaným odborníkům usnadnit provozování praxe v ostatních zemích EU.
Mobilita a migrace zdravotnických pracovníků
Účelem dvou výzkumných projektů EU je získat přesnější představu o struktuře migrace pracovníků ve zdravotnictví uvnitř EU i mezi EU a dalšími zeměmi. Jedná se o tyto projekty:
- Mobilita zdravotnických pracovníků a systémy zdravotní péče (PROMeTHEUS)
- Mobilita zdravotníků (MoHProf)
Zmírnění negativního dopadu migrace pracovních sil na zdravotnictví
Migrace pracovníků ve zdravotnictví se v posledních desetiletích na celém světě zvýšila – zejména ze zemí s nižšími příjmy, jejichž systémy zdravotní péče již tak čelí výzvám. Světová zdravotnická organizace proto k řešení tohoto problému přijala globální kodex zásad mezinárodního náboru zdravotnického personálu.
Jeho účelem je vytvořit a podporovat dobrovolné zásady a postupy etického mezinárodního náboru zdravotnického personálu a usnadnit posílení zdravotních systémů. Členské státy by například měly odrazovat od aktivního náboru zdravotnických pracovníků z rozvojových zemí, které čelí kritickému nedostatku těchto pracovníků.
Strategie pro efektivní nábor a udržení zdravotnických pracovníků
- Studie z roku 2015 o účinných strategiích pro nábor a udržení zaměstnanců došla k závěru, že i nefinanční faktory (jako např. vstřícné a bezpečné pracovní prostředí) jsou pro pracovníky ve zdravotnictví (zejména pro ženy) velmi důležité.
- Výzkumný projekt EU s názvem Nurse Forecasting in Europe poskytl důkazy o souvislosti mezi pracovním prostředím a spokojeností zdravotních sester a ošetřovatelů.
- V rámci evropského sociálního dialogu o nemocničním a zdravotnickém odvětví byl schválen kodex chování pro etický přeshraniční nábor a udržení zaměstnanců nemocnic a také rámec opatření týkajících se náboru a udržení zaměstnanců.
Pilotní síť pedagogů a zástupců regulačních orgánů zaměřená na zdravotní sestry a ošetřovatele
Účelem této sítě bylo vyměňovat si osvědčené postupy s cílem zlepšit kvalifikaci zdravotnických asistentů (sestra/ošetřovatel) v oblasti zdravotní péče se zvláštním důrazem na přeshraniční mobilitu. V rámci sítě se zkoumal rozsah dovedností a schopností asistentů v oblasti zdravotní péče pro potenciální využití v programech vzdělávání a odborné přípravy v jednotlivých státech. Zpráva je k dispozici zde.
Síť pro rozvoj klíčových kompetencí zdravotnických asistentů
V rámci programu veřejného zdraví na rok 2014 udělila Výkonná agentura pro spotřebitele, zdraví, zemědělství a potraviny (CHAFEA) konsorciu pod vedením nizozemského institutu pro výzkum zdravotnických služeb NIVEL zakázku na vyhotovení studie. Studie s názvem CC4HCA analyzuje zájem zemí EU o zaujetí společného postoje k dovednostem, znalostem a kompetencím zdravotnických asistentů v Evropě. Zpráva je k dispozici zde.
Trvalý profesní rozvoj zdravotnických pracovníků v EU
Akční plán Evropské komise pro zdravotnické pracovníky v zemích EU se zaměřuje na trvalý profesní rozvoj jakožto nástroj pro zajištění bezpečnosti pacientů v kontextu přeshraniční mobility zdravotnických pracovníků a pacientů. V jednotlivých zemích se interpretace pojmu trvalý profesní rozvoj liší. Nabízí se tak možnost identifikovat osvědčené postupy a doporučení.
Studie zkoumá různé možnosti trvalého profesního rozvoje a celoživotního učení u lékařů, zdravotních sester, zubních lékařů, porodních asistentek a farmaceutů v zemích EU a ESVO. Obsahuje také politická doporučení k posílení spolupráce a výměny osvědčených postupů na evropské úrovni a zdůrazňuje potřebu trvalého profesního rozvoje pro všechny zdravotnické pracovníky, včetně potřeby řešit nedostatek času a zdrojů. Podle doporučení by měl rovněž v oblasti trvalého profesního rozvoje a jeho vztahu k bezpečnosti pacientů a kvalitě péče proběhnout další výzkum.
Aliance odvětvových dovedností
Aliance odvětvových dovedností se snaží řešit nedostatky v dovednostech v souvislosti s jedním či více profesními profily v konkrétním odvětví. Činí tak určováním stávajících nebo nově vznikajících potřeb na trhu práce v konkrétním odvětví a posilováním schopnosti systémů odborného vzdělávání a přípravy na všech úrovních reagovat na potřeby trhu práce.
Systém ECVET v oblasti péče o seniory (EFEC) představuje první pilotní alianci odvětvových dovedností ve zdravotnictví a zdravotní péči. Účelem tohoto nadnárodního partnerství organizací ze šesti zemí EU je zlepšit srovnatelnost, transparentnost a vzájemné uznávání kvalifikací pečovatelů, kteří uplatňují zásady ECVET.
Také v rámci programu Erasmus+ 2015 byla zveřejněna výzva k vytvoření dalších aliancí odvětvových dovednosti ve zdravotnictví a zdravotní péči.