Sievietēm vecumā no 15 līdz 44 gadiem dzemdes kakla vēzis izplatības ziņā ir otrajā vietā pēc krūts vēža. Dzemdes kakla vēzi izraisa dažu tipu cilvēka papilomas vīrusa (HPV) celmi. Saskaņā ar dažādu pētījumu datiem vairāk nekā 90 % dzemdes kakla vēža gadījumu tika konstatēts HPV.
Ir vakcīnas, ar ko iespējams novērst inficēšanos ar šo veidu HPV, kas visbiežāk izraisa vēzi. Valstis, kas ieviesušas dzemdes kakla vēža skrīninga programmas, ir būtiski samazinājušas tādu saslimstību un nāves gadījumu skaitu, ko izraisa šī slimība.
ES atļauja — trīs vakcīnas pret
cilvēka papilomas vīrusu (HPV)
Pēc tam, kad Eiropas Zāļu aģentūras zinātniskā komiteja bija devusi savu piekrišanu, ES atļāva laist tirgū trīs HPV vakcīnas, kas nepieļauj inficēšanos ar diviem galvenajiem HPV celmiem, kas izraisa dzemdes kakla vēzi:
- Gardasil® (Sanofi Pasteur MSD)
- Gardasil9® (Sanofi Pasteur MSD)
- Cervarix® (GlaxoSmithKline Biologicals)
ECDC darbs pie HPV
Eiropas Slimību kontroles centrs (ECDC) sniedz informāciju par HPV un dzemdes kakla vēzi.
Vēža skrīnings
Vakcinācija pret HPV nenodrošina 100 % aizsardzību pret dzemdes kakla vēzi, un vakcinācija neaizstāj parasto secīgo šī veida vēža slimības skrīningu. Valsts iestādes ir aicinātas veikt organizētu dzemdes kakla vēža izmeklēšanu ar uztriepes testu un tikai pēc tam ieviest vakcināciju pret HPV. Šajos izmeklējumos ir jāņem vērā Eiropas pamatnostādnes par kvalitātes nodrošināšanu dzemdes kakla vēža skrīningā un diagnostikā.
- Skatīt ES rekomendāciju