Przejdź do treści głównej
Public Health

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Rak szyjki macicy jest w UE zaraz po raku piersi drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w wieku 15–44 lat. Raka szyjki macicy wywołują niektóre szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). W różnych badaniach zakażenie HPV zostało wykryte w ponad 90 proc. przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Istnieją szczepionki, które mogą zapobiec zakażeniu typami wirusa brodawczaka ludzkiego, które najczęściej powodują raka. W krajach, które wprowadziły programy badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, znacznie obniżyła się zachorowalność na ten rodzaj raka oraz liczba zgonów.

W UE dopuszczono do obrotu trzy szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Po uzyskaniu opinii komitetu naukowego Europejskiej Agencji ds. Leków UE wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu trzech szczepionek przeciw HPV, które zapobiegają zakażeniu najczęściej występującymi szczepami wirusa HPV wywołującymi raka szyjki macicy:

Działania ECDC w zakresie HPV

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dostarcza informacji na temat wirusa brodawczaka ludzkiego i raka szyjki macicy.

Badania przesiewowe w kierunku nowotworów

Szczepionki przeciw HPV nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed rakiem szyjki macicy ani nie zastępują rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Organy krajowe są zachęcane, aby przed szczepieniami przeciw HPV przeprowadzić powszechne badania profilaktyczne szyjki macicy polegające na pobraniu wymazu. Powinny one uwzględniać europejskie wytyczne w sprawie kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy oraz jego diagnozowania.

Latest updates