Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

Informacinis biuletenis „Sveikata ES“ 219. Dėmesio centre

Vienintelis rūpestis dėl apsaugos nuo saulės priemonių yra....nepamiršti jų naudoti?

Parengta Qasim Chaudhry, Vartotojų saugos mokslinio komiteto (VSMK) pirmininko ir Ulrike Bernauer, VSMK Nanomedžiagų kosmetikos gaminiuose darbo grupės pirmininkės.

Jūsų odos apsauga nuo saulės yra veiksmingiausias rizikos susirgti odos vėžiu mažinimo būdas. Vis dėlto jau keletą metų reiškiamos nuomonės dėl apsaugos nuo saulės priemonių naudojimo ir jų nenaudojimo rizikos atsižvelgiant į susirūpinimą dėl kai kurių apsaugos nuo saulės priemonių sudedamųjų dalių, ypač naujų nanomedžiagų, kurios yra neįtikėtinai nedidelės, sauga.

Nanomedžiagos kaip kosmetikos gaminių sudedamosios dalys gali atlikti įvairias funkcijas, pvz., ultravioletinių spindulių filtrų (kaip antai titano dioksidas arba cinko oksidas), pigmentų (pvz., juodoji anglis) arba antimikrobinių medžiagų. Nanomedžiagų naudojimas kosmetikos gaminiuose Europoje reglamentuojamas pagal Kosmetikos Reglamentą (EB) Nr. 1223/2009, kuriame konkrečiai nustatyta, kad Vartotojų saugos mokslinio komiteto (VSMK, angl. - SCCS) prašoma 1) įvertinti ir pateikti mokslines nuomones dėl nanomedžiagų naudojimo kosmetikos gaminiuose saugos ir 2) pateikti rekomendacijas dėl bendradarbiavimo su atitinkamomis institucijomis dėl duomenų reikalavimų ir bandymų metodikų, kuriais atsižvelgiama į konkrečias nanomedžiagų savybes. VSMK vertina kosmetikos gaminių sudedamąsias dalis, įskaitant nanomedžiagas, siekdamas nustatyti, ar jos yra saugios žmonėms vartoti, o kitus saugos klausimus (pvz., aplinkosaugos) nagrinėja kitos reguliavimo įstaigos.

2013 m. VSMK paskelbė nuomonę, kurioje nurodoma, kad nanotitano dioksidą, kurio koncentracija ne didesnė kaip 25 %, buvo saugu naudoti kaip UV filtrą ant sveikos, nepažeistos arba nenudegusios nuo saulės odos apsaugos nuo saulės gaminiuose, skirtuose odos aplikacijoms (SCCS/1516/13). Tačiau, kai nanomedžiagų paviršius modifikuojamas naudojant kitas sudedamąsias dalis, dėl jo gali pasikeisti medžiagos savybės ir gali susidaryti daugybė nanomedžiagos variantų. Dėl apsaugai nuo saulės naudojamo nanotitano dioksido VSMK priėjo prie išvados, kad tokie variantai, kurie gali atsirasti dėl paviršiaus pakeitimo, taip pat gali būti laikomi saugiais. VSMK neseniai paskelbė kitą nuomonę (SCCS/1580/16), kurioje vertinama, ar nanotitano dioksidas, padengtas kitomis medžiagomis, galėtų būti laikomas saugiu naudoti kaip UV filtras odai skirtuose kosmetikos gaminiuose. Joje daroma išvada, kad titano dioksido nanomedžiagos, padengtos nurodytais trijų kitų dengiamųjų medžiagų kiekiais, taip pat galėtų būti laikomos saugiomis naudoti kosmetikos gaminiuose, kurie skirti sveikos, nepažeistos arba nenudegusios nuo saulės odos aplikacijoms. Ši išvada daugiausia grindžiama skverbties per odą tyrimais, iš kurių matyti, kad šios nanomedžiagos neprasiskverbia per odą ir nepatenka į organizmą.

VSMK nuolat peržiūri nuomones, kai atsiranda naujų mokslinių įrodymų. Šiuo metu jis iš esmės peržiūri nanomedžiagų kosmetikos saugos vertinimo (SCCS/1484/12) gaires, kad būtų atsižvelgta į mokslo pažangą nanotechnologijų srityje ir naujus turimus bandymų metodus.

Kol VSMK sprendžia minėtus uždavinius, vartotojai gali būti tikri, kad visos Europoje kosmetikos gaminiuose esančios nanomedžiagos jau dabar įvertintos taikant griežčiausius saugos reikalavimus pasaulyje. Todėl nesijaudinkite dėl apsaugos nuo saulės priemonių naudojimo, nerimaukite tada, kai jos nenaudojamos! Apsaugos nuo saulės priemonių naudojimas įtrauktas ir į 12 būdų sumažinti vėžio riziką, nurodytų Europos kovos su vėžiu kodekse.

Daugiau informacijos

Iki šiol jokie pavojai sveikatai netrikdo šviesos diodų lempų šviesios ateities.

Galbūt jūs skaitote tai kompiuterio ekrane, planšetiniame arba mobiliuosiuose telefonuose, kuriuose naudojamos šviesos diodų (šviesos diodų) lempos, ir galbūt jūs matote kasdieniame gyvenime įvairius LED prietaisus – vidaus ir lauko apšvietimo, naudojamus transporto priemonėse, kelio ženkluose, kaip dekoracijas. Dėl to, kad jie yra energiją taupantys, patvarūs, kompaktiški ir nešilumingi išorėje prietaisai, jie yra plačiai naudojami, todėl Europos Komisija paprašė Esamų ir naujų pavojų sveikatai ir aplinkai mokslinio komiteto (SCHEER) nustatyti, ar tokio tipo apšvietimas gali kelti kokį nors pavojų žmonių sveikatai.

Šviesos diodų prietaisai skleidžia optinę spinduliuotę, kuri neskverbia į kūną, bet gali pažeisti akis ir odą priklausomai nuo daugelio kintamųjų, pvz., veikimo trukmės, šviesos bangos ilgio ir šviesos stiprio. Tačiau tyrimai rodo, kad televizijos aparatų, nešiojamųjų kompiuterių, telefonų, planšetinių kompiuterių ir žaislų šviesos diodų ekranų skleidžiama spinduliuotė yra mažesnė nei 10 % didžiausios saugios ribinės vertės, skirtos tinklainei nuo pažeidimo apsaugoti. Tai reiškia, kad įprastai naudojami jie nekelia pavojaus akims.

Tikėtina, kad tipinė patiriama šviesos diodų skleidžiamos optinės spinduliuotės ekspozicija būtų nereikšminga, palyginti su tos pačios saulės spinduliuotės poveikiu. Kiti apšvietimo įrenginiai taip pat skleidžia optinę spinduliuotę, kuri yra elektromagnetinio spektro dalis.

Žvelgiant į šviesos diodų (LED) lempas vyresnio amžiaus žmonių akys gali patirti akinimo ir mirgėjimo poveikį arba pradėti dažnai mirksėti, o mažiems vaikams mėlyni šviesos diodai gali atrodyti labai akinantys, tačiau SCHEER padarė išvadą, kad nėra jokių įrodymų, jog plačiajai visuomenei gresia šviesos diodų (LED) tiesioginis nepageidaujamas poveikis sveikatai, kai šviesos žibintai naudojami įprastai. Reikalingi tolesni tyrimai, ypač dėl ilgalaikio nedidelės ekspozicijos poveikio. Ir kadangi LED technologijos vis dar plėtojamos, SCHEER norėtų, kad būtų nuolat stebimos LED lempos ir bet kokia rizika sveikatai, kurią jos gali kelti plačiajai visuomenei.

Daugiau informacijos rasite neseniai paskelbtoje SCHEER paskelbtoje galutinėje nuomonėje dėl LED saugos arba perskaitę pagrindinius punktus (nesant būtinybės skaityti visą mokslinį pagrindimą) ir paaiškinimus santraukoje bei informacijos suvestinėje, kurias abi taip pat galima rasti internete.

Daugiau informacijos