Nekuřácké prostředí - Evropská komise Přejít na hlavní obsah
Public Health

Nekuřácké prostředí

Podle konzervativních odhadů zemřelo v roce 2002 v EU následkem expozice tabákovému kouři celkem 79 000 dospělých, včetně 19 000 nekuřáků (expozice doma 72 000, na pracovišti 7 300).

Průzkum Eurobarometru (3 MB) z března 2009 zjistil, že 84 % občanů EU souhlasí se zákazem kouření v kancelářích a na jiných uzavřených pracovištích, 79 % z nich souhlasí se zákazem kouření v restauracích a 61 % podporuje zákaz kouření v barech a hospodských zařízeních.

Ochrana občanů EU před nepřímým tabákovým kouřem

Díky doporučení Rady z roku 2009 se podařilo zpřísnit opatření zaměřená proti kouření ve veřejných prostorách a zároveň posílit spolupráci EU v oblasti kontroly tabáku.

Podle zprávy z roku 2013 zavedlo komplexní právní předpisy týkající se nekuřáckého prostředí 17 zemí EU. Nejpřísnější opatření k zajištění nekuřáckého prostředí, která spočívají v úplném zákazu kouření v uzavřených veřejných prostorech, ve veřejných dopravních prostředcích a na pracovišti (pouze s omezenými výjimkami), zavedlo Bulharsko, Irsko, Maďarsko, Malta, Řecko a Španělsko.

Rozdíly mezi právními předpisy k zajištění nekuřáckého prostředí v EU

V únoru 2013 zveřejnila Komise zprávu o provádění doporučení Rady o nekuřáckém prostředí z roku 2009. Zpráva uvádí, že:

  • Všechny země EU přijaly opatření na ochranu lidí před vystavením tabákovému kouři, nicméně vnitrostátní opatření se značně liší svým rozsahem i působností.
  • Obtížně se prosazují zejména složité právní předpisy (tj. ty, které obsahují výjimky), což způsobuje v některých zemích EU potíže s uplatňováním pravidel.
  • Skutečná míra expozice občanů EU tabákovému kouři se v období 2009–2012 snížila (např. míra expozice v restauracích klesla z 31% na 14%, přičemž v barech a hospodských zařízeních se jedná o pokles ze 46 % na 28 %).
  • Belgie, Polsko a Španělsko jsou příkladem zemí, kde se na základě přijetí komplexních právních předpisů míra expozice tabákovému kouři značně snížila během krátkého časového úseku.
  • Zákony omezující kouření mají okamžité pozitivní účinky na zdraví obyvatelstva, například se sníží výskyt srdečních infarktů a zlepší se situace, pokud jde o onemocnění dýchacích cest. Dopad této legislativy na hospodářskou situaci je pozitivní nebo neutrální.

Skutečná míra vystavení tabákovému kouři u občanů EU navštěvujících restaurační zařízení je v rámci Eurobarometru rovněž posuzována. Podle nejnovějšího průzkumu (2017) se skutečná míra expozice dále snížila na 20 % (bary a hospodská zařízení) a na 9 % (restaurace).

Zpráva o rozdílných právních předpisech zaměřených na zajištění nekuřáckého prostředí v EU:

Doporučení Rady

Dne 30. listopadu 2009 bylo přijato doporučení Rady o nekuřáckém prostředí, které vychází z výsledků konzultace a legislativního procesu. Členské země EU se v něm vyzývají, aby se chopily iniciativy ve třech hlavních oblastech:

  • do tří let od přijetí zmíněného doporučení přijmout a provádět zákony, které plně ochrání lidi před expozicí tabákovému kouři v uzavřených veřejných prostorech, na pracovišti a ve veřejných dopravních prostředcích
  • zlepšit účinnost zákonů upravujících nekuřácké prostředí, například tím, že se přijmou opatření na ochranu dětí, bude poskytnuta podpora osobám, které se snaží přestat kouřit, a na krabičky cigaret a balení tabáku se budou umisťovat fotografie varující před důsledky kouření
  • prohloubit spolupráci na úrovni EU vytvořením sítě vnitrostátních středisek pro kontrolu tabáku

Revize doporučení Rady

Na internetových stránkách Jak snížit administrativní zátěž – Podělte se o svůj názor byla zveřejněna výzva k předložení faktických podkladů. Odpovědi se sbíraly od 22. června do 20. července 2022.

V březnu 2023 byly zahájeny cílené konzultace se vzorkem zástupců členských států a zúčastněných stran z organizací občanské společnosti, tabákového průmyslu, odvětví pohostinství, spotřebitelských a obchodních organizací a také vzdělávacích, sportovních a kulturních subjektů.

Dne 17. září 2024 Evropská komise přijala návrh doporučení Rady o prostředí bez kouře a aerosolů.

Doporučení vyzývá členské země EU, aby rozšířily svou politiku týkající se nekuřáckého prostředí na hlavní venkovní plochy a zahrnuly do ní také nové výrobky, jako jsou elektronické cigarety či zahřívané tabákové výrobky.

Hlavním cílem doporučení je lépe chránit lidi v EU, zejména děti a mladé, před účinky nepřímého kouře a aerosolů a zároveň docílit toho, aby používání tradičních tabákových výrobků i nových produktů přestalo být považováno za normální a odrazovat od něj, a také bojovat proti závislosti na nikotinu.

Další informace:

Tiskové zprávy

Související dokumenty