Okolje brez tobačnega dima - Evropska komisija Preskoči na glavno vsebino
Public Health

Okolje brez tobačnega dima

Po konzervativnih ocenah je v EU v letu 2002 zaradi izpostavljenosti tobačnemu dimu umrlo več kot 79 000 odraslih, med drugim 19 000 nekadilcev. 72 000 žrtev je bilo izpostavljenih doma, 7 300 pa na delovnem mestu.

V raziskavi Eurobarometer (3MB) iz marca 2009 se je 84 % vprašanih strinjalo s prepovedjo kajenja v pisarnah in drugih zaprtih delovnih prostorih, 79 % državljank in državljanov si je želelo restavracij brez dima, 61 % pa jih je podprlo prepoved kajenja v barih in lokalih.

Zaščita državljank in državljanov EU pred tobačnim dimom iz okolja

S priporočilom Sveta iz leta 2009 sta se zaostrila zakonodaja za javne prostore brez tobačnega dima ter sodelovanje EU na področju nadzora nad tobakom.

Glede na poročilo o izvajanju iz leta 2013 je v 17 državah EU veljala celovita zakonodaja o prepovedi kajenja. Najstrožjo ureditev imajo v Grčiji, na Irskem, Malti, Madžarskem, v Bolgariji in Španiji, saj tam velja popolna prepoved kajenja v zaprtih javnih prostorih, v javnih prevoznih sredstvih in na delovnem mestu, dovoljujejo le nekaj redkih izjem.

Pregled predpisov o prepovedi kajenja v EU

Evropska komisija je februarja 2013 objavila poročilo s pregledom izvajanja priporočila Sveta iz leta 2009 o okolju brez tobačnega dima. V poročilu ugotavlja:

  • Vse države EU so sprejele ukrepe za zaščito državljanov pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu, vendar se nacionalni ukrepi precej razlikujejo po obsegu in področju uporabe.
  • Zapletene predpise – predpise z izjemami – je v nekaterih državah EU posebej težko uveljavljati.
  • Med letoma 2009 in 2012 se je stopnja dejanske izpostavljenosti državljank in državljanov EU tobačnemu dimu zmanjšala (v barih in lokalih se je znižala s 46 % na 28 %, v restavracijah z 31 % na 14 %).
  • Belgija, Španija in Poljska so le nekatere od držav, v katerih je sprejetje celovite zakonodaje v kratkem času privedlo do znatnega upada izpostavljenosti tobačnemu dimu.
  • Učinki zakonodaje o prepovedi kajenja na zdravje so takojšnji in vključujejo zmanjšanje pojavnosti srčne kapi in izboljšanje zdravja dihal, gospodarski učinki predpisov pa so pozitivni ali nevtralni.

Z raziskavo Eurobarometer je bila ocenjena tudi dejanska stopnja izpostavljenosti v lokalih, kjer strežejo pijačo ali hrano. Po najnovejših podatkih (2017) se je dejanska stopnja izpostavljenosti dodatno znižala na 20 % v barih in pivnicah ter na 9 % v restavracijah.

Poročilo o pregledu predpisov o prepovedi kajenja v EU:

Priporočilo Sveta

Priporočilo Sveta o okolju brez tobačnega dima je bilo po posvetovanju in zakonodajnem postopku sprejeto 30. novembra 2009 ter države članice poziva k ukrepanju na treh področjih:

  • sprejetje in izvajanje zakonov za popolno zaščito državljank in državljanov pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu v zaprtih javnih prostorih, javnih prevoznih sredstvih in na delovnem mestu v treh letih od sprejetja priporočila,
  • dodatni ukrepi za dopolnitev predpisov o okolju brez tobačnega dima, kot npr. zaščita otrok, spodbujanje prizadevanj za opustitev kajenja in slikovna opozorila na tobačnih izdelkih,
  • okrepitev sodelovanja na ravni EU z ustanovitvijo mreže nacionalnih kontaktnih točk za nadzor nad tobakom

Revizija priporočila Sveta

Na spletni strani Povejte svoje mnenje je bil objavljen poziv k predložitvi dokazov, mnenja pa je bilo mogoče predložiti od 22. junija do 20. julija 2022.

Marca 2023 so se začela ciljno usmerjena posvetovanja z vzorcem predstavnikov držav članic in deležnikov iz organizacij civilne družbe, tobačne industrije, gostinstva in hotelirstva, potrošniških in trgovinskih organizacij ter izobraževalnih, športnih in kulturnih subjektov.

Predlog Komisije za priporočilo Sveta o okolju brez tobačnega dima in aerosolov je bil na ravni Komisije sprejet 17. septembra 2024.

V priporočilu so države članice pozvane, naj razširijo politike za okolje brez tobačnega dima na ključne zunanje površine in vključijo nove izdelke, kot so elektronske cigarete in ogrevani tobačni izdelki.

Glavni cilj priporočila je bolje zaščititi ljudi v EU, zlasti otroke in mlade, pred tobačnim dimom iz okolja in aerosoli, hkrati pa je namenjeno tudi denormalizaciji in odvračanju od uporabe tradicionalnih tobačnih izdelkov in novih izdelkov ter boju proti odvisnosti od nikotina.

Več informacij:

Sporočila za medije

Povezani dokumenti