Prema konzervativnim procjenama u EU-u je 2002. više od 79 000 odraslih osoba, uključujući 19 000 nepušača, umrlo zbog izloženosti duhanskom dimu kod kuće (72 000) i na radnome mjestu (7300).
Prema istraživanju Eurobarometra (3 MB) iz ožujka 2009. 84 % građana EU-a podržava zabranu pušenja u uredima i drugim zatvorenim radnim prostorima, njih 79 % u restoranima, a njih 61 % u barovima i gostionicama.
Zaštita građana EU-a od pasivnog pušenja
Preporukom Vijeća iz 2009. ojačani su propisi o zabrani pušenja u javnim prostorima kao i suradnja na razini EU-a na suzbijanju konzumacije duhana.
Prema izvješću o provedbi iz 2013., 17 država članica EU-a imalo je propise o zabrani pušenja. Od tih zemalja, Irska, Grčka, Bugarska, Malta, Španjolska i Mađarska imaju najstrože propise o potpunoj zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima, u javnim prometalima i na radnome mjestu, uz vrlo ograničene iznimke.
Pregled propisa o zabrani pušenja u EU-u
U veljači 2013. Komisija je objavila sažeto izvješće o provedbi Preporuke Vijeća o okolišu bez duhanskog dima iz 2009. U izvješću se navodi sljedeće:
- sve zemlje EU-a donijele su mjere u cilju zaštite građana od izloženosti duhanskom dimu, ali među tim nacionalnim mjerama postoje znatne razlike u opsegu i području primjene
- postoje poteškoće s provedbom jer su složeni propisi (tj. propisi koji sadržavaju i izuzeća) u nekim zemljama EU-a teško provedivi
- stvarne stope izloženosti za građane EU-a smanjile su se u razdoblju od 2009. do 2012. (npr. za goste u barovima i gostionicama stopa izloženosti smanjila se s 46 na 28 %, a za goste u restoranima s 31 na 14 %)
- Belgija, Španjolska i Poljska primjeri su zemalja u kojima je donošenje sveobuhvatnih propisa već unutar kratkog razdoblja dovelo do znatnog smanjenja izloženosti duhanskom dimu
- zdravstveni učinci zakonske zabrane pušenja postaju vidljivi odmah, a uključuju smanjenje učestalosti srčanih udara i bolesti respiratornih organa, dok su ekonomski učinci tih propisa pozitivni ili neutralni.
Stvarne stope izloženosti za goste u objektima u kojima se poslužuje hrana ili piće procjenjuju se i u kontekstu Eurobarometra. Prema najnovijim brojkama (2017.) stvarne stope izloženosti još su se više smanjile, na 20 % (barovi i gostionice) odnosno na 9 % (restorani).
Pogledajte izvješće o raznim propisima o zabrani pušenja u EU-u, npr.:
- Detaljan pregled propisa u EU-u
- Tablica propisa o zabrani pušenja i njihove provedbe u EU-u
- Izvješće o provedbi Preporuke Vijeća po državama članicama.
Preporuka Vijeća
Preporuka Vijeća o okolišu bez duhanskog dima donesena je 30. studenoga 2009. kao rezultat savjetovanja i zakonodavnog postupka, a njome se zemlje EU-a pozivaju na djelovanje u tri glavna područja:
- donošenje i provedba zakona u roku od tri godine od donošenja Preporuke u cilju potpune zaštite građana od izloženosti duhanskom dimu u zatvorenim javnim prostorima, na radnome mjestu i u javnom prijevozu
- pojačavanje zakona o zabrani pušenja popratnim mjerama kao što su zaštita djece, poticanje pušača na prestanak pušenja i slikovna upozorenja na ambalaži duhanskih proizvoda
- jačanje suradnje na razini EU-a uspostavom mreže nacionalnih kontaktnih točaka za suzbijanje konzumacije duhana.
Revizija Preporuke Vijeća
Poziv na očitovanje bio je objavljen na internetskoj stranici Iznesite svoje mišljenje od 22. lipnja do 20. srpnja 2022.
U ožujku 2023. pokrenuta su ciljana savjetovanja s uzorkom predstavnika država članica i dionika iz organizacija civilnog društva, duhanske industrije, ugostiteljskog sektora, potrošačkih i trgovinskih organizacija te obrazovnih, sportskih i kulturnih ustanova.
Komisija je Prijedlog preporuke Vijeća o okolišu bez duhanskog dima i aerosola donijela 17. rujna 2024.
U Preporuci se države članice pozivaju da politike okoliša bez duhanskog dima prošire na glavne vanjske prostore i da uključe nove proizvode kao što su elektroničke cigarete i grijani duhanski proizvodi.
Glavni je cilj Preporuke bolja zaštita građana EU-a, posebno djece i mladih, od pasivnog pušenja i aerosola, a ujedno se nastoji smanjiti društvena prihvatljivost upotrebe tradicionalnih duhanskih proizvoda i proizvoda u nastajanju i odvratiti građane od njihove upotrebe te suzbiti ovisnost o nikotinu.
Više informacija:
- Prijedlog preporuke Vijeća o okolišu bez duhanskog dima i aerosola kojom se zamjenjuje Preporuka Vijeća 2009/C 296/02
- Radni dokument službi Komisije priložen Prijedlogu preporuke Vijeća o okolišu bez duhanskog dima i aerosola kojom se zamjenjuje Preporuka Vijeća 2009/C 296/02
- Savjetovanje s dionicima – sažeto izvješće
Priopćenja za tisak
- Komisija preporučila strože mjere za okoliš bez duhanskog dima radi bolje zaštite javnog zdravlja
- Pitanja i odgovori o ažuriranoj Preporuci o okolišu bez duhanskog dima
- Izvješće o okolišu bez duhanskog dima i reklamiranju duhanskih i srodnih proizvoda
- Duhan u EU-u: izloženost pasivnom pušenju smanjena, ali i dalje prevelika, kaže se u izvješću Komisije
- Suzbijanje uporabe duhana u EU-u
- Komisija poziva da do 2012. ostvarimo cilj: Europa bez duhanskog dima
- Pitanja i odgovori o Prijedlogu Komisije o okolišu bez duhanskog dima