Přejít na hlavní obsah
Public Health

Plánování připravenosti a reakce

Připravenost je nedílnou součástí rámce EU pro zdravotní bezpečnost. Plánování prevence, připravenosti a reakce je základním prvkem umožňujícím účinné monitorování vážných přeshraničních zdravotních hrozeb, včasné varování před nimi a boj proti nim.

Plán prevence, připravenosti a reakce Unie

Nařízení (EU) 2022/2371 vyžaduje, aby Komise vypracovala plán prevence, připravenosti a reakce Unie.  Plán bude technické povahy a nastíní provozní ustanovení, která pomohou členským státům se připravit a reagovat na vážné přeshraniční zdravotní hrozby, což zahrnuje i rezistenci vůči antimikrobiálním látkám.

Účelem plánu je podporovat účinnou a koordinovanou reakci na vážné přeshraniční zdravotní hrozby na úrovni Unie i členských států EU / EHP.

Členské státy mají za úkol sladit ve Výboru pro zdravotní bezpečnost svůj postup a koordinovat jej s Komisí, aby dosáhly co možná největší soudržnosti s plánem prevence, připravenosti a reakce Unie.

Kromě toho by měl plán zahrnovat prvky přeshraniční meziregionální připravenosti, které podpoří harmonizovaná víceodvětvová přeshraniční opatření v oblasti veřejného zdraví, a to s ohledem na kapacity pro dozor, testování, trasování kontaktů, laboratoře, odbornou přípravu zdravotnických pracovníků a specializovanou léčbu nebo intenzivní péči napříč sousedními regiony.

Koordinace v oblasti plánování prevence, připravenosti a reakce

Členské státy by podle nařízení (EU) 2022/2371 měly podávat Komisi zprávy o tom, jak probíhá plánování prevence, připravenosti a reakce na celostátní, případně regionální úrovni. To zahrnuje zejména informace o těchto aspektech:

  • zavedení kapacit očekávaných podle Mezinárodních zdravotnických předpisů přijatých Světovou zdravotnickou organizací (WHO) 
  • dohody o interoperabilitě mezi odvětvím zdravotnictví a dalšími kritickými odvětvími
  • správa, kapacita a zdroje 
  • vnitrostátní plány reakce zahrnující reakci na epidemie 
  • antimikrobiální rezistence, infekce spojené se zdravotní péčí a další vážné přeshraniční zdravotní hrozby 
  • opatření přijatá ke zlepšení zjištěných nedostatků
  • případně přeshraniční meziregionální a meziodvětvové aspekty.

Opatření EU, která mají zvýšit připravenost, dále například zahrnují pravidelná cvičení za účelem testování stávajících postupů uplatněných v rámci plánů připravenosti Unie a národních plánů jednotlivých členských zemí.

Prostřednictvím programu EU pro oblast zdraví pomáhá Unie členským zemím s organizací odborné přípravy a cvičení a dále zajišťuje sdílení zkušeností, pokynů a postupů mezi zeměmi.

Tím je zajištěna spolupráce mezi vnitrostátními orgány, institucemi a Komisí a vzájemné sdílení informací v případě rychle se rozvíjející krize.

Od roku 2003 spravuje projekty týkající se připravenosti a reakce Evropská výkonná agentura pro zdraví a digitální oblast (HaDEA).

Společné zadávání veřejných zakázek na lékařská protiopatření: zajištění řádné připravenosti

Pandemie chřipky H1N1 v roce 2009 poukázala na nedostatky v získávání vakcín a léků ze strany zemí EU v mimořádných situacích.

Rada proto požádala Evropskou komisi, aby vytvořila mechanismus pro společné zadávání veřejných zakázek na lékařská protiopatření, jímž by se v budoucnosti podpořil spravedlivý a rovný přístup k očkovacím látkám proti pandemické chřipce a jejich distribuce.

Dohoda o společném zadávacím řízení na lékařská protiopatření byla Komisí schválena 10. dubna 2014. K červenci 2024 dohodu podepsalo 38 zemí, včetně všech zemí EU a EHP, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova*, Moldavska, Severní Makedonie, Srbska a Spojeného království.

Na základě dohody se zřizuje dobrovolný mechanismus, který zúčastněným zemím EU a orgánům Unie umožňuje zakoupit společně lékařské prostředky v případě různých typů přeshraničních zdravotních hrozeb, včetně očkovacích látek, antivirotik a jiných léčiv.

Dohoda stanoví společná pravidla pro praktickou organizaci společných zadávacích řízení:

  • stanoví praktické kroky nutné k řízení celého mechanismu
  • definuje podobu rozhodování při výběru řízení
  • určuje postup hodnocení nabídek a udělení zakázky

Účelem je zlepšit připravenost členských států na vážné přeshraniční zdravotní hrozby, zajistit jejich schopnost tyto hrozby zmírňovat a umožnit spravedlivější přístup ke konkrétním lékařským prostředkům a lepší zabezpečení dodávek, jakož i spravedlivé ceny a lepší podmínky nákupu.

Jedním ze zásadních úspěchů v oblasti veřejného zdraví a připravenosti na vážné přeshraniční hrozby byl podpis rámcových smluv o výrobě a dodávkách očkovacích látek proti pandemické chřipce ze strany Komise a zemí EU, jež reprezentují přibližně polovinu evropské populace. K podpisu dohod došlo v březnu 2019.

Společné zadávání veřejných zakázek mělo rovněž zásadní význam v boji proti pandemii covidu-19.

Díky stovkám zakázek o celkové hodnotě téměř 13 mld. eur mělo a má 36 zúčastněných zemí přístup k základnímu zdravotnickému materiálu a nejmodernějším terapeutickým prostředkům i k ochrannému a zdravotnickému vybavení – v souladu s politikami EU v oblasti testování a očkování.

Nejnovější informace o společném zadávání veřejných zakázek v rámci tohoto mechanismu najdete na internetových stránkách Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví.

*Tímto označením nejsou dotčeny postoje k otázce statusu a označení je v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1244/1999 a se stanoviskem Mezinárodního soudního dvora k vyhlášení nezávislosti Kosova.

Související informace