Pripravenosť je neoddeliteľnou súčasťou rámca EÚ pre zdravotnú bezpečnosť. Plánovanie prevencie, pripravenosti a reakcie je zásadne dôležitý prvok, ktorý umožňuje účinné monitorovanie závažných cezhraničných ohrození zdravia, včasné varovanie pred nimi a boj proti nim.
Plán prevencie, pripravenosti a reakcie Únie
V nariadení (EÚ) 2022/2371 sa od Komisie vyžaduje, aby vypracovala plán prevencie, pripravenosti a reakcie Únie. Bude mať technickú povahu a bude obsahovať operačné ustanovenia, ktoré členským štátom pomôžu pripraviť sa a reagovať na závažné cezhraničné ohrozenie zdravia vrátane antimikrobiálnej rezistencie.
Jeho účelom je podporovať účinnú a koordinovanú reakciu na závažné cezhraničné ohrozenia zdravia na úrovni Únie a členských štátov/krajín EHP.
Členské štáty majú za úlohu vzájomne spolupracovať v rámci Výboru pre zdravotnú bezpečnosť (HSC) a koordinovať svoju činnosť s Komisiou, aby dosiahli čo najväčší možný súlad s plánom Únie v oblasti prevencie, pripravenosti a reakcie.
Plán okrem toho zahŕňa prvky cezhraničnej medziregionálnej pripravenosti, ktoré podporujú zosúladené multisektorové cezhraničné opatrenia v oblasti verejného zdravia, a to vzhľadom na kapacity na dohľad, testovanie, vyhľadávanie kontaktov, laboratóriá, školenia pre zdravotníckych pracovníkov a špecializovanú liečbu alebo intenzívnu starostlivosť v susedných regiónoch.
Koordinácia plánovania prevencie, pripravenosti a reakcie
Podľa nariadenia (EÚ) 2022/2371 by členské štáty zároveň mali Komisii podávať správy o plánovaní prevencie, pripravenosti a reakcie na vnútroštátnej úrovni a prípadne na regionálnej úrovni. Malo by ísť o informácie týkajúce sa:
- zavádzania kapacít, ktoré sa očakávajú podľa medzinárodných zdravotných predpisov WHO,
- dohôd o interoperabilite medzi sektorom zdravotníctva a inými kritickými odvetviami,
- riadenia, kapacít a zdrojov,
- národných plánov reakcie na epidémie,
- antimikrobiálnej rezistencie, infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou a iných závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia,
- opatrení prijatých na zlepšenie zistených nedostatkov,
- prípadných cezhraničných medziregionálnych a medziodvetvových prvkov.
Opatrenia EÚ na posilnenie pripravenosti okrem toho zahŕňajú pravidelné cvičenia na testovanie existujúcich postupov v rámci plánov pripravenosti EÚ a národných plánov pripravenosti jednotlivých štátov.
V rámci programu EÚ v oblasti zdravia sa poskytuje podpora prostredníctvom odbornej prípravy a praktických cvičení, uľahčenia výmeny skúseností, usmernení a postupov v jednotlivých krajinách EÚ.
Cieľom je zabezpečiť, aby národné orgány a inštitúcie spolupracovali s Komisiou, ako aj medzi sebou pri výmene informácií v prípade rýchlo sa meniacej krízovej situácie.
Európska výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HADEA) riadi projekty pripravenosti a reakcie od roku 2003.
Spoločné obstarávanie zdravotníckych protiopatrení: zabezpečenie náležitej pripravenosti
Prepuknutie pandemickej chrípky H1N1 v roku 2009 odhalilo nedostatky v mechanizmoch členských štátov EÚ, ktoré sa týkali zaobstarávania vakcín a liekov proti pandémii a s tým súvisiaceho problému ich kúpnej sily.
Rada preto požiadala Európsku komisiu, aby vytvorila mechanizmus na spoločné obstarávanie zdravotníckych protiopatrení, ktorý by podporil spravodlivý a rovnocenný prístup k vakcínam proti pandemickej chrípke a ich distribúciu v budúcnosti.
Komisia 10. apríla 2014 schválila dohodu o spoločnom obstarávaní zdravotníckych protiopatrení. Od júla 2024 podpísalo túto dohodu 39 krajín vrátane všetkých krajín EÚ a EHP, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Moldavska, Čiernej Hory, Severného Macedónska, Srbska, Kosova*, Ukrajiny a Spojeného kráľovstva.
Na základe dohody sa zavádza dobrovoľný mechanizmus, ktorý zúčastneným krajinám a inštitúciám EÚ umožňuje v prípade rôznych kategórií cezhraničných ohrození zdravia spoločne nakupovať zdravotnícke protiopatrenia vrátane vakcín, antivirotík a iných spôsobov liečby.
Stanovujú sa v nej spoločné pravidlá praktickej organizácie postupov spoločného obstarávania, konkrétne sa v nej:
- stanovujú praktické opatrenia tohto mechanizmu,
- vymedzuje proces rozhodovania, pokiaľ ide o výber postupov,
- upravuje postup hodnotenia verejných súťaží a zadávania zákaziek.
Účelom mechanizmu je zlepšiť pripravenosť krajín EÚ na závažné cezhraničné ohrozenia zdravia, zabezpečiť ich schopnosť tieto ohrozenia zmierňovať, umožňovať spravodlivejší prístup ku konkrétnym zdravotníckym protiopatreniam, zlepšovať bezpečnosť dodávok, ako aj zabezpečovať spravodlivé ceny a lepšie nákupné podmienky.
Významný príspevok k ochrane verejného zdravia v EÚ a pripravenosti na závažné cezhraničné ohrozenie zdravia predstavuje uzavretie rámcových zmlúv na výrobu a dodávku vakcín proti pandemickej chrípke v marci 2019 medzi Komisiou a krajinami EÚ, ktoré predstavujú približne polovicu európskej populácie.
Spoločné obstarávanie malo zásadný význam aj v boji proti pandémii COVID-19.
Stovkami zmlúv s celkovou hodnotou takmer 13 miliárd eur sa zabezpečilo, že až 36 zúčastnených krajín má prístup k základným zdravotníckym potrebám a inovatívnym terapeutikám, ako aj k ochranným prostriedkom a zdravotníckemu vybaveniu v súlade s politikami EÚ o testovaní a očkovaní.
Najnovšie informácie o spoločných obstarávaniach v rámci tohto mechanizmu nájdete na webovom sídle Úradu pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie.
*Týmto označením nie sú dotknuté pozície k štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou BR OSN č. 1244(1999) a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.
Súvisiace informácie
- Slávnostné podpísanie dohody o spoločnom obstarávaní
- Všetky kľúčové dokumenty o spoločnom obstarávaní zdravotníckych protiopatrení