Готовност и реакция - Европейска комисия
Направо към основното съдържание
Официален уебсайт на Европейския съюзОфициален уебсайт на ЕС
Public Health

Планиране на режима на готовност и реакция

Готовността е неразделна част от рамката на ЕС в обалстта на здравната сигурност. Планирането на режима на предотвратяване, готовност и реакция е съществен елемент за ефективния мониторинг, ранното предупреждение и борбата със сериозните трансгранични заплахи за здравето.

План на Съюза за предотвратяване, готовност и реакция

Съгласно Регламент (ЕС) 2022/2371 от Комисията се изисква да изготвя план на Съюза за предотвратяване, готовност и реакция.  Той ще бъде от техническо естество, като посочва оперативните разпоредби в подкрепа на държавите членки за готовност и реакция в случай на сериозна трансгранична заплаха за здравето, включително антимикробна резистентност.

Неговата цел е да се насърчи ефективна и координирана реакция при сериозни трансгранични заплахи за здравето на равнището на Съюза и на равнището на държавите членки/държавите от ЕИП.

Държавите членки имат задължение да поддържат връзка в рамките на Комитет за здравна сигурност (КЗС) и да се координират с Комисията с цел постигане на възможно най-добра съгласуваност с плана на Съюза за предотвратяване, готовност и реакция.

Освен това планът включва трансгранични междурегионални елементи за готовност с цел оказване на подкрепа на съгласувани, многосекторни трансгранични мерки в областта на общественото здраве по отношение на капацитета за надзор, изпитването, проследяването на контакти, лабораториите, обучението на здравния персонал и специализираното лечение или интензивните грижи в съседни региони.

Координиране на планирането на режима на предотвратяване, готовност и реакция

Същевременно съгласно Регламент (ЕС) 2022/2371 държавите членки следва да докладват на Комисията относно планирането на режима на предотвратяване, готовност и реакция на национално равнище и, когато е приложимо, на регионално равнище. Това ще включва информация относно следното:

  • изпълнение на капацитета съгласно Международните здравни правила на СЗО,
  • договорености за оперативна съвместимост между сектора на здравеопазването и други критични сектори,
  • елементи, свързани с управлението, капацитета и ресурсите;
  • национални планове за реакция, обхващащи реакцията в случай на епидемии,
  • антимикробна резистентност, инфекции, свързани със здравните грижи, и други сериозни трансгранични заплахи за здравето,
  • действия, предприети за подобряване на установените пропуски,
  • когато е уместно, трансгранични междурегионални и междусекторни елементи.

Освен това действията на ЕС за укрепване на готовността включват редовни учения за изпитване на съществуващите процедури в рамките на плановете за готовност на европейско и национално равнище.

В рамките на здравната програма на ЕС се оказва помощ чрез обучение, учения и улесняване на обмена на опит, насоки и процедури между страните от Съюза.

Това гарантира, че местните органи и институции могат да работят едни с други и с Комисията и да обменят информация в случай на бързо развиваща се криза.

Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA) управлява проекти в областта на готовността и реакцията от 2003 г. насам.

Съвместно възлагане на обществени поръчки за медицински мерки за противодействие — осигуряване на подходящо равнище на готовност

Грипната пандемия H1N1 през 2009 г. показа слабостите по отношение на достъпа и покупателната способност на страните от ЕС във връзка с получаването на ваксини и медикаменти за пандемии.

В тази връзка Съветът отправи искане към Европейската комисия да разработи механизъм за съвместно възлагане на обществени поръчки за медицински мерки за противодействие, с който да се подпомогне справедливия и равен достъп до ваксини срещу пандемичен грип и тяхното разпространение в бъдеще.

На 10 април 2014 г. Комисията одобри Споразумението за съвместно възлагане на обществени поръчки за медицински мерки за противодействие. Към юли 2024 г. това споразумение е подписано от 39 държави, включително всички страни от ЕС и ЕИП, Албания, Босна и Херцеговина, Косово*, Молдова, Обединеното кралство, Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора.

В споразумението се предвижда доброволен механизъм, който дава възможност на участващите държави и на институциите на Съюза да закупуват съвместно медицински мерки за противодействие на различни категории трансгранични заплахи за здравето, включително ваксини, антивирусни препарати и други средства за лечение.

С него се установяват общи правила за практическата организация на съвместните процедури за възлагане на обществени поръчки, а именно:

  • определят се практическите договорености във връзка с механизма
  • описва се процесът на вземане на решения във връзка с избора на процедури
  • организира се оценяването на офертите и възлагането на договора.

Целта на механизма е да се подобри готовността на държавите от ЕС за смекчаване на последиците от сериозните трансгранични заплахи за здравето, да се осигури по-равноправен достъп до конкретни медицински мерки за противодействие, да се повиши сигурността на доставките и да се гарантират справедливи цени и по-добри условия за покупка.

Подписването през март 2019 г. на рамкови договори за производството и доставката на ваксини срещу пандемичен грип от Комисията и някои държави от ЕС, представляващи около половината от европейското население, е голямо постижение за общественото здраве и готовността за сериозни трансгранични заплахи за здравето.

Съвместните обществени поръчки бяха от първостепенно значение и в борбата с пандемията от COVID-19.

Стотици договори на обща стойност от близо 13 млрд. евро гарантират, че до 36 участващи държави имат достъп до основни медицински материали и иновативни терапевтични средства, както и до защитно и медицинско оборудване в съответствие с политиките на ЕС за тестване и ваксинация.

За най-актуалната информация относно съвместните обществени поръчки в рамките на този механизъм вижте уебсайта на Органа за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации.

*Това название не засяга позициите по отношение на статута и е съобразено с Резолюция 1244/1999 на Съвета за сигурност на ООН и становището на Международния съд относно обявяването на независимост от страна на Косово.

Информация по темата

Latest updates