Parengtis yra neatsiejamas ES sveikatos saugumo sistemos aspektas. Prevencijos, parengties ir atsako veiksmų planavimas yra labai svarbūs elementai, padedantys užtikrinti veiksmingą didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai stebėseną, ankstyvąjį įspėjimą apie jas ir kovą su jomis.
Sąjungos prevencijos, parengties ir atsako veiksmų planas
Reglamente (ES) 2022/2371 reikalaujama, kad Komisija parengtų Sąjungos prevencijos, parengties ir atsako veiksmų planą. Plane, kuris bus techninio pobūdžio, bus išdėstytos veiklos nuostatos, skirtos padėti valstybėms narėms užtikrinti parengtį ir atsaką didelės tarpvalstybinio pobūdžio grėsmės sveikatai (įskaitant atsparumą antimikrobinėms medžiagoms) atveju.
Jo tikslas – skatinti veiksmingą ir koordinuotą atsaką į dideles tarpvalstybinio pobūdžio grėsmes sveikatai Sąjungos ir valstybių narių / EEE šalių lygmenimis.
Valstybės narės įpareigojamos Sveikatos saugumo komitete palaikyti tarpusavio ryšius ir koordinuoti veiksmus su Komisija, siekiant kuo didesnio suderinamumo su Sąjungos prevencijos, parengties ir atsako veiksmų planu.
Be to, planas apima tarpvalstybinio pobūdžio tarpregioninio lygmens parengties elementus, kad būtų remiamos suderintos, daugiasektorinės, tarpvalstybinės visuomenės sveikatos priemonės, atsižvelgiant į priežiūros, tyrimų, sąlytį turėjusių asmenų išaiškinimo, laboratorijų, sveikatos priežiūros darbuotojų mokymo, taip pat specializuoto gydymo ar intensyviosios terapijos pajėgumus visuose kaimyniniuose regionuose.
Prevencijos, parengties ir atsako veiksmų planavimo koordinavimas
Be to, pagal Reglamentą (ES) 2022/2371 valstybės narės turėtų pranešti Komisijai apie prevencijos, parengties ir atsako veiksmų planavimą nacionaliniu ir, kai taikytina, regionų lygmeniu. Tai apims informaciją apie:
- pajėgumų, kurių tikimasi pagal PSO tarptautines sveikatos priežiūros taisykles, įgyvendinimą;
- sveikatos sektoriaus ir kitų ypatingos svarbos sektorių sąveikos susitarimus;
- valdymo, pajėgumų ir išteklių elementus;
- nacionalinius reagavimo planus, apimančius reagavimą į epidemiją,
- atsparumą antimikrobinėms medžiagoms, su sveikatos priežiūra susijusias infekcijas ir kitas dideles tarpvalstybinio pobūdžio grėsmes sveikatai;
- veiksmus, kurių imtasi nustatytiems trūkumams pašalinti,
- kai aktualu, tarpvalstybinius, tarpregioninius ir tarpsektorinius elementus.
Be to, ES veiksmai, kuriais siekiama gerinti parengtį, apima reguliarias pratybas, skirtas esamoms procedūroms pagal ES ir nacionalinius parengties planus išbandyti.
Įgyvendinant ES sveikatos programą teikiama parama: rengiami mokymai ir pratybos, ES šalims sudaromos geresnės sąlygos dalytis patirtimi, gairėmis ir procedūromis.
Tai leidžia užtikrinti, kad nacionalinės valdžios institucijos galėtų bendradarbiauti su Komisija ir, kita vertus, dalytis informacija sparčiai kintančios krizės sąlygomis.
Europos sveikatos ir skaitmeninės ekonomikos vykdomoji įstaiga (HADEA) nuo 2003 m. vykdo parengties ir atsako projektus.
Bendras medicininių atsako priemonių pirkimas: tinkamos parengties užtikrinimas
Per 2009 m. H1N1 gripo pandemijos protrūkį išryškėjo vakcinų ir kitų vaistų nuo pandeminių ligų prieinamumo ir jų įsigijimo mechanizmų trūkumai ES šalyse.
Todėl Taryba paprašė Europos Komisijos sukurti mechanizmą, pagal kurį būtų atliekami bendri medicininių atsako priemonių pirkimai ir užtikrinama sąžininga bei nešališka prieiga prie pandeminio gripo vakcinų ir jų vėlesnis platinimas.
Komisija patvirtino 2014 m. balandžio 10 d. Bendro medicininių atsako priemonių pirkimo susitarimą. Nuo 2024 m. liepos mėn. Bendro pirkimo susitarimą pasirašė 38 šalys, įskaitant visas ES ir EEE šalis, Albaniją, Bosniją ir Hercegoviną, Moldovą, Juodkalniją, Šiaurės Makedoniją, Albaniją, Serbiją, Kosovą* ir Jungtinę Karalystę.
Susitarime numatytas savanoriškai taikomas mechanizmas, pagal kurį dalyvaujančios šalys ir ES institucijos gali bendrai pirkti medicinines atsako priemones, skirtas įvairių kategorijų tarpvalstybinėms grėsmėms sveikatai įveikti, įskaitant vakcinas, antivirusinius vaistus ir kitas gydymo priemones.
Juo nustatomos bendros taisyklės praktiškai organizuoti bendro pirkimo procedūras:
- nustatoma procedūros vykdymo praktinė tvarka;
- apibrėžiami sprendimų priėmimo proceso aspektai, susiję su pasirinkta procedūra;
- numatomas konkurso paraiškų vertinimo ir sutarties skyrimo rengimas.
Šio mechanizmo paskirtis – gerinti ES šalių parengtį mažinti dideles tarpvalstybines grėsmes sveikatai, užtikrinti vienodesnes sąlygas naudotis konkrečiomis medicininėmis atsako priemonėmis, gerinti tiekimo saugumą, kartu užtikrinant sąžiningesnes kainas ir geresnes pirkimo sąlygas.
2019 m. kovo mėn. Komisijos ir ES šalių, atstovaujančių maždaug pusei Europos gyventojų, pasirašytos preliminariosios sutartys dėl vakcinų nuo pandeminio gripo gamybos ir tiekimo yra svarbus pasiekimas visuomenės sveikatos ir rimtų tarpvalstybinių grėsmių srityse.
Bendri viešieji pirkimai taip pat buvo labai svarbūs kovojant su COVID-19 pandemija.
Šimtais sutarčių, kurių bendra vertė yra beveik 13 mlrd. EUR, užtikrinama, kad iki 36 dalyvaujančių šalių galėtų gauti pagrindinių medicinos reikmenų ir naujoviškų gydymui skirtų vaistų, taip pat apsaugos priemonių ir medicininės įrangos, laikantis ES tyrimų ir skiepijimo politikos.
Naujausią informaciją apie bendrus viešuosius pirkimus pagal šį mechanizmą rasite Pasirengimo ekstremaliosioms sveikatos situacijoms ir reagavimo į jas institucijos interneto svetainėje.
* Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją 1244/1999 bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.
Susijusi informacija
- Bendro pirkimo susitarimo pasirašymo ceremonijos
- Visi pagrindiniai dokumentai bendro medicininių atsako priemonių pirkimo tema