Glavni sadržaj
Public Health

Uredba o procjeni zdravstvenih tehnologija

Uredba (EU) 2021/2282 o procjeni zdravstvenih tehnologija (HTAR) pridonosi poboljšanju pristupa inovativnim tehnologijama u području zdravlja za pacijente u EU-u, kao što su lijekovi i određeni medicinski proizvodi. Njome se osigurava učinkovita uporaba resursa i jača kvaliteta procjene zdravstvenih tehnologija u cijeloj Uniji.

Njome se osigurava transparentan i uključiv okvir uspostavom koordinacijske skupine nacionalnih ili regionalnih tijela za procjenu zdravstvenih tehnologija, mreže dionika i utvrđivanjem pravila o sudjelovanju pacijenata, kliničkih stručnjaka i drugih relevantnih stručnjaka u zajedničkim kliničkim procjenama i zajedničkim znanstvenim savjetovanjima.

HTAR će također smanjiti dupliranje napora nacionalnih tijela za procjenu zdravstvenih tehnologija i predmetne industrije, olakšati poslovnu predvidljivost i osigurati dugoročnu održivost suradnje u području procjene zdravstvenih tehnologija na razini EU-a.

Ovom je Uredbom

  • dobrovoljna mreža nacionalnih tijela (mreža HTA) i
  • suradnja na temelju projekata koju financira EU (zajedničke akcije EUnetHTA)

zamijenjena trajnim okvirom za zajednički rad.

Taj novi okvir obuhvaća zajedničke kliničke procjene, zajednička znanstvena savjetovanja, utvrđivanje novih zdravstvenih tehnologija i dobrovoljnu suradnju.

Uredba o procjeni zdravstvenih tehnologija stupila je na snagu u siječnju 2022. i primjenjuje se od siječnja 2025.

Provedba Uredbe

Europska komisija provodi nekoliko aktivnosti u okviru provedbe predmetne uredbe.

Zakonodavni prijedlog

Europska komisija donijela je 31. siječnja 2018. Prijedlog uredbe o procjeni zdravstvenih tehnologija.

Europski parlament donio je svoje stajalište u prvom čitanju u veljači 2019., a Vijeće je u studenom 2021. donijelo svoje stajalište u prvom čitanju.

Nedugo nakon glasovanja u Europskom parlamentu u ranoj fazi drugog čitanja Uredba je donesena u prosincu 2021.

Procjena učinka

Tijekom izrade zakonodavnog prijedloga Europska komisija provela je procjenu učinka u skladu sa Smjernicama za bolju regulativu. U okviru procjene učinka utvrđeno je da postoji potreba za djelovanjem Unije, a potencijalni učinci pojedinih opcija sažeto su prikazani u pripadajućem izvješću. Neovisno tijelo (Odbor za regulatorni nadzor) ocijenilo je izvješće i zatim iznijelo svoje mišljenje.

Savjetovanje s dionicima

Prije faze procjene učinka, 21. listopada 2016. pokrenuto je javno internetsko savjetovanje o inicijativi. U savjetovanju, koje je trajalo do 13. siječnja 2017., prikupljena su mišljenja o budućnosti suradnje na razini Unije u području procjene zdravstvenih tehnologija. Rezultati su ukratko prikazani u izvješću o procjeni učinka i pažljivo su razmotreni pri izradi zakonodavnog prijedloga.

U okviru savjetovanja održano je nekoliko bilateralnih sastanaka s dionicima, s kojih su dostupni i zapisnici.

Početna procjena učinka

U rujnu 2016. objavljena je početna procjena učinka, koja je prvi korak u definiranju svake inicijative Unije. U dokumentu se opisuje postojeće stanje i razmatraju mogućnosti poboljšanja s obzirom na utvrđene nedostatke.

Povezane informacije