Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

Gripas

Skiepijimas itin svarbus norint apsaugoti žmones nuo gripo. Apskaičiuota, kad Europos Sąjungoje skiepijant nuo sezoninio gripo kasmet išsaugoma iki 37 000 gyvybių.

Skiepytis nuo gripo labai rekomenduojama padidintos rizikos asmenims – pagyvenusiems žmonėms, nėščiosioms, vaikams, suaugusiesiems su nusilpusia imunine sistema arba sergantiems lėtinėmis ligomis. Šioms rizikos grupėms priklausantiems asmenims yra didesnė tikimybė susirgti sunkia ligos forma.

Skiepai nuo sezoninio gripo

Kadangi sezoninio gripo virusai kasmet mutuoja, skiepytis taip pat reikia kasmet, kad skiepai būtų veiksmingi. 2014 m. Europos Komisija paskelbė Komisijos tarnybų darbinį dokumentą, kuriame pateikiama Tarybos rekomendacijos dėl skiepijimo nuo sezoninio gripo įgyvendinimo pažangos tarpinė analizė ir ES šalys raginamos įsipareigoti kasmet paskiepyti 75 % rizikos grupėms priklausančių gyventojų.

Siekdama užtikrinti, kad piliečiai galėtų naudotis saugiais ir veiksmingais skiepais, Komisija bendradarbiauja su:

Skiepai nuo pandeminio gripo

Jeigu prasideda pandemija, Komisija padeda ES šalims koordinuoti atsakomuosius veiksmus ir su skiepais susijusias priemones. Pavyzdžiui, 2009 m. Komisija padėjo parengti nacionalines skiepijimo nuo pandeminio gripo H1N1 (kiaulių gripo) strategijas.

2019 m. kovo 29 d. 15 valstybių narių ir Europos Komisija pasirašė preliminariąsias sutartis su įmone „Seqirus“ dėl vakcinų nuo pandeminio gripo gamybos ir tiekimo pagal susitarimą dėl bendro pirkimo siekiant įsigyti medicininių atsakomųjų priemonių. Šiomis sutartimis visų pirma užtikrinamos ES piliečių galimybės tose valstybėse narėse (jie sudaro maždaug pusę visų ES gyventojų) gripo pandemijos atveju pasiskiepyti vakcinomis nuo pandeminio gripo.

Papildoma informacija

Kadangi vakciną galima pradėti kurti tik tada, kai virusas identifikuojamas (šis procesas gali užtrukti kelis mėnesius), Komisija kartu su Europos vaistų agentūra (EMA) ėmėsi priemonių, kad tuo atveju, kai paskelbiama pandemija, leidimo prekiauti suteikimo procedūra būtų paspartinta.

Komisija taip pat bendradarbiauja su Europos vaistų agentūra (EMA), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centru (ECDC) ir kitais atitinkamais suinteresuotaisiais subjektais, kad sukurtų veiksmingą nepageidaujamos reakcijos į pradėtą naudoti vakciną stebėjimo sistemą.