Направо към основното съдържание
Public Health

Бюлетин „Здраве-ЕС“, брой 238 — На фокус

Редакционните статии в този брой са написани от генерална дирекция „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ на Европейската комисия. ГД „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ поддържа база данни за козметичните съставки и портала за нотифициране на козметични продукти, а когато е необходимо, възлага на Научния комитет по безопасност на потребителите да изготви оценка на риска по отношение на козметични съставки.

Научният комитет по безопасност на потребителите играе изключително важна роля в продължаващата работа на Комисията в областта на ендокринните нарушители

Във връзка с потенциалните рискове за човешкото здраве с регламента за козметичните продукти (Регламент (ЕО) № 1223/2009) е установена система от ограничения и забрани за употребата на някои вещества в козметичните продукти въз основа на научни оценки на риска, извършвани от Научния комитет по безопасност на потребителите (НКБП).

Опасенията от научно естество във връзка с потенциалните свойства на някои вещества за нарушаване на функциите на ендокринната система, подобно на опасенията за последиците за човешкото здраве от други вещества, се разглеждат в оценки на риска на НКБП. Ендокринните нарушители са химични вещества, които могат да променят функционирането на ендокринната (хормоналната) система и оказват отрицателно въздействие върху здравето на човека или животните.

Правят се заключения относно това дали ендокринните/хормоналните дейности имат връзка с критичната крайна точка за оценката на безопасността на тези вещества за потребителите, включително за уязвими групи, напр. деца, ако е приложимо.

На 7 ноември 2018 г. Комисията прие прегледа на Регламент (ЕО) № 1223/2009 относно козметичните продукти по отношение на веществата със свойства, нарушаващи функциите на ендокринната система. В доклада се разглежда как се е процедирало с веществата, смятани за потенциални ендокринни нарушители, в съответствие с регламента, а именно налагане на забрана или ограничение във всеки отделен случай въз основа на оценката на тяхната безопасност, извършена от НКБП. Общото заключение е, че регламентът за козметичните продукти предоставя подходящи инструменти за регулиране на употребата на козметични вещества, които представляват потенциален риск за човешкото здраве.

Комисията също така пое ангажимент до края на март 2019 г да изготви приоритетен списък на потенциалните ендокринни нарушители, които не са обхванати от забраните по регламента за козметичните продукти, за целите на оценка на риска. Отправната точка за този приоритетен списък бяха резултатите от скринингово проучване, извършено във връзка с оценката на въздействието в областта на продуктите за растителна защита и биоцидите. В рамките на проучването 6 използвани в козметични продукти вещества (бензофенон-3, коева киселина, 4-метилбензилиден камфор, пропилпарабен, триклозан и резорцинол), които не бяха обхванати от съществуваща или планирана забрана, бяха определени като потенциално притежаващи свойства, нарушаващи функциите на ендокринната система.

През декември 2018 г. Комисията представи предварителния списък пред работната група по козметични продукти. Членовете на групата бяха поканени да коментират списъка и да посочат други пораждащи безпокойство вещества, които те смятат за потенциални ендокринни нарушители, като аргументират своето мнение.

Въз основа на коментарите и предложенията на членовете на работната група бе съставен окончателен списък от 28 вещества, разделени в две групи. Група А се състои от 14 вещества с по-висок приоритет за оценка, които са в процес на оценяване по REACH поради опасения, че нарушават функциите на ендокринната система, или за които научните данни вече са потвърдили опасенията. Група Б се състои от 14 вещества, за които все още няма научни данни или научните данни показват, че свързаните с тези вещества опасения се отнасят до околната среда, а не до човешкото здраве. Група Б включва и вещества, които наскоро са били оценени като безопасни от НКБП, и/или вещества, които наскоро са били класифицирани като канцерогенни, мутагенни и токсични за репродукцията съгласно правилата за класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси и за които са предприети съответните мерки за оценка/управление на риска, за да се забрани/ограничи тяхното използване в козметични продукти.

Вече е публикувана първата покана за предоставяне на данни, свързани с 14-те вещества в група А (вижте по-долу). След като получи достатъчно данни, Комисията ще възложи на НКБП да извърши оценка на веществата във възможно най-кратък срок. Ако е необходимо, след това Комисията ще предприеме съответните действия за забрана или ограничаване на употребата на различните вещества в козметичните продукти.

Планира се в бъдеще да се публикуват допълнителни покани за предоставяне на данни за 14-те вещества в група Б, като се вземат под внимание всички имащи отношение промени в тази област.

Повече информация:

Покана за предоставяне на данни за използвани в козметични продукти съставки, потенциално нарушаващи функциите на ендокринната система – краен срок 15 октомври 2019 г.

Във връзка с подготовката на искания за научни становища до Научния комитет по безопасност на потребителите генерална дирекция „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ обяви покана за предоставяне на данни, насочена към всички заинтересовани страни, включително академични и други научноизследователски институти, органи на държавите от ЕС, производители на козметични продукти, производители на въпросните вещества и асоциации на потребители.

Целта на поканата е да се събере подходяща научна информация, включително данни за всички физикохимични свойства и за токсикокинетичните и токсикологичните крайни точки, оценки на излагането посредством козметични продукти и/или посочване на предложената безопасна пределна концентрация за съставките бензофенон-3, коева киселина, 4-метилбензилиден камфор, пропилпарабен, триклозан, резорцинол, октокрилен, триклокарбан, бутилиран хидрокситолуол (БХТ), бензофенон, хомосалат, бензилсалицилат, генистеин и даидзеин, в рамките на Регламент (ЕО) № 1223/2009.

Повече информация:

Споделете мнението си относно мерките на ЕС срещу ендокринните нарушители до 10 юли 2019 г.

За да отговори на опасенията относно съгласуваността на правната рамка на ЕС, Комисията започна хоризонтална проверка за пригодност по отношение на ендокринните нарушители. Проверката ще допринесе за оценката на това дали законодателството на ЕС за химикалите постига целта си за защита на човешкото здраве и околната среда чрез свеждане до минимум на цялостното излагане на ендокринни нарушители. Заинтересованите страни – от публични органи и представители на промишлеността до НПО и граждани – могат да участват в тази проверка за пригодност, като изпратят своите коментари и предложения относно пътна карта до 10 юли 2019 г. НКБП също смята да стори това.

В рамките на проверката за пригодност ще се извърши оценка на положението в ЕС днес в сравнение с положението през 1999 г., когато бе публикувана първата стратегия на Общността относно ендокринните нарушители. Оттогава насам е отбелязан значителен напредък по отношение на разбирането и регулирането на ендокринните нарушители и днес ЕС е признат като един от световните лидери в работата с тези химикали.

По-късно тази година Комисията планира да проведе обществена консултация, която в продължение на 12 седмици ще бъде достъпна на 23 езика на уебсайта „Споделете мнението си“ – централния уебсайт за консултации на Комисията. Отговори ще могат да се изпращат на всеки от 24-те официални езика на ЕС. Осен това през октомври е предвидено провеждането на годишен форум относно ендокринните нарушители. Очаква се становището да бъде прието до средата на 2020 г.

Повече информация: