Направо към основното съдържание
Public Health

Бюлетин „Здраве-ЕС“, брой 250 — На фокус

Да сложим коня пред каруцата: инвестициите в здравеопазването изискват инвестиции в здравните работници

Анджей Рис, директор на дирекция „Здравни системи, лекарствени продукти и иновации“ в Европейската комисия, разказва какво прави ЕС в подкрепа на своите здравни работници. При здравна заплаха или здравна криза всички си припомняме трудната, но много важна роля на медицинския персонал — най-често контактът с него е първият контакт на пациентите, техните семейства и приятели със здравната система. Здравните работници обаче са изправени пред външни и вътрешни предизвикателства, като недостиг на персонал, географски неравенства, липса на специално обучение, промени в технологиите и търсенето на грижи и недостатъчно планиране на работната сила в здравеопазването.

Кое според вас е най-голямото предизвикателство по отношение на работната сила в здравеопазването, пред което са изправени държавите от ЕС?

Предизвикателствата в държавите от ЕС са сходни: имам предвид, че не е възможно здравните системи да предоставят висококачествено здравно обслужване на всички европейци без достатъчен брой здравни работници с необходимите умения и на точните места.

Недостигът на здравни работници в Европа се оценява на 1 млн. души. Освен това е налице и „изтичане на мозъци“ — лекари и сестри, които се преместват в държави, където условията на труд и заплащането са по-добри, като по този начин в други страни се получава недостиг.

Също толкова тревожно е несъответствието между уменията на здравните работници и изискванията на пазара на труда, което води до пропиляване на човешки капитал, оказване на натиск върху публичните ресурси и подкопаване на икономически ефективното предоставяне на здравни услуги.

Трябва също така да гарантираме, че технологичните промени в здравеопазването са съобразени с нуждите на здравните работници и на пациентите, че работната сила в здравеопазването може да се адаптира към нови ситуации и че промените действително водят до подобряване на здравното обслужване.

Няма универсално решение — всяка държава от ЕС трябва да разработи свои собствени реформи в зависимост от нуждите на здравната си система.

Какво прави ЕС в подкрепа на своите здравни работници?

В Договора за ЕС се посочва, че здравната политика и организацията и предоставянето на здравни услуги и медицински грижи са национална компетентност.

Комисията следи и анализира предизвикателствата по отношение на работната сила в здравеопазването в рамките на европейския семестър. Това включва широк кръг въпроси, като недостиг на професионалисти, условия на труд, недостиг на умения и организация на човешките ресурси по начин, съответстващ на по-интегрирани здравни системи.

Комисията подкрепя националните органи, за да се справят с тези предизвикателства, да обменят опит и да се учат едни от други. Затова бе прието съвместното действие на ЕС за планиране и прогнозиране на работната сила в сектора на здравеопазването и бе създадена настоящата експертна мрежа за планиране и прогнозиране на работната сила в здравеопазването.

Комисията ще продължи да оказва подкрепа и скоро ще даде старт на покана за представяне на проекти чрез здравната програма за 2020 г., за да бъдат подкрепени инициативи, насочени към политики за задържане на работната сила в здравеопазването, достъп до здравеопазване в райони, които не се обслужват в достатъчна степен, както и към реорганизирането на предоставянето на здравни грижи между болниците и други здравни центрове на общинско равнище или центрове за първични здравни грижи чрез преразпределяне на задачи и междуличностна координация.

Оптимист ли сте за бъдещето?

Да, и то с основание, тъй като здравните системи в Европа са сред най-добрите в света. Да не забравяме, че живеем в „златен век“ за здравеопазването и че нещата постоянно се подобряват.

Трябва обаче да помним, че живеем в един все по-взаимосвързан свят, в който рисковете могат бързо да се разраснат и да се превърнат в проблем с глобално значение.

Затова е от първостепенна важност инвестициите в здравеопазване да продължат. Това означава преди всичко инвестиции в поддържането на доброто здраве на хората за максимално дълъг период от време. Инвестициите в работната сила в здравеопазването са важна част от това, като благодарение на тях можем да запазим здравните работници, с които разполагаме, да им осигурим безопасни условия на труд и възможност да отговарят на нови потребности по отношение на уменията. Инвестициите в хората, които допринасят за поддържане на здравето на другите, винаги са разумни и с висока възвръщаемост.

Дейности на равнище ЕС

Здравни работници

Европейска комисия — Здравеопазване и безопасност на храните

Експертна група относно ефективни начини за инвестиране в здравеопазването

Европейска комисия — Здравеопазване и безопасност на храните

Оценка на функционирането на здравните системи

Европейска комисия — Здравеопазване и безопасност на храните

Новини

„Профилиране и обучение на здравните работници на бъдещето“ — тематична мрежа, която вече е активна на платформата на ЕС за здравна политика

Целта на тази мрежа е профилиране на здравните работници на бъдещето, идентифициране и подобряване на техните основни компетентности и изтъкване на решаващата им роля в реформата на здравните системи. Участвайте на платформата на ЕС за здравна политика.

Тематичната мрежа „Цифрови документи“ вече е активна на платформата на ЕС за здравна политика

Целта на мрежата „Цифрови документи“ е да осигурява необходимите цифрови умения за максимално добре подготвени за бъдещето лекари, за да се постигнат ефективни, етични, основани на технологиите здравни системи, при които в центъра са поставени хората. Участвайте на платформата на ЕС за здравна политика.

Откриване на слабости и контрол на планирането чрез набора от инструменти за планиране на работната сила в здравеопазването

Чрез този набор от инструменти за самооценка, достъпен чрез финансираната от ЕС експертна мрежа за планиране и прогнозиране на работната сила в здравеопазването, се разглеждат важни въпроси в тази сфера. Той може да бъде адаптиран към условията в различните страни.

На 12 февруари в Рим се състоя международна конференция относно бъдещето на труда

Италианската организация за обезщетяване на работниците и Международната комисия за здраве на работното място организираха конференцията, на която бяха обсъдени бързият напредък в технологичните иновации, демографските промени, промените на трудовия пазар и др.

Проекти по линия на здравната програма

Съвместно действие на ЕС за планиране и прогнозиране на работната сила в сектора на здравеопазването

Целта на това съвместно действие е подобряване на капацитета за планиране и прогнозиране на работната сила в здравеопазването чрез подкрепа за европейско сътрудничество в тази област.

SEPEN — експертна мрежа за подкрепа на планирането и прогнозирането на работната сила в здравеопазването

Чрез тази мрежа можете да научите последните новини във връзка с планирането на работната сила в здравеопазването, публикувани на платформата на ЕС за здравна политика. На платформата можете да обсъждате и публикувате идеи, да получавате актуализирана информация за развития на национално равнище и да търсите документи и доклади по темата.

Други интересни връзки

Съобщение на Комисията относно ефективни, достъпни и устойчиви системи на здравеопазване

Въпреки че не е ново, в това съобщение все пак се предоставя ценна информация за подходите на равнище ЕС към предизвикателствата, свързани с работната сила в здравеопазването. То е насочено към действия, които укрепват ефективността и устойчивостта на здравните системи и повишават достъпността на здравното обслужване.

Набор от инструменти за устойчива работна сила в здравеопазването в европейския регион на СЗО (2018 г.)

Наборът от инструменти е предназначен за създатели на политики, специалисти по планиране на човешките ресурси в здравеопазването, работещи в сектора и други заинтересовани страни, като например образователни институции и лица, които прилагат политиката.

Европейско сдружение за обществено здраве

Организация, в която водеща роля играят членовете, съставена от НПО в областта на общественото здраве, групи на пациенти, здравни работници и групи по въпросите на различни заболявания. Тя работи за подобряване на здравеопазването и засилване на позициите на общественото здравеопазване в Европа.

Health First Europe

Health First Europe е алианс с нестопанска и нетърговска цел, обединяващ пациенти, здравни работници, представители на научните среди, здравни експерти и сектора на медицинските технологии.