Přejít na hlavní obsah
Public Health

Zpravodaj Zdraví v EU č. 250 – Téma

Dělejme věci správně: Investice do zdraví obnášejí kromě jiného i investice do odpovídající pracovní síly

Andrzej Rys, ředitel útvaru Evropské komise odpovědného za zdravotnické systémy, lékařské produkty a inovace, s námi hovořil o tom, co EU pro pracovníky ve zdravotnictví dělá. V nemocnici si vždy uvědomíme, jak náročnou a životně důležitou práci zdravotnický personál vykonává. Právě s nimi obvykle pacienti, jejich rodiny a přátelé přicházejí do styku nejprve, když využívají systém zdravotní péče. Pracovníci ve zdravotnictví však dnes čelí jak vnějším, tak vnitřním výzvám. Ty způsobuje například nedostatek pracovních sil, geograficky podmíněná nerovnost, nedostatečné vzdělání, měnící se technologie a požadavky na péči a nedostatečné plánování pracovních sil.

Jaké největší výzvě podle vás členské státy EU v této chvíli čelí, pokud jde o pracovníky ve zdravotnictví?

Problémy ve všech členských státech jsou podobné v tom smyslu, že není možné, aby systémy zdravotní péče poskytovaly kvalitní péči pro všechny Evropany bez dostatečného počtu zdravotnických pracovníků s odpovídajícími dovednostmi a na správných místech.

V Evropské unii chybí ve zdravotnictví téměř 1 milion pracovníků. Dochází také k „odlivu mozků“ – lékařů, zdravotních sester a ošetřovatelů, kteří se stěhují za prací do zemí s lepšími pracovními podmínkami a platy, čímž vzniká jejich nedostatek v jiných zemích.

Stejně znepokojující je u těchto pracovníků nesoulad mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi. Dochází tak k plýtvání lidským kapitálem, zatěžují se tím veřejné zdroje a oslabuje to nákladově efektivní poskytování zdravotní péče.

Musíme také zajistit, aby technologické změny ve zdravotní péči reagovaly na potřeby zdravotnických pracovníků i pacientů, aby se pracovníci mohli přizpůsobit nové situaci a aby tyto změny skutečně zlepšily poskytování zdravotní péče.

Neexistuje žádné univerzální řešení. Každý členský stát EU musí vypracovat vlastní reformu podle potřeb svého systému zdravotní péče.

Jakým způsobem EU pracovníkům ve zdravotnictví pomáhá?

Smlouva o EU stanoví, že zdravotní politika a organizace a poskytování zdravotnických služeb a zdravotní péče je v pravomoci členských států.

Evropská komise sleduje a analyzuje problémy týkající se pracovníků ve zdravotnictví prostřednictvím tzv. evropského semestru. Ten se zaměřuje na širokou škálu otázek, jako je nedostatek odborníků a pracovníků s odpovídajícími dovednostmi, pracovní podmínky a organizace lidských zdrojů, aby lépe vyhovovaly integrovanějším systémům zdravotní péče.

Komise podporuje vnitrostátní orgány při řešení těchto výzev a výměně zkušeností a informací. Proto byla přijata společná akce pro lepší plánování a prognózu potřeby pracovních sil ve zdravotnictví a byla zřízena síť odborníků.

Komise bude i nadále poskytovat členským zemím podporu. Prostřednictvím programu pro oblast zdraví na rok 2020 brzy zveřejní výzvu k předkládání projektů na podporu iniciativ zaměřených na politiku v oblasti ochrany zdraví pracovníků ve zdravotnictví, přístup ke zdravotní péči v oblastech s nedostatečnou dostupností a reorganizaci poskytování péče mezi nemocnicemi a dalšími komunitními zařízeními a zařízeními primární zdravotní péče přesunem úkolů a lepší koordinací.

Pohlížíte do budoucnosti s optimismem?

Ano a mám k tomu dobrý důvod. Systémy zdravotní péče v EU totiž patří mezi nejlepší na světě. A nesmíme zapomínat, že žijeme ve zlatém věku zdravotní péče a že se tato péče neustále zlepšuje.

Musíme však mít na paměti, že zároveň žijeme ve stále propojenějším světě, kde se mohou zdravotní rizika rychle rozšířit a stát se celosvětovým problémem.

Proto je nanejvýš důležité nepřetržitě do zdravotní péče investovat. V prvé řadě to znamená umožnit občanům udržet si zdraví co nejdéle. Investice do pracovníků ve zdravotnictví jsou toho důležitou součástí. Zdravotničtí pracovníci totiž musí mít přehled o aktuálním vývoji a rychle reagovat na potřebu nových dovedností. Investice do těch, kteří pečují o zdraví ostatních, je vždy rozumnou investicí s vysokou návratností.

Činnosti na úrovni EU

Pracovníci ve zdravotnictví

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Skupina odborníků na účinné způsoby investování do zdraví

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Hodnocení výkonnosti systémů zdravotní péče

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Aktuality

Nová tematická síť v rámci platformy pro evropskou politiku v oblasti veřejného zdraví – „Profilování a školení budoucích zdravotnických pracovníků“

Účelem této sítě je profilovat budoucí zdravotnické pracovníky, identifikovat a zlepšovat jejich kompetence a zdůrazňovat jejich zásadní úlohu při reformě systémů zdravotní péče. Připojte se k platformě EU pro evropskou politiku v oblasti veřejného zdraví.

Nová tematická síť v rámci platformy pro evropskou politiku v oblasti veřejného zdraví – „Digitální dokumentace“

Tato síť se zaměřuje na to, aby lékaři získávali potřebné digitální dovednosti a v budoucnu v této oblasti obstáli. Jen tak lze dosáhnout toho, aby systémy zdravotní péče kladly důraz především na pacienta, byly etické, efektivní a využívaly moderní technologie. Připojte se k platformě EU pro evropskou politiku v oblasti veřejného zdraví.

Jak identifikovat nedostatky a monitorovat plánování pomocí souboru nástrojů pro plánování pracovních sil ve zdravotnictví

Tento soubor nástrojů pro sebehodnocení, který dala k dispozici síť odborníků na podporu plánování a prognózu potřeb pracovních sil ve zdravotnictví, se soustředí na hlavní témata související s plánováním pracovních sil ve zdravotnictví. Je možné jej přizpůsobit potřebám jednotlivých zemí.

Mezinárodní konference o budoucnosti práce (Řím, 12. února 2020)

Konferenci uspořádaly Italský národní institut pro pojištění proti pracovním úrazům (Istituto nazionale per l'assicurazione contro gli infortuni sul lavoro) a Mezinárodní komise pro ochranu zdraví při práci. Diskutovalo se na ní mimo jiné o rychlém pokroku v oblasti technologických inovací, demografických změnách a o změnách na trhu práce.

Projekty v rámci programu EU pro oblast zdraví

Evropská společná akce pro lepší plánování a prognózu potřeby pracovních sil ve zdravotnictví

Cílem této společné akce je prostřednictvím užší evropské spolupráce zlepšovat kapacitu pro plánování a prognózu potřeby pracovníků ve zdravotnictví.

SEPEN – Síť odborníků na podporu plánování a prognózu potřeby pracovních sil ve zdravotnictví

Připojte se k platformě pro evropskou politiku v oblasti veřejného zdraví a prostřednictvím této sítě se dozvíte více o plánování pracovních sil ve zdravotnictví v EU. Můžete diskutovat a dělit se ostatními o své nápady, získat aktuální informace o situaci v jednotlivých zemích a využívat příslušné dokumenty a zprávy.

Další zajímavé odkazy

Sdělení Evropské komise na téma efektivnosti, dostupnosti a pružnosti systémů zdravotní péče

I když je toto sdělení staršího data, stále představuje cenný zdroj informací o řešení výzev spojených se zajišťováním pracovníků ve zdravotnictví na úrovni EU. Zaměřuje se totiž na opatření, která posilují efektivnost systémů zdravotní péče, zvyšují její dostupnost a zlepšují odolnost těchto systémů.

Soubor nástrojů pro udržitelnost pracovní síly ve zdravotnictví v evropském regionu WHO (2018)

Tento soubor nástrojů je určen tvůrcům politiky, odborníkům a plánovačům lidských zdrojů ve zdravotnictví a dalším zúčastněným stranám, jako jsou vzdělávací instituce a úředníci.

Evropská aliance pro veřejné zdraví

Alianci tvoří nevládní organizace působící v oblasti veřejného zdraví, skupiny pacientů a zdravotničtí pracovníci. Usiluje o zlepšení zdravotního stavu populace a podporuje veřejné zdraví v Evropě.

Organizace Health First Europe

Jedná se o neziskovou, nekomerční alianci pacientů, zdravotnických pracovníků, akademických pracovníků, odborníků a pracovníků v odvětví zdravotnických technologií.