Preskoči na glavno vsebino
Public Health

Bilten Zdravje – EU, št. 250: V žarišču

Bika je treba prijeti za roge: če želimo vlagati v zdravje, moramo vlagati v zdravstveno osebje.

Andrzej Rys, direktor Evropske komisije za zdravstvene sisteme, medicinske izdelke in inovacije, je spregovoril o tem, kaj EU počne za podporo svojemu zdravstvenemu osebju. Med zdravstveno grožnjo ali zdravstveno krizo se vsi zavedamo, kako polna izzivov in hkrati bistvena je vloga zdravstvenega osebja, saj je to pogosto prva kontaktna točka, prek katere pridejo bolniki, njihove družine in prijatelji v stik s sistemom zdravstvenega varstva. Toda sami zdravstveni delavci se soočajo z zunanjimi in notranjimi izzivi, kot so pomanjkanje osebja, geografske neenakosti, pomanjkanje ustreznega usposabljanja, spreminjajoče se tehnologije in potrebe po zdravljenju ter nezadostno načrtovanje delovne sile.

Kaj je po vašem mnenju največji izziv, s katerim se države članice soočajo, ko gre za zdravstveno osebje?

Izzivi v državah članicah so si podobni: zdravstveni sistemi ne morejo zagotoviti visoko kakovostne oskrbe za vse Evropejke in Evropejce, če število zdravstvenih delavcev ni zadostno, če ti nimajo ustreznih znanj in veščin ter če niso pravilno razporejeni po delovnih mestih.

Ocenjuje se, da v Evropi primanjkuje skoraj milijon zdravstvenih delavcev. Poleg tega se soočamo z „begom možganov“ – zdravnikov in medicinskih sester – , ki se preselijo v države z boljšimi delovnimi pogoji in plačilom, kar ima za posledico, da v nekaterih državah primanjkuje delovne sile.

Enako zaskrbljujoče je tudi neskladje v znanjih in spretnostih zdravstvenih delavcev. To vodi do zapravljanja človeškega kapitala, negativno vpliva na javna sredstva in ogroža stroškovno učinkovitost zdravstvenega varstva.

Zagotoviti moramo še, da se bodo tehnološke spremembe v zdravstvenem varstvu prilagajale potrebam zdravstvenih delavcev in pacientov, da se bo delovna sila lahko prilagodila novim razmeram in da bodo spremembe dejansko vodile do boljše oskrbe.

Enotne rešitve ni, pač pa mora vsaka država članica izvesti lastne reforme v skladu s potrebami svojega zdravstvenega sistema.

Kako EU podpira svoje zdravstvene delavce?

Pogodba EU določa, da je zdravstvena politika ter organizacija in zagotavljanje zdravstvenih storitev in zdravstvene oskrbe v nacionalni pristojnosti.

Komisija spremlja in analizira izzive delovne sile v zdravstvu v okviru evropskega semestra, ki zajema široko paleto vprašanj, kot so pomanjkanje strokovnjakov, delovne razmere, pomanjkanje znanj in spretnosti in organizacija človeških virov, da bi se lahko vključili v bolj povezane sisteme zdravstvenega varstva.

Komisija podpira nacionalne organe pri reševanju teh izzivov, izmenjavi izkušenj in medsebojnemu učenju. Zato smo pripravili skupni projekt za načrtovanje zaposlovanja in predvidevanje potreb po zdravstvenih delavcih in vzpostavili stalno strokovno mrežo za načrtovanje in napovedovanje potreb po zdravstvenih delavcih.

Komisija bo še naprej zagotavljala podporo in bo v okviru zdravstvenega programa za leto 2020 kmalu objavila razpis za projekte v podporo pobudam, ki se osredotočajo na politike za ohranitev delovne sile v zdravstvu, dostop do zdravstvenega varstva na manj pokritih območjih in reorganizacijo zagotavljanja oskrbe med bolnišnicami in drugimi ustanovami za osnovne zdravstvene storitve, in sicer s prenosom nalog in koordinacijo med osebjem.

Ste optimistični glede prihodnosti?

Da, za to imam dober razlog – zdravstveni sistemi v Evropi so namreč med najboljšimi na svetu. Ne smemo pozabiti, da živimo v zlati dobi na področju zdravstvenega varstva in da smo priča nenehnim izboljšavam.

Vendar se moramo zavedati, da živimo v vse bolj povezanem svetu, v katerem se lahko tveganja hitro razširijo in postanejo svetovna skrb.

Zato je izjemno pomembno, da nenehno vlagamo v zdravstvo. To pomeni predvsem vlaganje v zdravje ljudi, da jih bomo lahko čim dlje ohranjali pri zdravju. Vlaganje v naše zdravstvene delavce je bistven del tega, saj moramo zagotoviti, da bodo ti zmeraj na tekočem z najnovejšim znanstvenim razvojem, da bodo imeli potrebna znanja in veščine in da bodo lahko varno opravljali svoje delo. Vlaganje v ljudi, ki pomagajo ohranjati zdrave tudi druge, je vedno pametna naložba z visokim donosom.

Dejavnosti na ravni EU

Zdravstveni delavci

Evropska komisija – Zdravje in varnost hrane

Skupina strokovnjakov za učinkovito vlaganje v zdravstvo

Evropska komisija – Zdravje in varnost hrane

Ocenjevanje uspešnosti zdravstvenih sistemov

Evropska komisija – Zdravje in varnost hrane

Novice

Oblikovanje profilov in usposabljanje zdravstvenih delavcev prihodnje tematske mreže, ki je začela delovati na platformi zdravstvene politike EU

Namen te mreže je oblikovanje profilov prihodnjih zdravstvenih delavcev, opredelitev in izboljšanje njihovih osnovnih kompetenc ter poudarjanje njihove ključne vloge pri reformi sistemov zdravstvenega varstva. Pridružite se platformi zdravstvene politike EU.

Tematska mreža Digital Doc je začela delovati na platformi zdravstvene politike EU

Tematska mreža Digital Doc je namenjena zagotavljanju ustreznih digitalnih znanj in veščin za bodoče zdravnike ter najboljših načinov, kako jih pridobiti, da bi dosegli učinkovite, etične sisteme, ki temeljijo na tehnologiji in v središče postavljajo ljudi. Pridružite se platformi zdravstvene politike EU.

Prepoznavanje šibkih točk in spremljanje načrtovanja s pomočjo priročnika za načrtovanje zaposlovanja zdravstvenih delavcev

Ta zbirka orodij za samovrednotenje, ki je na voljo v okviru mreže strokovnjakov za načrtovanje zaposlovanja in predvidevanje potreb po zdravstvenih delavcih, ki jo financira EU, obravnava najpomembnejša vprašanja v zvezi z zdravstvenimi delavci. Zbirka orodij je izdelana tako, da jo je mogoče prilagoditi glede na potrebe posameznih držav članic.

Mednarodna konferenca o prihodnosti dela 12. februarja v Rimu

Italijanski odškodninski organ in Mednarodna komisija za zdravje pri delu sta organizirala konferenco, na kateri so med drugim razpravljali o hitrem napredku tehnoloških inovacij, demografskih spremembah in spremembah na trgu dela.

Projekti zdravstvenega programa

Evropski skupni projekt za načrtovanje zaposlovanja in predvidevanje potreb po zdravstvenih delavcih

Cilj tega skupnega ukrepa je izboljšati zmogljivosti za načrtovanje in napovedovanje delovne sile v zdravstvu s podporo evropskemu sodelovanju.

Mreža strokovnjakov za podporo načrtovanju in predvidevanju potreb po zdravstvenih delavcih – SEPEN

Pridružite se platformi za zdravstveno politiko in preberite najnovejše novice o načrtovanju delovne sile v zdravstvu v Evropi s pomočjo te mreže. Platforma omogoča razpravljanje o zamislih in njihovo objavljanje, prejemanje najnovejših informacij o razvoju na nacionalni ravni ter iskanje relevantnih dokumentov in poročil.

Druge zanimive povezave

Sporočilo Komisije o učinkovitih, dostopnih in prožnih zdravstvenih sistemih

Čeprav sporočilo ni najnovejše, še vedno zagotavlja dragocen vpogled v pristope k izzivom na področju zdravstvenih delavcev na ravni EU, hkrati pa se osredotoča na ukrepe, ki krepijo učinkovitost zdravstvenih sistemov, povečujejo dostopnost zdravstvenega varstva in izboljšujejo odpornost zdravstvenih sistemov.

Priročnik za trajnostno delovno silo v zdravstvu v evropski regiji Svetovne zdravstvene organizacije (2018)

Gradivo je namenjeno oblikovalcem politik, človeškim virom za načrtovalce in strokovnjake na področju zdravstva ter drugim deležnikom, kot so izobraževalne ustanove in izvajalci te politike.

Evropska zveza za javno zdravje

Organizacija je sestavljena iz nevladnih organizacij na področju javnega zdravja, zdravstvenih delavcev in skupin deležnikov, ki se ukvarjajo z določenimi boleznimi. Prizadeva si za izboljšanje zdravja in večjo odmevnost evropskega javnozdravstvenega sektorja.

Združenje Health First Europe

Gre za neprofitno in nekomercialno zvezo bolnikov, zdravstvenih delavcev, akademikov, zdravstvenih strokovnjakov in predstavnikov industrije medicinskih tehnologij.