Pāriet uz galveno saturu
Public Health

Portāla “Veselība ES” e-jaunumi Nr. 250 – Priekšplānā

Ķersimies vērsim pie ragiem! Pirms ieguldīt veselības jomā ir jāiegulda veselības aprūpes darbaspēkā

Eiropas Komisijas Veselības aizsardzības sistēmu, zāļu un inovācijas direktors Andžejs Riss skaidro, ko ES dara veselības aprūpes darbaspēka atbalstīšanai. Veselības apdraudējuma vai veselības krīzes laikā mums visiem tiek atgādināts par medicīnas darbinieku sarežģīto, bet svarīgo lomu, jo veselības aprūpes sistēmā viņi bieži vien ir pirmie, ar kuriem kontaktējas pacienti, viņu ģimenes un draugi. Taču arī veselības aprūpes darbaspēks saskaras gan ar ārējām, gan iekšējām problēmām, piemēram, personāla trūkumu, ģeogrāfisko nevienlīdzību, specifiskas apmācības trūkumu, mainīgajām tehnoloģijām un aprūpes prasībām, kā arī nepietiekamu darbaspēka plānošanu.

Kāda, jūsuprāt, ir lielākā problēma, ar ko pašlaik attiecībā uz veselības aprūpes darbaspēku saskaras dalībvalstis?

Problēmas visās dalībvalstīs ir līdzīgas: veselības aprūpes sistēmas nevar nodrošināt augstas kvalitātes aprūpi visiem eiropiešiem, ja nav pietiekama skaita veselības aprūpes darbinieku, kuriem ir vajadzīgās prasmes un kuri ir pieejami vajadzīgajās vietās.

Tiek lēsts, ka Eiropā trūkst gandrīz 1 miljons veselības aprūpes darbinieku. Pastāv arī intelektuālā darbaspēka emigrācija ārstu un medmāsu vidū — šie speciālisti pārceļas uz valstīm, kurās ir labāki darba apstākļi un atalgojums, kā rezultātā citās valstīs trūkst darbaspēka.

Bažas rada arī veselības aprūpes speciālistu prasmju neatbilstība, kas izšķērdē cilvēkkapitālu, noslogo publiskos resursus un apdraud izmaksu ziņā lietderīgas veselības aprūpes sniegšanu.

Mums arī jānodrošina, ka tehnoloģiskās pārmaiņas veselības aprūpē tiek pielāgotas veselības aprūpes darbaspēka un pacientu vajadzībām, ka darbaspēks var pielāgoties jaunām situācijām un ka izmaiņas patiešām uzlabo aprūpes sniegšanu.

Nav viena visiem piemērota risinājuma — katrai dalībvalstij jāizstrādā reformas atbilstoši savas veselības aprūpes sistēmas vajadzībām.

Ko ES dara, lai palīdzētu veselības aprūpes darbaspēkam?

ES līgumā ir noteikts, ka veselības aprūpes politika un veselības aprūpes pakalpojumu un medicīniskās aprūpes organizēšana un sniegšana ir valstu kompetencē.

Komisija pārrauga un analizē veselības aprūpes darbaspēka problēmas, izmantojot Eiropas pusgadu, kas aptver plašu jautājumu loku, piemēram, speciālistu trūkumu, darba apstākļus, prasmju nepietiekamību, kā arī cilvēkresursu organizēšanu, pielāgojoties labāk integrētām veselības aprūpes sistēmām.

Komisija turklāt atbalsta valstu iestādes šo problēmu risināšanā, savstarpējā pieredzes un zināšanu apmaiņā. Tāpēc tika pieņemta Vienotā rīcība veselības aprūpes darbaspēka plānošanas un prognozēšanas jomā un tika izveidots pašreizējais veselības aprūpes darbaspēka plānošanas un prognozēšanas ekspertu tīkls.

Komisija turpinās sniegt atbalstu un drīzumā izsludinās uzaicinājumu iesniegt projektus, izmantojot 2020. gada Veselības programmu, tādu iniciatīvu atbalstam, kas vērstas uz veselības aprūpes darbaspēka noturēšanas politiku, piekļuvi veselības aprūpei nepietiekami apkalpotās teritorijās, kā arī slimnīcu un citu kopienas un primāro veselības aprūpes centru aprūpes sniegšanas reorganizāciju, pārdalot uzdevumus un koordinējot personāla sadarbību.

Vai jūsu skatījums uz nākotni ir optimistisks?

Jā, un pamatoti, jo veselības aizsardzības sistēmas Eiropā ir vienas no labākajām pasaulē. Turklāt nedrīkstam aizmirst, ka dzīvojam veselības aprūpes “zelta laikmetā” un situācija pastāvīgi uzlabojas.

Tomēr jāpatur prātā, ka mēs dzīvojam savstarpēji arvien ciešāk saistītā pasaulē, kurā riski var strauji palielināties un kļūt par globāliem apdraudējumiem.

Tāpēc ieguldījumus veselības jomā ir ārkārtīgi svarīgi turpināt. Tas, pirmkārt un galvenokārt, nozīmē cilvēku veselības iespējami ilgāku saglabāšanu. Līdz ar to būtiski svarīgi ir ieguldījumi veselības aprūpes darbaspēkā, lai veselības aprūpes speciālistiem vienmēr būtu pieejama aktuālākā zinātniskā informācija, lai viņi varētu veikt drošu praktisko darbību un būtu apguvuši nepieciešamās prasmes. Ieguldījums cilvēkos, kuri palīdz saglabāt citu veselību, vienmēr ir gudrs ieguldījums ar augstu atdevi.

ES līmeņa darbības

Veselības aprūpes darbaspēks

Eiropas Komisija. Veselība un pārtikas nekaitīgums

Ekspertu grupa par rezultatīviem ieguldījumiem veselības jomā

Eiropas Komisija. Veselība un pārtikas nekaitīgums

Veselības aprūpes sistēmu snieguma novērtējums

Eiropas Komisija. Veselība un pārtikas nekaitīgums

Jaunumi

ES Veselības politikas platformā ir sācis darboties tematiskais tīkls “Nākotnes veselības aprūpes darbinieku profilēšana un apmācība”

Šā tīkla mērķis ir profilēt nākotnes veselības aprūpes darbiniekus, noteikt un uzlabot viņu pamatprasmes un uzsvērt viņu izšķirošo lomu veselības aprūpes sistēmu reformēšanā. Lai piedalītos, pievienojieties ES Veselības politikas platformai.

ES Veselības politikas platformā ir sācis darboties tematiskais tīkls “Digital Doc

Digital Doc” ir vērsts uz atbilstošu digitālo prasmju nodrošināšanu labākajiem nākotnes prasībām atbilstošajiem ārstiem, lai panāktu, ka nākotnē tiek izveidotas sekmīgas, ētiskas, uz tehnoloģijām balstītas veselības aprūpes sistēmas, kuru uzmanības centrā ir cilvēks. Lai piedalītos, pievienojieties ES Veselības politikas platformai.

Apziniet trūkumus un pārraugiet plānošanu, izmantojot rīkkopu veselības aprūpes darbaspēka plānošanai

Šī pašnovērtējuma rīkkopa, kas pieejama ar ES finansētā veselības aprūpes darbaspēka plānošanas un prognozēšanas ekspertu tīkla starpniecību, pievēršas svarīgākajiem veselības aprūpes darbaspēka plānošanas jautājumiem un ir pielāgojama dažādu valstu apstākļiem.

Starptautiska konference par darba nākotni, kas notika 12. februārī Romā

Itālijas Darba ņēmēju nelaimes gadījumu apdrošināšanas iestāde un Starptautiskā arodveselības komisija organizēja konferenci, lai apspriestu tehnoloģisko inovāciju straujo attīstību, demogrāfiskās pārmaiņas un pārmaiņas darba tirgū, kā arī citus tematus.

Veselības programmas projekti

Eiropas Savienības vienotā rīcība veselības aprūpes darbaspēka plānošanas un prognozēšanas jomā

Šīs vienotās rīcības mērķis ir uzlabot veselības aprūpes darbaspēka plānošanas un prognozēšanas spējas, atbalstot Eiropas līmeņa sadarbību.

SEPEN — atbalsts veselības aprūpes darbaspēka plānošanas un prognozēšanas ekspertu tīklam

Pievienojieties Veselības politikas platformai, lai ar šā tīkla starpniecību uzzinātu jaunākās ziņas par veselības aprūpes darbaspēka plānošanu Eiropā. Apspriediet un publicējiet idejas, iegūstiet jaunāko informāciju par norisēm valsts līmenī un atrodiet attiecīgus dokumentus un ziņojumus.

Citas noderīgas saites

Komisijas paziņojums par sekmīgām, pieejamām un noturīgām veselības sistēmām

Lai gan šis paziņojums ir novecojis, tas joprojām sniedz vērtīgu pārskatu par ES līmeņa pieeju veselības aprūpes darbaspēka problēmām un koncentrējas uz darbībām, kas stiprina veselības aprūpes sistēmu rezultativitāti, uzlabo veselības aprūpes pieejamību un veicina veselības aprūpes sistēmu noturību.

Rīkkopa ilgtspējīgam veselības aprūpes darbaspēkam PVO Eiropas reģionā (2018. gads)

Rīkkopa ir paredzēta rīcībpolitikas veidotājiem, veselības aprūpes plānotāju un speciālistu cilvēkresursu administratoriem un citām ieinteresētajām personām, piemēram, izglītības iestādēm un rīcībpolitikas īstenotājiem.

Eiropas Sabiedrības veselības alianse

Šo organizāciju, kuru vada tās locekļi, veido sabiedrības veselības aprūpes NVO, pacientu grupas, veselības aprūpes speciālisti un ar konkrētām slimībām sirgstošu pacientu apvienības. Tās darbības mērķis ir uzlabot veselības aprūpi un stiprināt sabiedrības veselības aprūpes jomas ietekmi Eiropā.

Apvienība “Health First Europe”

Health First Europe” ir bezpeļņas un nekomerciāla pacientu, veselības aprūpes darbinieku, akadēmisko aprindu, veselības aprūpes ekspertu un medicīnas tehnoloģiju nozares apvienība.