Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Egészség–EU Hírlevél, 250. szám – Fókuszban

Tartsuk szem előtt a helyes sorrendet: az egészségügyi beruházásokhoz az egészségügyi munkaerőbe való beruházás szükséges

Andrzej Rys, az Európai Bizottság egészségügyi rendszerekért, gyógyászati termékekért és innovációért felelős igazgatója beszél arról, mit tesz az EU az egészségügyi dolgozók támogatása érdekében. A közegészségügyi veszélyek vagy az egészségügyi válságok mindannyiunk figyelmét felhívják arra a kihívásokkal teli, de létfontosságú szerepre, amelyet az egészségügyi dolgozók – akik gyakran elsőként lépnek kapcsolatba a betegekkel, azok családjával és barátaival – az egészségügyi rendszerben betöltenek. Az egészségügyi dolgozóknak azonban külső és belső kihívásokkal is szembe kell nézniük, például a munkaerőhiánnyal, a földrajzi egyenlőtlenségekkel, a szakképzés hiányával, a változó technológiákkal és gondozási igényekkel, valamint az elégtelen munkaerő-tervezéssel.

Ön szerint mi a legnagyobb kihívás, amellyel a tagállamoknak most szembe kell nézniük az egészségügyi munkaerő tekintetében?

A tagállamok hasonló kihívásokkal néznek szembe abban az értelemben, hogy az egészségügyi rendszerek nem tudnak magas színvonalú ellátást nyújtani minden európainak, ha nem áll rendelkezésre elegendő létszámú, megfelelő tudású egészségügyi munkaerő a megfelelő helyen.

A becslések szerint Európában közel 1 millió egészségügyi dolgozó hiányzik. Megfigyelhető a képzett munkaerő elvándorlása is, vagyis az orvosok és ápolók olyan országokba költöznek, ahol jobbak a munkakörülmények és a fizetések, így más országokban hiány alakul ki.

Ugyanilyen aggasztó az egészségügyi szakemberek strukturális munkaerőhiánya, amely pazarolja a humántőkét, megterheli a közforrásokat és aláássa az egészségügyi ellátás költséghatékony biztosítását.

Biztosítanunk kell azt is, hogy az egészségügyi ellátás terén végbemenő technológiai változások igazodjanak az egészségügyi dolgozók és a betegek igényeihez, hogy a munkaerő alkalmazkodni tudjon az új helyzetekhez, és hogy a változások valóban javítsák az ellátásnyújtást.

Nincs univerzális megoldás – minden tagállamnak a saját egészségügyi rendszerében jelentkező szükségleteknek megfelelően kell kidolgoznia reformjait.

Mit tesz az EU az egészségügyi dolgozók támogatása érdekében?

Az Európai Unióról szóló szerződés kimondja, hogy az egészségügyi politika, valamint az egészségügyi szolgáltatások és az orvosi ellátás megszervezése és nyújtása nemzeti hatáskörbe tartozik.

A Bizottság az európai szemeszter keretében nyomon követi és elemzi az egészségügyi munkaerővel kapcsolatos kihívásokat, számos problémára kitérve, úgymint szakemberhiány, munkakörülmények, hiányos készségek, valamint az integráltabb egészségügyi rendszerekhez illeszkedő emberi erőforrások megszervezése.

A Bizottság támogatja a nemzeti hatóságokat e kihívások kezelésében, a tapasztalatok megosztásában és az egymástól való tanulásban. Ezért fogadták el az egészségügyi munkaerő-tervezésről és -előrejelzésről szóló együttes fellépést, és ezért hozták létre az egészségügyi munkaerő-tervezési és -előrejelzési szakértői hálózatot.

A Bizottság folytatja a támogatás nyújtását, és a 2020. évi egészségügyi program keretében hamarosan pályázati felhívást tesz közzé olyan kezdeményezések támogatása érdekében, amelyek az egészségügyi munkaerő megtartását célzó politikákra, a rosszul ellátott területeken az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésre, valamint az ellátásnak a kórházak és más közösségi és elsődleges egészségügyi központok közötti, a feladatok áthelyezése és az interperszonális koordináció révén megvalósuló átszervezésére irányulnak.

Optimista a jövőt illetően?

Igen és jó okkal, mivel az európai egészségügyi rendszerek a világ legkiválóbbjai közé tartoznak. Arról sem feledkezhetünk meg, hogy az egészségügyi ellátás aranykorát éljük, és folyamatos javulásnak vagyunk szemtanúi.

Szem előtt kell azonban tartanunk, hogy egyre inkább összekapcsolódó világunkban a kockázatok gyorsan megnőhetnek és globálissá válhatnak.

Ezért rendkívül fontos, hogy folyamatosan beruházzunk az egészségügybe. Ez mindenekelőtt beruházást jelent annak biztosításába, hogy az emberek a lehető leghosszabb ideig megőrizhessék egészségüket. Ennek alapvető részét képezi az egészségügyi munkaerőbe való beruházás, hogy egészségügyi szakembereink továbbra is naprakész és biztonságos szaktudással rendelkezzenek, és szükség esetén képesek legyenek új készségek elsajátítására. Az olyan emberekbe való beruházás, akik segítenek mások egészségének megőrzésében, mindig jól megtérülő, bölcs befektetés.

Uniós szintű tevékenységek

Egészségügyi dolgozók

Európai Bizottság – Egészségügy és élelmiszer-biztonság

Az egészségügyi rendszerek teljesítményértékelése

Európai Bizottság – Egészségügy és élelmiszer-biztonság

Hírek

A „Profiling and training the health workers of the future” (A jövő egészségügyi dolgozóinak profilmeghatározása és képzése) elnevezésű tematikus hálózat már elérhető az európai uniós egészségpolitikai platformon

A hálózat célja a jövő egészségügyi dolgozóira vonatkozó követelmények meghatározása, alapvető kompetenciáik azonosítása és javítása, valamint az egészségügyi rendszerek reformjában játszott kritikus szerepük kiemelése. A részvételhez csatlakozzon az EU egészségpolitikai platformjához.

A „Digital Doc” tematikus hálózat már elérhető az EU egészségpolitikai platformján

A „Digital Doc” tematikus hálózat célja megfelelő digitális készségek biztosítása a kiváló, időtálló szaktudású orvosok számára olyan hatékony, etikus, technológiavezérelt egészségügyi rendszerek létrehozatala érdekében, amelyek az embereket helyezik a középpontba. A részvételhez csatlakozzon az EU egészségpolitikai platformjához.

A hiányosságok azonosításához és a tervezés nyomon követéséhez használja az egészségügyi munkaerő-tervezési eszköztárt

Ez az önértékelési eszköztár, amely az egészségügyi munkaerő-tervezéssel és -előrejelzéssel foglalkozó, uniós finanszírozású szakértői hálózaton keresztül érhető el, az egészségügyi munkaerő-tervezés fő kérdéseire összpontosít, és a különböző országok helyzetének megfelelően kiigazítható.

Nemzetközi konferencia a munka jövőjéről, február 12., Róma

Az Olasz Munkahelyi Baleset-biztosítási Intézet és a Nemzetközi Foglalkozás-egészségügyi Bizottság konferenciát szervezett, melyen többek között eszmecserét folyattak a technológiai innováció gyors előrehaladásáról, valamint a demográfiai és munkaerőpiaci változásokról.

Az egészségügyi programhoz kapcsolódó projektek

Az egészségügyi munkaerő-tervezésre és munkaerőigény-előrejelzésre vonatkozó együttes uniós fellépés

Az együttes uniós fellépés célja az egészségügyi munkaerő-tervezésre és munkaerőigény-előrejelzésre vonatkozó kapacitás javítása az európai együttműködés támogatása révén.

SEPEN – Az egészségügyi munkaerő-tervezési és munkaerőigény-előrejelzési szakértői hálózat támogatása

Csatlakozzon az egészségpolitikai platformhoz, hogy a hálózat segítségével friss híreket találjon az európai egészségügyi munkaerő-tervezésről. Vitassa meg és tegye közzé elképzeléseit, tájékozódjon a nemzeti szintű fejleményekről, és olvassa el a releváns dokumentumokat és jelentéseket.

További érdekes oldalak

A Bizottság közleménye a hatékony, hozzáférhető és alkalmazkodóképes egészségügyi rendszerekről

Ez a közlemény – annak ellenére, hogy már jó pár éves – továbbra is értékes áttekintést nyújt az egészségügyi munkaerő előtt álló kihívásokkal kapcsolatos uniós szintű megközelítésekről, és azokra az intézkedésekre összpontosít, amelyek erősítik az egészségügyi rendszerek hatékonyságát, javítják az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést, valamint az egészségügyi rendszerek ellenálló képességét.

A fenntartható egészségügyi munkaerő eszköztára a WHO európai régiójában (2018)

Az eszköztár célcsoportjai: politikai döntéshozók, az egészségügyi tervezésért felelős munkaerő és szakemberek, valamint egyéb érdekelt felek, például az oktatási intézmények és a szakpolitikákat végrehajtó intézmények.

EPHA – Európai Közegészségügyi Szövetség

A közegészségügyi nem kormányzati szervezetekből, betegcsoportokból, egészségügyi szakemberekből és betegségekkel foglalkozó csoportokból álló, tagok által vezetett szervezet célja az egészség javítása és a közegészségügy hangjának erősítése Európában.

Health First Europe

A Health First Europe a betegek, az egészségügyi dolgozók, a tudományos szakemberek, az egészségügyi szakértők és az orvostechnológiai ágazat nonprofit, nem kereskedelmi jellegű szövetsége.