Фармацевтична стратегия за Европа - Европейска комисия Направо към основното съдържание
Public Health

Фармацевтична стратегия за Европа

 

Актуално:

На 26 април 2023 г. Комисията прие предложение за нова директива и нов регламент, с които се преразглежда и заменя съществуващото общо фармацевтично законодателство

Целта на приетата на 25 ноември 2020 г. Фармацевтична стратегия за Европа (лесна за четене версия) е да бъде създадена ориентирана към бъдещето регулаторна рамка и да бъдат подкрепени усилията на индустрията за насърчаване на изследванията и разработването на технологии, които достигат до пациентите, за да се удовлетворят терапевтичните им нужди, като същевременно се вземат мерки във връзка с неефективността на пазара.

В стратегията ще бъдат взети предвид и слабостите, разкрити от пандемията от коронавирус, и ще се предприемат подходящи действия за укрепване на системата.

Стратегията ще се основава на 4 стълба, включващи законодателни и незаконодателни действия:

  • осигуряване на достъп до лекарства на приемливи цени за пациентите и удовлетворяване на неудовлетворените медицински потребности (напр. в сферата на антимикробната резистентност и редките заболявания)
  • подкрепа за конкурентоспособността, иновативността и устойчивостта на фармацевтичната промишленост в ЕС и за разработването на висококачествени, безопасни, ефективни и по-екологосъобразни лекарства
  • подобряване на механизмите за готовност и реакция при кризи, диверсифициране и повишаване на сигурността на веригите на доставка, вземане на мерки във връзка с недостига на лекарства
  • силен глас на ЕС на световната сцена — чрез утвърждаване на високи стандарти за качество, ефикасност и безопасност.

Тази инициатива е в съответствие с новата промишлена стратегия за Европа (лесна за четене версия) и с приоритетите, посочени в Европейския зелен пакт, Европейския план за борба с рака и Европейската стратегия в областта на цифровите технологии.

Предизвикателства пред сектора

Хората в ЕС очакват да имат равен достъп до безопасни, модерни и финансово достъпни терапии. Лекарствата играят важна роля в това отношение, тъй като предлагат терапевтични възможности за диагностициране, лечение и профилактика на болести.

Фармацевтичният сектор в Европа има важен принос за икономиката на ЕС по отношение на създаването на висококвалифицирани работни места и инвестициите в иновации.

Цифровизацията и иновациите при използването на реални данни откриват нови възможности за разработване и използване на лекарства. Иновативните терапии обаче не достигат до всички пациенти в Европа еднакво бързо и някои пациенти може да нямат достъп до необходими за тях лекарства поради недостиг.

Безпрецедентната пандемия от коронавирус показа също колко е важно да има устойчива на кризи система и да се гарантира наличието на лекарства при всякакви обстоятелства.

Същевременно населението на Европа застарява и ЕС е изправен пред нарастващото бреме на болести и нововъзникващи заплахи за здравето, като COVID-19. Освен това здравните системи и пациентите изпитват затруднения да поемат разходите за лекарства.

ЕС става и все по-зависим от трети държави за вноса на лекарства и активни вещества за тях, а проблеми като антимикробната резистентност и екологичната устойчивост на лекарствата също будят безпокойство.

Чрез своите цели, описани по-горе, стратегията е инструмент на политиката, който трябва да помогне за справяне с тези важни предизвикателства и за адаптиране на фармацевтичната система на ЕС през следващите години.

Изпълнение

Основното водещо действие на Съобщението относно фармацевтичната стратегия за Европа е реформата на фармацевтичното законодателство на ЕС.

Поради това през април 2023 г. най-накрая бяха оповестени предложенията за нова директива и нов регламент за преразглеждане и замяна на съществуващото фармацевтично законодателство, включително законодателството относно лекарствата за редки заболявания и деца.

Дейности по консултиране

След публикуването на пътната карта на стратегията през юни 2020 г. Комисията проведе поредица от консултации и срещи, за да събере информацията, нужна за разработването на стратегията.

Комисията взе предвид позициите и приоритетите на заинтересованите страни и обществеността и работи в тясно сътрудничество с органите на държавите членки в рамките на своите консултативни комитети.

Допълнителни консултативни дейности са планирани на етапа на изпълнение.

Консултации, свързани с преразглеждането на общото законодателство в областта на фармацевтичните продукти:


Консултации, свързани със Съобщението относно фармацевтичната стратегия за Европа:

Информация по темата

Друга информация по темата