Europska komisija i države članice EU-a 2021. uspostavile su okvir povjerenja za EU digitalnu COVID potvrdu, koji je omogućio izdavanje i provjeru zajedničkih i interoperabilnih COVID potvrda kao dokaza o cijepljenju, testiranju ili preboljenju.
Ukupno 78 zemalja i područja povezano je sustavom EU digitalne COVID potvrde, što je doprinijelo slobodnijem kretanju unutar EU-a tijekom pandemije bolesti COVID-19. U lipnju 2023. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) integrirala je tehnologiju EU digitalne COVID potvrde u globalnu mrežu za digitalne zdravstvene potvrde.
U borbi protiv pandemije bolesti COVID-19 Komisija i države članice EU-a koristile su i mobilne aplikacije za praćenje kontakata i upozoravanje, koje su pomogle da se obuzda širenje virusa unutar i izvan državnih granica te da se EU brže vrati normalnom životu.
EU digitalna COVID potvrda
EU digitalna COVID potvrda bila je digitalni dokaz da se osoba cijepila, da je preboljela ili se testirala na COVID-19. EU digitalna COVID potvrda stoga obuhvaća tri vrste potvrda: o cijepljenju, preboljenju i testiranju.
Mreža e-zdravstva surađivala je s agencijama EU-a, Odborom za zdravstvenu sigurnost, Svjetskom zdravstvenom organizacijom i drugim institucijama radi koordiniranog odgovora na COVID-19, uključujući uvođenje COVID potvrda.
O uspjehu EU digitalne COVID potvrde svjedoči nagrada Europskog ombudsmana za dobro upravljanje koja je 2023. dodijeljena glavnim upravama JUST, CNECT i SANTE u kategoriji inovacija.
EU digitalna COVID potvrda nakon prestanka važenja Uredbe (EU) 2021/953
Uredba o EU digitalnoj COVID potvrdi počela se primjenjivati 1. srpnja 2021., a prestala je važiti 30. lipnja 2023.
Europska komisija i SZO potpisali su neobvezujući administrativni sporazum o suradnji na SZO-ovu preuzimanju okvira za EU digitalnu COVID potvrdu i daljnjem razvoju globalne mreže za digitalne zdravstvene potvrde.
Taj će globalni sustav olakšati globalnu mobilnost i zaštitu ljudi u cijelom svijetu od aktualnih i budućih prijetnji zdravlju, uključujući pandemije.
Na temelju tog sporazuma SZO je preuzeo okvir za EU digitalnu COVID potvrdu i u lipnju 2023. pokrenuo globalnu mrežu za digitalne zdravstvene potvrde. Trenutačno se u toj mreži mogu samo provjeriti certifikati slični EU digitalnoj COVID potvrdi.
Međutim, ta bi se mreža mogla upotrebljavati i u druge svrhe, kao što su digitalizacija međunarodne potvrde o cijepljenju ili profilaksi, prekogranična provjera liječničkih recepata, međunarodni sažetak medicinskih podataka o pacijentu, provjera potvrda o cijepljenju u istoj ili nekoj drugoj državi te certificiranje djelatnika u javnom zdravstvu (putem Akademije SZO-a).
Preporukom Vijeća donesenom 27. lipnja 2023. potiču se sve države članice da se uključe u taj SZO-ov sustav i nastave na zahtjev izdavati digitalne COVID potvrde.
Prijelazno razdoblje
U Preporuci Vijeća donesenoj u lipnju 2023. pozdravlja se namjera Komisije da u prijelaznom razdoblju do kraja prosinca 2023. zadrži EU-ov pristupnik. Tako će države članice EU-a, treće zemlje i područja povezana s EU-ovim pristupnikom za digitalnu COVID potvrdu dobiti dovoljno vremena da uvedu potrebne promjene i korake za povezivanje s globalnom mrežom za digitalne zdravstvene potvrde.
U prijelaznom razdoblju ta će dva sustava biti sinkronizirana kako bi se potvrde mogle provjeriti neovisno o tome s kojim je pristupnikom povezana zemlja koja izdaje, odnosno provjerava potvrdu, pod uvjetom da su potvrde izdane na temelju standarda i tehnoloških sustava. Ti sustavi moraju biti interoperabilni s okvirom povjerenja EU-ova pristupnika koji omogućuje provjeru njihove vjerodostojnosti, valjanosti i cjelovitosti.
Pravni tekstovi
Okvir povjerenja i detaljne tehničke specifikacije
Mreža e-zdravstva objavila je detaljne tehničke specifikacije u kojima se opisuju mehanizmi za interoperabilnost potvrda o cijepljenju, testiranju i preboljenju. Specifikacije su dostupne u nastavku.
Objavljene su referentne implementacije i dostupne su kao otvoreni kod.
Tehničke specifikacije donesene su kao provedbene odluke Komisije. Pročišćena verzija dostupna je u nastavku radi lakšeg snalaženja. Te tehničke specifikacije preuzima i globalna mreža SZO-a za digitalne zdravstvene potvrde.
Sljedeće tehničke specifikacije objavljene kao eHN smjernice sadržavaju daljnja objašnjenja i upute kojima se dopunjava donesena Provedbena odluka Komisije.
- Skupovi vrijednosti, kao što su specifikacije za kodiranje cjepiva ili dodatne oznake zemalja, koje su dopuna onima koje su uključene u provedbene odluke Komisije. Vidjeti i njihovu implementaciju u obliku otvorenog koda.
- Svezak 1: Formati i upravljanje povjerenjem
- Svezak 2: Pristupnik za EU digitalne COVID potvrde
- Svezak 3: Specifikacije za 2-D crtični kod
- Svezak 4: Aplikacije za EU digitalnu COVID potvrdu
- Svezak 5: Upravljanje certifikatom javnog ključa
- Pravila o provjeri EU digitalnih COVID potvrda
- Provjera valjanosti EU digitalnih COVID potvrda u kontekstu zračnog prijevoza
- Zajednički standardizirani skup podataka koje treba uključiti u potvrde o rezultatima testiranja na COVID-19 (donio Odbor za zdravstvenu sigurnost)
- Smjernice za korištenje digitalnih COVID potvrda za putovanja i internetske rezervacije
- Postupak otkrivanja nepravilnosti u vezi s digitalnim COVID potvrdama, najbolja trenutačna praksa
- Predložak: EU digitalna COVID potvrda u papirnatom obliku
- Opoziv EU digitalnih COVID potvrda – „B2A” komunikacija između backend sustava i aplikacija
Referentne implementacije u otvorenom kodu
Internetska stranica popisa povjerenja za EU digitalnu COVID potvrdu omogućuje preuzimanje arhiva potpisnih certifikata za EU digitalne COVID potvrde.
Mobilne aplikacije za praćenje kontakata i upozoravanje
Mobilne aplikacije za praćenje kontakata i upozoravanje doprinijele su smanjenju širenja bolesti COVID-19 jer su građanima pružale informacije o tome jesu li bili u bliskom kontaktu s osobama pozitivnima na virus i poticale ih da obavijeste zdravstvena tijela i zatraže pomoć.
Korisnici su mogli dobrovoljno instalirati aplikacije za praćenje kontakata, koje su se radi zaštite privatnosti temeljile na tehnologiji Bluetooth za praćenje.
Mreža e-zdravstva izdala je zajednički paket mjera EU-a za države članice o aplikacijama za praćenje kontakata i izradila sveobuhvatne smjernice i specifikacije za interoperabilnost.
Na temelju toga Europska komisija je u rujnu 2020. uspostavila pristupnik na razini EU-u kako bi se omogućila prekogranična interoperabilnost aplikacija i 19 zemalja koje su s njim postupno povezane. Korisnici su tako mogli putovati koristeći se samo jednom aplikacijom povezanom s interoperabilnim pristupnikom i primiti upozorenje u slučaju izloženosti bolesti COVID-19 zbog dužeg boravka u blizini zaraženih osoba ili bliskog kontakta s njima.
Nacionalna tijela ukinula su aplikacije za praćenje kontakata kad više nisu bile potrebne, a pristupnik na razini EU-a obustavljen je u veljači 2023.
Zajedničko vođenje obrade i zaštita podataka
Prekogranična razmjena podataka među nacionalnim mobilnim aplikacijama za praćenje kontakata i upozoravanje utvrđena je u odgovarajućoj provedbenoj odluci Komisije. Zemlje koje su sudjelovale u pristupniku i koje su predstavljala imenovana nacionalna tijela ili službena tijela bile su zajednički voditelji obrade podataka u pristupniku.
Europska komisija pripremila je dokument s informacijama o usluzi europskog federacijskog pristupnika koji su države članice, kao voditelj obrade, mogle koristiti za vlastitu procjenu učinka na zaštitu podataka za razmjenu osobnih podataka putem pristupnika.
Više informacija
- Priopćenje za medije: Koronavirus: početak rada EU-ova interoperabilnog pristupnika, prve aplikacije za praćenje kontakata i upozoravanje povezane su sa sustavom
- Priopćenje za medije: Komisija započinje s testiranjem usluge interoperabilnog pristupnika za nacionalne aplikacije za praćenje kontakata i upozoravanje
- Pitanja i odgovori: zajednički pristup za sigurne i učinkovite aplikacije mobilnog praćenja u cijelom EU-u
- Studija digitalnog praćenja kontakata
- Smjernice o zaštiti podataka