V roce 2021 vytvořila Evropská komise a členské státy EU rámec pro důvěryhodnost digitálního certifikátu EU COVID, který umožnil vydávání a ověřování společných a interoperabilních certifikátů COVID jako potvrzení o očkování, testu nebo uzdravení.
K systému digitálního certifikátu EU COVID se připojilo celkem 78 zemí a území, což přispělo k zajištění volného pohybu v rámci EU během pandemie COVID-19. V červnu 2023 začlenila Světová zdravotnická organizace (WHO) technologii podporující digitální certifikát EU COVID do globální sítě pro certifikaci v elektronickém zdravotnictví.
V boji proti pandemii covidu-19 využívala Komise a členské státy EU rovněž mobilní aplikace pro vysledování kontaktů a varování. Ty pomohly minimalizovat šíření viru na vnitrostátní i přeshraniční úrovni a urychlit návrat k normálnímu životu v rámci EU.
Digitální certifikát EU COVID
Digitální certifikát EU COVID (EU DCC) byl elektronickým dokladem o očkování, uzdravení nebo testu na COVID-19. Toto osvědčení tedy sloužilo jako 3 typy certifikátů: o očkování, o uzdravení a o výsledku testu.
Síť pro elektronické zdravotnictví spolupracovala s agenturami EU, Výborem pro zdravotní bezpečnost, Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími institucemi v rámci koordinované reakce na covid-19, včetně zavádění certifikátů.
Úspěch digitálního certifikátu EU COVID byl v roce 2023 uznán úřadem evropského veřejného ochránce práv, který udělil generálním ředitelstvím JUST, CNECT a SANTE Cenu za řádnou správu v kategorii inovací.
Digitální certifikát EU COVID po skončení platnosti nařízení (EU) 2021/953
Nařízení EU o digitálním certifikátu EU COVID vstoupilo v platnost 1. července 2021 a jeho platnost skončila 30. června 2023.
Evropská komise a WHO podepsaly nezávazné správní ujednání, v němž se dohodly, že budou spolupracovat na zavádění rámce pro digitální certifikát EU COVID ze strany WHO a na dalším rozvoji Globální sítě pro certifikaci v elektronickém zdravotnictví.
Tento celosvětový systém pomůže usnadnit globální mobilitu a ochránit lidi po celém světě před stávajícími i budoucími zdravotními hrozbami, včetně pandemií.
Na základě této dohody přijala WHO rámec pro digitální certifikát EU COVID a v červnu 2023 zahájila činnost Globální sítě pro certifikaci v elektronickém zdravotnictví (GDHCN). V současné době podporuje síť GDHCN pouze ověřování certifikátů podobných digitálnímu certifikátu EU COVID.
Její činnost by však mohla být rozšířena na další oblasti, jako je digitalizace mezinárodního certifikátu o očkování nebo profylaxi, přeshraniční ověřování lékařských předpisů, mezinárodní pacientský souhrn, ověřování certifikátů o očkování v rámci jednotlivých států i přeshraničně a certifikace pracovníků v oblasti veřejného zdraví (prostřednictvím Akademie WHO).
V doporučení Rady z 27. června 2023 se všechny členské státy vyzývají, aby se k systému WHO připojily a i nadále vydávaly na vyžádání certifikáty týkající se onemocnění covid-19.
Přechodné období
V doporučení Rady přijatém v červnu 2023 je vítán záměr Komise zachovat fungování brány EU („EU Gateway“) po přechodné období až do konce prosince 2023. Členským státům EU, třetím zemím a územím připojeným k bráně digitálního certifikátu EU COVID tak bude poskytnut dostatek času na provedení příslušných změn a kroků, které jsou nezbytné k připojení se ke Globální síti pro certifikaci v elektronickém zdravotnictví (GDHCN).
Během přechodného období budou oba systémy synchronizovány, aby mohly být certifikáty ověřovány nezávisle na tom, k jaké bráně je vydávající a ověřující země připojena, nicméně za předpokladu, že certifikáty byly vydány na základě příslušných norem a technologických systémů. Tyto systémy musí být interoperabilní s rámcem pro důvěryhodnost brány EU, který umožňuje ověření jejich pravosti, platnosti a integrity.
Právní texty
Rámec pro důvěryhodnost a podrobné technické specifikace
Síť pro elektronické zdravotnictví zveřejnila podrobné technické specifikace popisující mechanismy interoperability certifikátů o očkování, testu a uzdravení. Tyto specifikace jsou k dispozici níže.
Zároveň byla vydána referenční provedení, které jsou k dispozici jako otevřený zdroj.
Technické specifikace byly přijaty jako prováděcí rozhodnutí Komise. Níže uvádíme jeho konsolidované znění. Tyto specifikace byly rovněž zohledněny Globální sítí pro certifikaci v elektronickém zdravotnictví (GDHCN) Světové zdravotnické organizace.
V následujících technických specifikacích, které byly vydány v podobě Pokynů pro elektronické zdravotnictví, jsou obsaženy další pokyny a objasňující ustanovení, jež doplňují přijatá prováděcí rozhodnutí Komise.
- Hodnotové sady, jako například specifikace kódování očkovacích látek nebo dodatečných kódů zemí, doplňují kódy uvedené v prováděcích rozhodnutích Komise. Viz také jejich implementace v otevřených zdrojích.
- Část 1: Formáty a správa důvěryhodnosti
- Část 2: Brána pro digitální certifikát EU COVID
- Část 3: Specifikace pro 2D čárový kód
- Část 4: Aplikace pro digitální certifikát EU COVID
- Část 5: Správa certifikátů veřejných klíčů
- Pravidla pro ověřování digitálního certifikátu EU COVID
- Validace evropských digitálních certifikátů COVID-19 v souvislosti s leteckou dopravou
- Společný standardizovaný soubor údajů, které mají být zahrnuty do certifikátu o výsledku testu na covid-19 (přijato Výborem pro zdravotní bezpečnost)
- Pokyny pro používání digitálních certifikátů COVID na cestách a při rezervacích online
- Postup při zjištění odchylek od digitálních certifikátů COVID, současné osvědčené postupy
- Šablona: tištěná verze digitálního certifikátu EU COVID
- Zneplatnění digitálního certifikátu EU COVID – komunikace mezi backendovou částí a aplikacemi
Referenční provádění otevřeného zdrojového kódu
Stránky EU DCC Trust List umožňují stáhnout archiv signatářů digitálních certifikátů COVID EU (EU DCC).
Mobilní aplikace pro vysledování kontaktů a varování
Mobilní aplikace pro vysledování kontaktů a varování pomohly omezit šíření onemocnění COVID-19 tím, že informovaly lidi o tom, zda se nachází v blízkosti osob, které měly pozitivní výsledky testu na virus, a doporučovaly jim, aby o tom informovali zdravotnické orgány a požádali o podporu.
Uživatelé si mohli aplikace pro vysledování kontaktů instalovat dobrovolně. V zájmu ochrany soukromí se aplikace spoléhaly na technologii sledování blízkosti Bluetooth.
Síť pro elektronické zdravotnictví vydala pro členské státy společný soubor nástrojů EU pro trasovací aplikace a vypracovala komplexní pokyny a specifikace k zajištění interoperability.
Na základě toho pak Evropská komise v září 2020 spustila celoevropskou bránu, která postupně umožnila přeshraniční interoperabilitu mezi aplikacemi 19 zúčastněných zemí. Uživatelé se tak mohli pohybovat po EU s jedinou aplikací připojenou k bráně interoperability a v případě, že byli po delší dobu vystaveni osobě nakažené koronavirem, obdrželi díky aplikaci varování.
Vzhledem ke zlepšení epidemiologické situace pak vnitrostátní orgány tyto aplikace pro vysledování kontaktů postupně přestaly provozovat a fungování celounijní brány bylo ukončeno v únoru 2023.
Společná správa a ochrana údajů
Přeshraniční výměna údajů mezi vnitrostátními mobilními aplikacemi pro vysledování kontaktů a varování byla definována v příslušném prováděcím rozhodnutí Komise. Zúčastněné země EU, zastoupené příslušnými vnitrostátními orgány nebo úřady, jsou společnými správci zpracování údajů v bráně.
Evropská komise vypracovala dokument poskytující informace o Evropské službě federační brány, který členské státy jakožto správci mohly využít jako vstupní informace při vypracování vlastního posouzení vlivu na ochranu osobních údajů během jejich výměny prostřednictvím brány.
Další informace
- Tisková zpráva: Koronavirus – Spouští se brána EU k zajištění interoperability a se systémem se propojují první aplikace pro vysledování kontaktů a varování
- Tisková zpráva: Evropská komise zahájila testování služby zajišťující interoperabilitu národních aplikací pro vysledování kontaktů a varování
- Otázky a odpovědi: společná koncepce bezpečných a účinných mobilních aplikací pro vysledování kontaktů v celé EU
- Digitální trasování kontaktů – studie
- Pokyny k ochraně údajů