Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

2021 m. Europos Komisija ir ES valstybės narės sukūrė ES skaitmeninio COVID pažymėjimo patikimumo užtikrinimo sistemą (ES SCP), pagal kurią buvo galima išduoti ir patikrinti bendrus ir sąveikiuosius COVID pažymėjimus kaip skiepijimo, tyrimo ar persirgimo įrodymus.

Prie ES SCP sistemos prijungtos iš viso 78 šalys ir teritorijos, o tai padėjo užtikrinti laisvą judėjimą ES COVID pandemijos metu. 2023 m. birželio mėn. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įtraukė ES SCP technologiją į Pasaulinį skaitmeninio sveikatos sertifikavimo tinklą.

Kovoje su COVID pandemija Komisija ir ES valstybės narės taip pat naudojo mobiliąsias kontaktų atsekimo ir įspėjimo programėles. Šios priemonės padėjo sumažinti viruso plitimą nacionaliniu ir tarpvalstybiniu mastu ir paspartinti normalų gyvenimą ES.

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas (ES SCP) buvo skaitmeninis įrodymas, kad žmonės buvo paskiepyti, persirgę arba turi COVID-19 tyrimo rezultatą. Todėl ES skaitmeninis COVID pažymėjimas apima 3 rūšių pažymėjimus: skiepijimo, persirgimo ir tyrimo.

E. sveikatos tinklas bendradarbiavo su ES agentūromis, Sveikatos saugumo komitetu, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir kitomis institucijomis koordinuotai reaguojant į COVID-19, įskaitant COVID pažymėjimų įgyvendinimą.

ES skaitmeninio COVID pažymėjimo sėkmę 2023 m. pripažino Europos ombudsmenas, kuris JUST, CNECT ir SANTE generaliniams direktoratams suteikė Europos ombudsmeno apdovanojimą už gerą administravimą inovacijų kategorijoje.

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas pasibaigus Reglamento (ES) 2021/953 galiojimui

2021 m. liepos 1 d. pradėtas taikyti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo reglamentas. Jis baigė galioti 2023 m. birželio 30 d.

Europos Komisija ir PSO pasirašė neprivalomą administracinį susitarimą, kuriuo susitarė bendradarbiauti PSO įsisavinant ES skaitmeninio COVID pažymėjimo sistemą ir toliau plėtojant Pasaulinį skaitmeninio sveikatos sertifikavimo tinklą.

Ši pasaulinė sistema padės sudaryti palankesnes sąlygas pasauliniam judumui ir apsaugoti žmones visame pasaulyje nuo tebesitęsiančių ir būsimų grėsmių sveikatai, įskaitant pandemijas.

Remdamasi šiuo susitarimu, PSO pradėjo taikyti ES skaitmeninio COVID pažymėjimo sistemą ir 2023 m. birželio mėn. sukūrė Pasaulinį skaitmeninio sveikatos sertifikavimo tinklą (GDHCN). Šiuo metu GDHCN padeda tikrinti tik į ES SCP panašius pažymėjimus.

Tačiau sistema galėtų būti išplėsta įtraukiant kitas naudojimo paskirtis, pavyzdžiui, Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos pažymėjimo skaitmeninimą, receptų tikrinimą tarpvalstybiniu mastu, tarptautinę pacientų duomenų santrauką, skiepijimo pažymėjimų tikrinimą šalies viduje ir už jos ribų ir visuomenės sveikatos specialistų sertifikavimą (per PSO akademiją).

2023 m. birželio 27 d. priimtoje Tarybos rekomendacijoje visos valstybės narės raginamos prisijungti prie PSO sistemos ir paprašius toliau išduoti COVID-19 pažymėjimus.

Pereinamasis laikotarpis

2023 m. birželio mėn. priimtoje Tarybos rekomendacijoje palankiai vertinamas Komisijos ketinimas pereinamuoju laikotarpiu iki 2023 m. gruodžio mėn. pabaigos išlaikyti ES tinklų sietuvą. Tai suteiks pakankamai laiko ES valstybėms narėms, trečiosioms šalims ir teritorijoms, prisijungusioms prie ES SCP tinklų sietuvo, atlikti būtinus pakeitimus ir imtis veiksmų, kad prisijungtų prie Pasaulinio skaitmeninės sveikatos sertifikavimo tinklo.

Pereinamuoju laikotarpiu abi sistemos bus sinchronizuotos, kad pažymėjimus būtų galima patikrinti nepriklausomai nuo to, prie kurio tinklų sietuvo yra prijungta išduodanti ir tikrinanti šalis, su sąlyga, kad pažymėjimai buvo išduoti remiantis standartais ir technologinėmis sistemomis. Šios sistemos turi būti sąveikios su ES tinklų sietuvo patikimumo užtikrinimo sistema, kad būtų galima patikrinti jų autentiškumą, galiojimą ir vientisumą.

Teisės aktų tekstai

Patikimumo užtikrinimo sistema ir išsamios techninės specifikacijos

E. sveikatos tinklas paskelbė išsamias technines specifikacijas, kuriose aprašomi skiepijimo, tyrimo ir persirgimo pažymėjimų sąveikumo mechanizmai. Specifikacijos pateikiamos toliau.

Nuorodų įdiegimas paskelbtas ir prieinamas kaip atvirasis šaltinis.

Techninės specifikacijos buvo priimtos kaip Komisijos įgyvendinimo sprendimai. Patogumo dėlei toliau pateikiama konsoliduota redakcija. Šias technines specifikacijas taip pat taiko PSO pasaulinis skaitmeninės sveikatos sertifikavimo tinklas.

Toliau nurodytose techninėse specifikacijose, kurios paskelbtos kaip E. sveikatos tinklo gairės, pateikiami papildomi paaiškinimai ir nurodymai, papildantys priimtus Komisijos įgyvendinimo sprendimus.

Atvirojo šaltinio pavyzdiniai sprendimai
ES SCP patikimumo sąrašo puslapyje suteikiama galimybė atsisiųsti ES skaitmeninių COVID pažymėjimų pasirašytojų sertifikatų archyvą.

Mobiliosios kontaktų atsekimo ir įspėjimo programėlės

Mobiliosios kontaktų atsekimo ir įspėjimo programėlės padėjo sumažinti COVID-19 plitimą, nes žmonės buvo informuojami apie tai, ar jie buvo netoli žmonių, kurių viruso tyrimo rezultatai buvo teigiami, ir skatino juos informuoti sveikatos priežiūros institucijas ir prašyti paramos.

Naudotojai galėtų savanoriškai įdiegti kontaktų atsekimo programėles, kurios, siekiant apsaugoti privatumą, buvo grindžiamos „Bluetooth“ atsekimo technologija.

E. sveikatos tinklas paskelbė valstybėms narėms skirtą bendrą ES priemonių rinkinį dėl kontaktų atsekimo programų ir parengė išsamias sąveikumo gaires ir specifikacijas.

Tuo remdamasi, 2020 m. rugsėjo mėn. Europos Komisija įdiegė ES masto tinklų sietuvą, kad būtų užtikrintas tarpvalstybinis taikomųjų programų ir 19 šalių, kurios prie jų palaipsniui prijungtos, sąveikumas. Tai suteikė naudotojams galimybę keliauti su viena bendra taikomąja programa, prijungta prie sąveikumo tinklų sietuvo, ir būti įspėti, jei užsikrėtę COVID-19 ilgą laiką arti užsikrėtusių asmenų arba su jais artimai bendraudami su jais.

Nacionalinės valdžios institucijos nutraukė šių sąlytį turėjusių asmenų atsekimo programėlių veiklą, o 2023 m. vasario mėn. ES masto tinklų sietuvas buvo sustabdytas.

Bendras duomenų valdymas ir duomenų apsauga

Tarpvalstybinis keitimasis duomenimis tarp nacionalinių kontaktų atsekimo ir įspėjimo mobiliųjų programėlių buvo apibrėžtas atitinkamame Komisijos įgyvendinimo sprendime. Dalyvaujančios sietuve šalys, kurioms atstovauja paskirtosios nacionalinės institucijos arba oficialios įstaigos, yra bendros duomenų valdytojos, atsakingos už tinklų sietuvo duomenų tvarkymą.

Europos Komisija parengė dokumentą, kuriame pateikiama informacija apie Europos sietinio tinklų sietuvo paslaugą, kurią valstybės narės, kaip duomenų valdytojos, galėtų naudoti atlikdamos savo atitinkamą poveikio duomenų apsaugai vertinimą keisdamosi asmens duomenimis per tinklų sietuvą.

Daugiau informacijos

Visos E. sveikatos tinklo parengtos gairės ir techniniai dokumentai, susiję su sąlytį turėjusių asmenų išaiškinimo programėlėmis ir EFGS

Latest updates and documents