Pāriet uz galveno saturu
Public Health

2021. gadā Eiropas Komisija un ES dalībvalstis izveidoja ES digitālā Covid sertifikāta (ES DCS) uzticamības satvaru, kas ļāva izdot un verificēt vienotus un sadarbspējīgus Covid sertifikātus kā vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas apliecinājumus.

ES DCS sistēma, kurai pievienojušās 78 valstis un teritorijas, Covid pandēmijas laikā palīdzēja nodrošināt brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā. 2023. gada jūnijā Pasaules Veselības organizācija (PVO) iekļāva ES DCS tehnoloģiju globālajā digitālās veselības sertifikācijas tīklā.

Lai cīnītos pret Covid pandēmiju, Komisija un ES dalībvalstis izmantoja arī kontaktu izsekošanas un brīdināšanas lietotnes. Šie instrumenti palīdzēja līdz minimumam samazināt vīrusa izplatīšanos valsts līmenī un pāri robežām un paātrināt atgriešanos pie normālas dzīves Eiropas Savienībā.

ES digitālais Covid sertifikāts

ES digitālais Covid sertifikāts (ES DCS) bija digitāls pierādījums tam, ka cilvēki ir vakcinēti pret Covid-19, to pārslimojuši vai tiem ir negatīvs testa rezultāts. Tāpēc ES digitālajā Covid sertifikātā ir iekļauti trīs veidu sertifikāti: vakcinācijas, pārslimošanas un testa sertifikāti.

E-veselības tīkls sadarbojās ar ES aģentūrām, Veselības drošības komiteju, Pasaules Veselības organizāciju (PVO) un citām iestādēm, koordinēti reaģējot uz Covid-19, tostarp ieviešot Covid sertifikātus.

2023. gadā ES digitālā Covid sertifikāta panākumus atzina Eiropas Ombuds, kurš JUST, CNECT un SANTE ģenerāldirektorātiem piešķīra Eiropas Ombuda balvu par labu pārvaldību inovāciju kategorijā.

ES digitālais Covid sertifikāts pēc Regulas (ES) 2021/953 darbības termiņa beigām

2021. gada 1. jūlijā stājās spēkā ES digitālā Covid sertifikāta regula, kuras darbības termiņš beidzās 2023. gada 30. jūnijā.

Eiropas Komisija un PVO parakstīja nesaistošu administratīvu vienošanos, kurā tās piekrita sadarboties, lai ieviestu ES digitālā Covid sertifikāta satvaru PVO globālajā digitālās veselības sertifikācijas tīklā un turpinātu šā tīkla attīstību.

Šī globālā sistēma palīdzēs atvieglot globālo mobilitāti un aizsargāt cilvēkus visā pasaulē no pašreizējiem un turpmākiem veselības apdraudējumiem, tostarp pandēmijām.

Pamatojoties uz šo vienošanos, PVO pieņēma ES digitālā Covid sertifikāta satvaru un 2023. gada jūnijā izveidoja globālo digitālās veselības sertifikācijas tīklu. Pašlaik tīkls atbalsta tikai tādu sertifikātu verifikāciju, kas ir pielīdzināmi ES digitālajiem Covid sertifikātiem.

Tomēr šo atbalstu varētu arī paplašināt uz citiem lietojumiem, piemēram, uz starptautiskā vakcinācijas vai profilakses sertifikāta digitalizāciju, recepšu verifikāciju pāri robežām, starptautisku pacienta veselības pārskatu, vakcinācijas sertifikātu verifikāciju gan valstu iekšienē, gan pāri robežām un sabiedrības veselības speciālistu sertifikāciju (ar PVO akadēmijas starpniecību).

Padome 2023. gada 27. jūnijā pieņēma ieteikumu, kurā tā mudina dalībvalstis pievienoties PVO sistēmai un arī turpmāk pēc pieprasījuma izdot Covid-19 sertifikātus.

Pārejas periods

Padomes 2023. gada jūnijā pieņemtajā ieteikumā ir atzinīgi novērtēts Komisijas nodoms saglabāt ES vārteju pārejas periodā līdz 2023. gada decembra beigām. Tādējādi ES dalībvalstīm, ārpussavienības valstīm un teritorijām, kas pievienojušās ES digitālā Covid sertifikāta vārtejai, būs pietiekami daudz laika veikt visas izmaiņas un pasākumus, kas nepieciešami, lai pievienotos globālajam digitālās veselības sertifikācijas tīklam.

Pārejas periodā abas sistēmas tiks sinhronizētas tā, lai sertifikātus varētu verificēt neatkarīgi no tā, kurai vārtejai ir pievienojusies izdevēja un verificējošā valsts, ar nosacījumu, ka sertifikāti ir izdoti, pamatojoties uz standartiem un tehnoloģiskām sistēmām. Šīm sistēmām jābūt sadarbspējīgām ar ES vārtejas uzticamības satvaru, kas ļauj pārbaudīt to autentiskumu, derīgumu un integritāti.

Juridiski dokumenti

Uzticamības satvars un detalizētas tehniskās specifikācijas

E-veselības tīkls ir publicējis detalizētas tehniskās specifikācijas, kurās aprakstīti vakcinācijas, testa un pārslimošanas sertifikātu sadarbspējas mehānismi. Šīs specifikācijas ir pieejamas zemāk.

Īstenošanas paraugi ir publicēti un pieejami kā atvērtais pirmkods.

Tehniskās specifikācijas tika pieņemtas kā Komisijas īstenošanas lēmumi. Zemāk atrodama to konsolidētā versija. Šīs tehniskās specifikācijas izmanto arī PVO globālais digitālās veselības sertifikācijas tīkls.

Zemāk norādītās tehniskās specifikācijas, kas publicētas kā e-veselības tīkla pamatnostādnes, satur sīkākus paskaidrojumus un norādījumus, kas papildina pieņemtos Komisijas īstenošanas lēmumus.

Atvērtā pirmkoda īstenošanas paraugi
ES DCS uzticamības saraksta lapā ir iespējams lejupielādēt ES digitālo Covid sertifikātu parakstītāja sertifikātu arhīvu.

Mobilās kontaktu izsekošanas un brīdināšanas lietotnes

Mobilās kontaktu izsekošanas un brīdināšanas lietotnes palīdzēja samazināt Covid-19 izplatīšanos, informējot iedzīvotājus par to, ka viņi ir bijuši saskarē ar personām, kuru Covid-19 testa rezultāts bijis pozitīvs, un aicinot viņus informēt veselības aizsardzības iestādes un lūgt atbalstu.

Lietotāji varēja brīvprātīgi instalēt kontaktu izsekošanas lietotnes, kas balstījās uz “Bluetooth” tehnoloģiju, kura izmanto tuvuma datus, lai aizsargātu privātumu.

E-veselības tīkls izdeva dalībvalstīm kopīgu ES rīkkopu par kontaktu izsekošanas lietotnēm un izstrādāja visaptverošas sadarbspējas pamatnostādnes un specifikācijas.

Pamatojoties uz šiem instrumentiem, Eiropas Komisija 2020. gada septembrī ieviesa ES mēroga vārteju, lai nodrošinātu pārrobežu sadarbspēju starp lietotnēm un 19 valstīm, kuras ar to tika pakāpeniski savienotas. Tā ļāva lietotājiem ceļot, izmantojot vienu lietotni, kas ir savienota ar sadarbspējas vārteju, un saņemt paziņojumus, ja viņi ir pakļauti riskam inficēties ar Covid-19, ilgstoši atrodoties inficētu cilvēku tuvumā vai ciešā kontaktā ar tiem.

Kad kontaktu izsekošanas lietotnes vairs nebija vajadzīgas, valstu iestādes pārtrauca to izmantošanu, un 2023. gada februārī ES mēroga vārtejas darbība tika apturēta.

Kopīga datu pārziņa un aizsardzība

Datu pārrobežu apmaiņa starp nacionālajām kontaktu izsekošanas un brīdināšanas mobilajām lietotnēm tika noteikta attiecīgajā Komisijas īstenošanas lēmumā. Iesaistītās valstis, ko pārstāvēja izraudzītās valsts iestādes vai oficiālās struktūras, bija kopīgi vārtejas datu apstrādes pārziņi.

Eiropas Komisija sagatavoja dokumentu, kurā sniegta informācija par Eiropas apvienoto vārtejas pakalpojumu, ko dalībvalstis kā datu pārziņi varētu izmantot, sagatavojot savu novērtējumu par ietekmi uz datu aizsardzību, lai ar vārtejas starpniecību apmainītos ar persondatiem.

Plašāka informācija

Visi e-veselības tīkla sagatavotie norādījumi un tehniskie dokumenti par kontaktu izsekošanas lietotnēm un Eiropas apvienoto vārtejas pakalpojumu (EFGS)

Latest updates and documents