Přejít na hlavní obsah
Public Health

Elektronické přeshraniční zdravotní služby

Infrastruktura digitálních zdravotnických služeb (eHDSI) zajišťuje kontinuitu zdravotní péče o evropské občany při cestách do zahraničí v rámci EU. Země EU tak mají možnost vyměňovat si údaje o zdravotním stavu svých občanů bezpečným, účinným a interoperabilním způsobem. Na dostupnost služby občany upozorní označení „MyHealth@EU“.

 

ehdsi_logo_en.png

 

Ve všech zemích EU se v současné době postupně zavádějí 2 elektronické přeshraniční zdravotní služby:

  • Elektronické lékařské předpisy (ePrescription) a elektronické informace o výdeji (eDispensation) (viz pokyny sítě eHealth Network k elektronickým předpisům, poznámky k vydání) umožňují občanům EU vyzvedávat si léky v lékárnách na území jiných zemí Unie. Slouží k tomu odeslání elektronického předpisu ze země, kde je daná osoba usazena, do země, kam právě cestuje.
  • Pacientský souhrn (viz pokyny sítě eHealth Network k pacientským souhrnům, poznámky k vydání) poskytuje informace o důležitých skutečnostech ohledně pacientova zdravotního stavu (alergie, aktuálně indikované léky, prodělané nemoci, operace apod.) a je součástí rozsáhlejšího souboru zdravotních údajů zvaných elektronický zdravotní záznam. Digitální pacientský souhrn má lékařům poskytovat podstatné informace v jejich jazyce, jedná-li se o pacienta z jiné země EU, tedy v situaci, kdy může existovat jazyková bariéra.
    Z dlouhodobého hlediska budou v celé EU k dispozici také lékařské snímky, laboratorní výsledky a propouštěcí zprávy a úplný zdravotní záznam bude následovat později. Na výměně elektronických lékařských předpisů a pacientských souhrnů se mohou podílet všechny členské státy Unie.

Mnoho zemí EU/EHP tyto služby již implementuje.

Překlady oznámení o pacientovi (PIN) podle jednotlivých zemí

austria_flag.gif

Rakousko

italy_flag.gif

Itálie

belgium_flag.gif

Belgie

latvia_flag.gif

Lotyšsko

bulgaria_flag.gif

Bulharsko

lithuania_flag.gif

Litva

croatia_flag.gif

Chorvatsko

luxembourg_flag.gif

Lucembursko

cyprus_flag.gif

Kypr

malta_flag.gif

Malta

czechrepublic_flag.gif

Česko

netherlands_flag.gif

Nizozemsko

denmark_flag.gif

Dánsko

norway_flag.jpg

Norsko

estonia_flag.gif

Estonsko

poland_flag.gif

Polsko

finland_flag.gif

Finsko

portugal_flag.gif

Portugalsko

france_flag.gif

Francie

romania_flag.gif

Rumunsko

germany_flag.gif

Německo

slovakia_flag.gif

Slovensko

greece_flag.gif

Řecko

slovenia_flag.gif

Slovinsko

hungary_flag.gif

Maďarsko

spain_flag.gif

Španělsko

iceland_flag.gif

Island

sweden_flag.gif

Švédsko

ireland_flag.gif

Irsko

 

Jaké služby jsou k dispozici v kterých zemích?

Monitorovací rámec eHDSI (KPI) nabízí řadu map s klíčovými ukazateli výkonnosti, které se týkají platformy MéZdraví@EU (MyHealth@EU). Tyto mapy nabízejí podrobný přehled výkonnosti a účinnosti zdravotních služeb v celé Evropské unii.

Správa a financování

Infrastruktura digitálních zdravotnických služeb (eHDSI) usnadňuje přeshraniční výměnu zdravotních údajů včetně tzv. pacientských souhrnů a elektronických předpisů. Prostřednictvím základních služeb poskytuje Evropská komise zemím EU společnou informační a komunikační infrastrukturu a průřezové služby (terminologii, interoperabilitu apod.).

Členské země pak mohou prostřednictvím národních kontaktních míst pro elektronické zdravotnictví (NCPeH) a s finanční pomocí z programu Nástroje pro propojení pro oblast telekomunikací v Evropě (2015–2020) a z programu „EU pro zdraví“ (2021–2027) zřizovat generické služby pro propojení vnitrostátních systémů elektronického zdravotnictví.

Expertní skupina pro infrastrukturu digitálních zdravotnických služeb zemí EU (eHMSEG) se skládá z vedoucích pracovníků odpovědných za implementaci NCPeH nominovaných zúčastněnými zeměmi. Její členové se účastní zavádění a provozu přeshraniční infrastruktury elektronického zdravotnictví a jsou odpovědní za zřizování národních kontaktních míst pro elektronické zdravotnictví.

Výbor pro operační řízení elektronického zdravotnictví (eHOMB) je složen ze zástupců interních útvarů Evropské komise a předsedů eHMSEG. Jeho úkolem je také dohled nad poskytováním služeb a taktická a operativní rozhodnutí o eHDSI.

Komunikační materiály

Související informace