Preskoči na glavno vsebino
Public Health

Elektronske čezmejne zdravstvene storitve

Elektronska čezmejna zdravstvena storitev (eHDSI) je infrastruktura, ki evropskim državljanom zagotavlja neprekinjene zdravstvene storitve, kadar potujejo znotraj EU. To državam EU omogoča varno, učinkovito in interoperabilno izmenjavo zdravstvenih podatkov. Državljani lahko razpoložljive storitve prepoznajo pod sloganom „MyHealth @ EU“ (moje zdravje v EU).

 

ehdsi_logo_en.png

 

V vseh državah EU se uvajata naslednji dve elektronski čezmejni zdravstveni storitvi:

  • E-recept in e-izdajanje (smernice mreže e-zdravje o e-receptih, povzetek o pacientih) omogočata državljanom EU, da dobijo zdravila v lekarni druge države EU, in sicer na podlagi spletnega prenosa njihovega elektronskega recepta iz države, v kateri imajo stalno prebivališče, v državo, v katero potujejo.
  • Povzetek o pacientu (smernice mreže e-zdravje o povzetku o pacientih, opombe ob izdaji) vsebuje informacije o pomembnih vidikih, povezanih z zdravjem, kot so alergije, trenutno zdravljenje, predhodne bolezni, operacije itd. Je del obsežnejše zbirke zdravstvenih podatkov, ki se imenuje elektronski zdravstveni zapis. Spletni povzetek o pacientu zdravnikom v njihovem maternem jeziku zagotavlja osnovne informacije o pacientu, kadar ta prihaja iz druge države EU in morda ne pozna jezika te države.
    Dolgoročno bodo v EU na voljo tudi medicinske slike, laboratorijski rezultati in poročila o odpustih iz bolnišnice, kasneje tudi popolni zdravstveni zapisi. Izmenjava e-receptov in povzetkov o pacientih je na voljo vsem državam EU.

Te zdravstvene storitve izvajajo številne države EU/EGP.

Prevodi informativnih obvestil za paciente (PIN) po državah

Avstrija

Italija

Belgija

Latvija

Bolgarija

Litva

Hrvaška

Luksemburg

Ciper

Malta

Češka

Nizozemska

Danska

Norveška

Estonija

Poljska

Finska

Portugalska

Francija

Romunija

Nemčija

Slovaška

Grčija

Slovenija

Madžarska

Španija

Islandija

Švedska

Irska

 

Katere storitve so na voljo v katerih državah?

Okvir za monitoring elektronske čezmejne zdravstvene storitve (eHDSI) zagotavlja različne zemljevide s ključnimi kazalniki uspešnosti, povezanimi z okvirom za spremljanje MyHealth@EU. Ti zemljevidi omogočajo podroben vpogled v uspešnost in učinkovitost zdravstvenih storitev v Evropski uniji.

Upravljanje in financiranje

Infrastruktura za digitalne storitve e-zdravja (eHDSI) olajšuje čezmejno izmenjavo zdravstvenih podatkov, vključno s povzetki o pacientih in e-recepti. Evropska komisija v okviru osnovnih storitev zagotavlja državam EU skupno infrastrukturo IKT in medsektorske storitve (terminologija, interoperabilnost itd.).

Države članice lahko s finančno pomočjo Instrumenta za povezovanje Evrope (2015–2020) in programa EU za zdravje (2021–2027) vzpostavijo „generične storitve“ za povezovanje nacionalnih sistemov e-zdravja prek „nacionalnih kontaktnih točk za e-zdravje (NCPeH)“.

Strokovna skupina držav članic za infrastrukturo za digitalne storitve e-zdravja (eHMSEG) – sestavljajo jo vodje, odgovorni za izvajanje nacionalnih kontaktnih točk na področju e-zdravja. Imenujejo jih sodelujoče države. Člani sodelujejo pri uvajanju in delovanju čezmejne infrastrukture e-zdravja in so odgovorni za vzpostavitev nacionalnih kontaktnih točk za e-zdravje.

Odbor za operativno upravljanje e-zdravja (eHOMB) – sestavljajo ga predstavniki notranjih služb Evropske komisije in eHMSEG. Odbor nadzira zagotavljanje storitev ter sprejema taktične in operativne odločitve v zvezi z eHDSI.

Komunikacijsko gradivo

Sorodne informacije