Glavni sadržaj
Public Health

Elektroničke prekogranične zdravstvene usluge

Infrastruktura digitalnih usluga e-zdravstva (eHDSI) europskim građanima omogućuje kontinuitet zdravstvene zaštite dok putuju drugim državama članicama Unije, a državama članicama Unije omogućuje razmjenu zdravstvenih podataka na siguran, učinkovit i interoperabilan način. Građani dostupne usluge mogu lako prepoznati po oznaci „Moje zdravlje@EU” (eng. „MyHealth@EU”).

 

ehdsi_logo_en.png

 

U svim državama članicama Europske unije u tijeku je uvođenje dviju elektroničkih prekograničnih zdravstvenih usluga:

  • e-recept i e-izdavanje lijekova (Smjernice mreže e-zdravstva o e-receptima, napomene o izdanju) građanima Unije omogućuju da lijekove preuzimaju u ljekarnama u drugim državama članicama Unije zahvaljujući elektroničkom prijenosu recepta iz zemlje boravišta u kojoj su osigurani u zemlju kojom putuju
  • sažetak medicinskih podataka o pacijentu (Smjernice mreže e-zdravstva o sažetku medicinskih podataka o pacijentu, napomene o izdanju) sadržava važne informacije o zdravlju pacijenta, npr. o alergijama, lijekovima koje uzima, prethodnim bolestima, operacijama itd., i dio je elektroničkog zdravstvenog zapisa. Digitalni sažetak medicinskih podataka o pacijentu liječniku omogućuje da na svojem jeziku dobije bitne informacije o pacijentu koji dolazi iz druge države članice i možda govori drugim jezikom.
    S vremenom će u cijeloj Uniji biti dostupni i medicinske snimke, laboratorijski rezultati te otpusna pisma, a na kraju i cjeloviti zdravstveni zapisi. Sve države članice mogu se uključiti u razmjenu e-recepata i sažetaka medicinskih podataka o pacijentu.

Mnoge zemlje EU-a/EGP-a primjenjuju te usluge.

Obavijesti o postupanju s podacima o pacijentu (engl. „Patient Information Notices”, PINs), prijevodi po zemljama

Austrija

Italija

Belgija

Latvija

Bugarska

Litva

Hrvatska

Luksemburg

Cipar

Malta

Češka

Nizozemska

Danska

Norveška

Estonija

Poljska

Finska

Portugal

Francuska

Rumunjska

Njemačka

Slovačka

Grčka

Slovenija

Mađarska

Španjolska

Island

Švedska

Irska

 

U kojim su zemljama dostupne koje usluge?

Na stranicama okvira za praćenje eHDSI-ja dostupne su razne karte s ključnim pokazateljima uspješnosti povezanima s okvirom za praćenje inicijative Moje zdravlje@EU. Te karte daju detaljan uvid u uspješnost i djelotvornost zdravstvenih službi u cijeloj Uniji.

Upravljanje i financiranje

Infrastruktura digitalnih usluga e-zdravstva (eHDSI) olakšava prekograničnu razmjenu zdravstvenih podataka, među ostalim sažetaka medicinskih podataka o pacijentu i e-recepata. U okviru „osnovnih usluga” Europska komisija državama članicama Unije stavlja na raspolaganje zajedničku informatičku infrastrukturu i međusektorske usluge (terminologija, interoperabilnost itd.).

Države članice zatim, uz financijsku pomoć u okviru telekomunikacijskog dijela Instrumenta za povezivanje Europe (2015. – 2020.) i u okviru programa „EU za zdravlje” za razdoblje 2021. 2027., mogu uvesti „generičke usluge” za povezivanje nacionalnih sustava e-zdravstva putem „nacionalnih kontaktnih točaka za e-zdravstvo (NCPeH)”.

Zemlje sudionice u stručnu skupinu država članica EU-a za infrastrukturu digitalnih usluga e-zdravstva (eHMSEG) imenuju rukovoditelje odgovorne za rad nacionalnih kontaktnih točaka za e-zdravstvo. Oni sudjeluju u uvođenju i radu prekogranične infrastrukture e-zdravstva i zaduženi su za uspostavu nacionalnih kontaktnih točaka za e-zdravstvo.

Odbor za operativno upravljanje e-zdravstvom (eHOMB) sastoji se od predstavnika unutarnjih službi Europske komisije i predsjedatelja eHMSEG-a. Nadzire pružanje usluga i donosi taktičke i operativne odluke o eHDSI-ju.

Komunikacijski materijali

Povezane informacije

Latest updates and documents